Voisiko olla siis, että Karoliina olisi puhutettu jonkun toimesta lainaamaan skootteriaan ja lainaaja olisi tässä tapauksessa halunnut mennä testaamaan sitä pururadalle- tähän viittaan perustuen facebookissa "Karoliina Kesti kadoksissa"-ryhmän kuvissa olevaan otokseen Likolammellaa olevaan crossiradasta skootterin löytöpaikan lähistöltä. Jo pelkästään haavekuvat radalla temppuilusta skootterin kanssa kännipäissään on voinut laukaista tavallisellekin känniselle nuorelle miehelle halun lainata skootteria Karoliinalta- eli siis huumeetkaan eivät välttämättä edes liittyisi tapaukseen millään tapaa.
Tapahtumien kulku olisi voinut olla seuraava;
1, Karoliina on poikien kanssa asunnolla. Tiedossa olisi normaali bileilta hauskanpitoineen ja mahdollisesti kahdenkeskistä aikaa ihastuksen kanssa.
2, Kaksi pojista puhuttaa skootterin Karoliinalta lainaan ja Karoliina jää yhden pojista kanssa kämpälle. Tai vastaavasti pojat ottavat skootterin luvatta samalla kun jättävät Karoliinan ja hänen kanssaan jäävän pojan viettämään laatuaikaa kahdestaan joko etukäteen sovitusti tai hetken mielijohteesta.
3, Pojat lähtevät kaksi päällä liikenteeseen ja ajavatkin skootterin vahingossa aitaan lähellä hyppyri-/crossirataa pururadalla.
4, Ilmoittavat Karoliinalle ja Karoliina uhkaa soittaa poliisin tai esimerkiksi vanhemmilleen tapauksesta. Tai vastaavasti Karoliina huomaa kotiin lähtöä tehdessään skootterin kadonneen talon pihasta ja tajuaa skootterin varastetuksi. Jokainen voi kuvitella pakokauhun 15-vuotiaan tytön mielessä; "Mitä vanhemmat sanoo? Jään kiinni valehtelusta, juomisesta, poikien kanssa olosta... jne". Karoliina saattaa humalassa saada kovaäänisenkin kohtauksen, johon kuuluu itkua, uhkailua, huutoa, joka aiheuttaa yksin jääneessä pojassa paniikin kiinnijäännistä. Poika ilmoittaa samalla kahdelle muulle pojalle, että "Karoliina lähti just jne"- kuten on myöntänyt soittaneensa kavereilleen.
5, Pojat tajuavat, että on vaarana jäädä kiinni rattijuopumuksesti, kortitta-ajosta tms. Tai ylipäätään juomisesta. Riidan yhteydessä Karoliina syyttää skootterin varastamisesta, joka tuntuu pojista vieläkin suuremmalle rikokselle
6, Karoliinalta viedään puhelin kädestä, ettei saa soitettua poliisille
7, Karoliina on lähtenyt kotia kohti jalkaisin. Ei tiedä missä skootteri on, ei puhelinta.
8, Pojat soittavat kyydin (bemari?) ja lähtevät etsimään Karoliinaa kadulta peläten poliisille ilmoitusta
9, Karoliina kävelee pimeässä kohti kotia, mutta suuntavaisto on hukassa alkoholin ja pimeyden vuoksi
10, Ns. silminnäkijähavainto voi olla pojille entuudestaan tuttu tyttö, joka olisi hälytetty auttamaan Karoliinan etsimisessä. Tai tyttö pysäytetty kysymällä onko nähnyt Karoliinaa kävelemässä. Kuitenkaan skootterityttö ei olisi Karoliina.
11, Karoliina löytyy ja surmataan, joko tahallaan tai vahingossa, mutta kuitenkin hetken mielijohteesta skootterin ulosajosta seuranneen episodin ja sitä seuranneen riidan jälkeen
12, Pojat sopivat paniikissa kertomukset, jotka tuntuvat vieläkin menevän joka kerta erilailla, kuin aiemmin kerrotut
Liite; Osoite kuvaan crossiradasta.
http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater