Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö (ketju 1)

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
Dunnit
Lauri Hanhivaara
Viestit: 147
Liittynyt: To Elo 06, 2009 10:26 pm

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja Dunnit »

Kyllikki S kirjoitti: Mikään ei ole helpompaa kuin väärentää valokuvia, lähes yhtä helposti se käy videonkin kohdalla.

Videon väärentäminen niin, että se ei paljastu tarkemmassa syynissä, on äärimmäisen hankalaa, lähes mahdotonta. Tämä tosin koskee vain suht korkealaatuisia videoita, sellaisia, joita nykykännykällä voi ottaa. Ei korkealaatuisen kuvankaan photoshoppaaminen niin, että muokkauksesta ei jää jälkiä, helppoa ole.
morbidelli
Agentti Scully
Viestit: 684
Liittynyt: To Loka 01, 2009 1:34 pm

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja morbidelli »

Toripolliisi kirjoitti:
Ankkalinna kirjoitti:Miksi todisteita tästä väitetystä hyväksikäytöstä ei sitten löytynyt silloin, kun Auerin koti, päiväkirjat, tietokoneet yms. tutkittiin vuonna 2009? Oliko Annulla yksi läppäri pakastimessa ja poliisit unohtivat katsoa sieltä?
Haettiin todisteita aivan toisenlaisesta jutusta eikä kaikki tiedostot olleet niiltä osin kiinnostavia..
Etsittiin siis tiedostoa murha.doc, eikä kiinitetty huomiota tiedostoon lastenraiskaukset.xls ?

Jos tietokoneilta on poliisin toisessa tutkimuksessa löytynyt jotain sellasta mitä ei ensimmäisessä tutkimuksessa löytynyt, herää epäilys. Kenellä on ollut pääsy tietokoneelle AA:n istuessa linnassa. Luultavimmin sillä veljellä ?

Vaikka en ole varma AA:n syyttömyydestä, en ole kyllä varma myöskään syyllisyydestä. Hiukan epäilyttää. Yleensä lasten hyväksikäyttöön liittyvissä vangitsemisoikeudenkäynneissä pidetään tekijän henkilöllisyys salassa uhrien suojelemiseksi. Miksi näin ei tehdä AA:n tapauksessa ?

Toivottavasti tässä tapauksessa näyttö on pitävä. Muuten herää epäilys suomalaisen poliisin ammattitaitoa ja moraalia kohtaan.
Rezah
Christopher Lorenzo
Viestit: 1580
Liittynyt: To Kesä 14, 2007 7:04 pm

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja Rezah »

Edelleen mietin tuota todistaja- juttua. Oliko taksiyrittäjällä tarkoitus antaa alibi vai miten hän olisi todistanut ja mitä?

Mielenkiinnolla odotan huomisen Aamulehteä" Lue lauantain Aamulehdestä vangitun miehen ja Anneli Auerin aiemmista yhteyksistä.", josko tästä selviäisi tuo todistaja-juttu, vai onko kyse rahaliikenteestä.

AL on kivasti poistanut myös mahdollisuuden kommentoida näitä Ulvila-juttuja, noh, leviäähän se täälläkin käsiin. Devil_doll ja co. voisi mennä lautamiehiin jatkamaan vääntöään kunniasta-


Lis- ja eihän se tietenkään mahdotonta ole, että ekalla pidätys- ja takavarikkokerralla olisi missattu pedofiili-materiaalia, ehkä Auer siihen tuudittuneena on uskaltanut jatkaa...mitä kyllä epäilen.
Viimeksi muokannut Rezah, Pe Syys 16, 2011 9:50 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
There are no crimes behind enemy lines
Teleksi
Vic Mackey
Viestit: 1971
Liittynyt: Ma Elo 13, 2007 3:45 pm

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja Teleksi »

Tuli vielä mieleen, että kun puhutaan sekä pahoinpitelyistä että hyväksikäytöstä, niin voihan se olla että hyväksikäyttä ajoittuu vuosiin 2008-2009 ja sitten tämän väkivalta vuoteen 2004. Eli eihän se välttämättä tarkoita, että seksuaalirikokset ovat kestäneet vuosia,vai
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Jäi nyt vaivaamaan tuo Toijalan tapaus, jossa sosiaalijohtaja kertoi nuoria tyttöjä huumatun ja käytetyn saatananpalvontamenoihin, jonka asian Tampereen poliisi ampui alas? Tässä tapauksessa on puhuttu ritareista, teltoista, kilvistä ja rituaalimurhista.

Onko tietoa, että mitä saatanaa Toijalassa palvottiin, koska myös vapaamuurareilla. on saatananpalvontarituaaleja liittyen Luciferiin, saatanaan, joka heidän oppinsa mukaan on valontuoja.

Toisin sanoen, heidän pitää oppia tuntemaan pahuus, jotta he oppisivat hyvän, ja tämän heille opettaa Lucifer, joka siis "tuo valon".
Viimeksi muokannut Sirpa, Pe Syys 16, 2011 9:53 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Alethes doksa meta logu
Teleksi
Vic Mackey
Viestit: 1971
Liittynyt: Ma Elo 13, 2007 3:45 pm

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja Teleksi »

Miehen tunteva kertoo: Auer osti moottoripyörän rikoskumppaniksi epäillylle miehelle
Lähetä palautetta toimittajalle.
STT

Neljän lapsen törkeästi seksuaalisesta hyväksikäytöstä, yhdestä törkeästä raiskauksesta sekä avunannosta törkeään raiskaukseen epäilty Anneli Auer kiistää jyrkästi rikosepäilyt.

Edellä mainittujen rikosten lisäksi Aueria epäillään kolmesta törkeästä pahoinpitelystä.

Tapauksiin liittyen on vangittu myös vajaat viisikymppinen helsinkiläinen yrittäjä, johon Auerilla on ollut tiettävästi läheiset välit.

STT:n tietojen mukaan Auer enemmän tai vähemmän seurusteli rikoskumppanikseen epäillyn miehen kanssa ainakin vuosien 2006 ja 2007 tienoilla.

Auerin kerrotaan esimerkiksi ostaneen miehelle moottoripyörän.

Lisäksi miehen tunteva lähde kertoo, että Auer olisi ollut tämän tukena vielä kuluvana vuonna, kun miestä syytettiin oikeudessa oman poikansa pahoinpitelyistä.

Auerin mies surmattiin joulukuussa 2006. Aueria epäiltiin henkirikoksesta, mutta Vaasan hovioikeus hylkäsi murhasyytteen heinäkuussa. Syyttäjät ovat hakeneet valituslupaa korkeimmasta oikeudesta.

– Seksuaalirikoksista aloitettu tutkinta ei liity Ulvilan murhan tutkintaan, poliisista sanotaan.

Tätä juttua ei voi kommentoida.

AAMULEHTI
Mariacka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5075
Liittynyt: Ma Syys 10, 2007 7:34 pm

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja Mariacka »

Teleksi kirjoitti:Minusta tässä nyt tuntuisi siltä, että Anneli olisi myynyt esim. kuvia alastomista lapsistaan tälle taksikuskille vuosien varrella ja saanut tästä rahaa. Tähän viittaisi mielestäni se, että Annelin yrityksen kirjanpito on otettu syyniin - eli tuliko sinne rahavirtoja esim. taksikuskin yritykseltä, joka maksoi mielettömät summat mainoksesta nettisivuilla tms.
On käynyt itsellänikin mielessä. Tai sitten villimpi skenaario: Taksiyrittäjä oli mukana murhan suunnittelussa ja toteutuksessa ja kiristi Aueria sitten myöhemmin. Maksuksi kelpasivat aluksi lasten kuvat, mutta sitten tuli muita vaatimuksia. No, pelkkää spekulaatiota
Teleksi kirjoitti:Raiskaus viittaisi yhteen kertaan jossa taksikuski on raiskannut ja Anneli katsonut vierestä, mutta jos vanhin lapsi ei ole halukas puhumaan niin mistä todisteet moisesta. Voisiko seksuaalinen hyväksikäyttö olla sitä, että lapsista on otettu epämääräisiä kuvia - eli ei niin että kaikkia lapsia olisi kosketeltu tms. vaan he ovat tosiaan olleet kuvattavina ja kuvat myyty ?
Voisi. Todisteista en tiedä, mutta toivottavasti ei ole kyse pelkistä nuorempien sisarusten kuvista ja puheista - tuntuu, että jotain jämerämpää näyttöä on oltava.
Hyväksikäyttö ei kuitenkaan edellytä fyysistä kontaktia lapsen kanssa, vaan voi tapahtua esimerkiksi katselemalla ja ohjailemalla lasta seksuaaliseen tai tekijän seksuaalisuutta ruokkivaan toimintaan, myös ilman fyysistä läsnäoloa viestintäteknologiaa apuna käyttäen. Lapsen hyödyntäminen pornografisissa julkaisuissa ja prostituutiossa ovat myös lapsen seksuaalista hyväksikäyttöä. Wiki
Muistaakseni taksiyrittäjän ja Auerin yhteiset rikokset ovat tapahtuneet 2007-2008 välisenä aikana ja Auerin 2004-2009. Voi olla epätarkkaa uutisointiakin.
Avatar
Toripolliisi
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1462
Liittynyt: To Touko 20, 2010 8:28 pm

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja Toripolliisi »

morbidelli kirjoitti:Jos tietokoneilta on poliisin toisessa tutkimuksessa löytynyt jotain sellasta mitä ei ensimmäisessä tutkimuksessa löytynyt, herää epäilys.
Tarkoitit varmaan, että jos toisessa tutkimuksessa on löytynyt jotain sellaista mitä ensimmäisessä tutkimuksessa ei etsitty.

Tällöin on löydetty mitä etsittiinkin. Vaikka edelleenkään ei ole varmaa tietoa mitä löytyi ja mistä.
..saapa nähä..
Timppa
Sabrina Duncan
Viestit: 358
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 11:43 am

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja Timppa »

morbidelli kirjoitti:epäilyttää. Yleensä lasten hyväksikäyttöön liittyvissä vangitsemisoikeudenkäynneissä pidetään tekijän henkilöllisyys salassa uhrien suojelemiseksi. Miksi näin ei tehdä AA:n tapauksessa ?
Johtuisikohan siitä, että hän on julkisuuden henkilö. Jos ilmoitettaisiin turkulainen naishenkilö vangituksi ja samaan aikaan loppuisi AA:n antamat haastattelut medialle, niin aika helppo se olisi laskea yhteen 1+1.
* Älä ruoki trollia! *
murhaeivanhene
Susikoski
Viestit: 45
Liittynyt: Ke Elo 24, 2011 10:47 am

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja murhaeivanhene »

Mikäs juttu tämä on??!!!! Lukekaa yläosa ja alhaalta. Miul huono englanti, sori jos ei niin liity asiaan!

http://facthai.wordpress.com/2008/02/22 ... i-website/
Rezah
Christopher Lorenzo
Viestit: 1580
Liittynyt: To Kesä 14, 2007 7:04 pm

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja Rezah »

Siis hengannut miehen kanssa 2006-2007, samaan aikaan kun JSL surmattiin?
Ja mistäköhän hyvästä tuo pyörä tuli?

Ei ei ei, tää menee niin överiksi tämä juttu, nyt pitää laittaa mielikuvitus kuriin.

IHMETTELEN vaan, että vasta nyt kertovat tutut julkisuuteen, miten ovat tienneet AAlla olleen suhteen tuoreeltaan.

Sirpa vois siirtyä sinne Toijalaan kehitteleen salaliittoteorioita, ihan tarpeeksi paljon tulee tekstiä jo nytkin.
There are no crimes behind enemy lines
Dunnit
Lauri Hanhivaara
Viestit: 147
Liittynyt: To Elo 06, 2009 10:26 pm

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja Dunnit »

Menee OT:ksi, mutta en malta olla mainostamatta Könskriget-dokkaria (englanninkielinen tekstitys)

http://www.youtube.com/watch?v=-hgxHaSqzn4

Mukana on kaikki saatanapalvonnat ja lapsiuhrit. Ja tietysti raivoisat feministit. Tällaiset pedofiliahyteriat eivät kuitenkaan kai liity Auerin tapaukseen jo senkään takia, että epäilty on väärää sukupuolta.
Kotipoliisi
Martin Beck
Viestit: 847
Liittynyt: Ti Heinä 10, 2007 8:07 pm
Paikkakunta: Stadin Kernel

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja Kotipoliisi »

Pardon kirjoitti:
Siellä on myös keskisuuri yleisö, joka on juuri keksinyt, että AA on äänittänyt JL:n surman ja soittanut sitä hätäpuhelun aikana. Tähän on ilmeisesti päädytty, koska oli takavarikoitu radio.

Ja toiset väittävät, että poliisi on päättänyt lavastaa AA:n surmaajaksi tällaisella teorialla.
No, kun pyörit siellä keskisuuressa yleisössä, niin voitko kertoa niille, että Häkenauhassa on kolme napsahdusta (= Auerin etukäteen nauhoittaman ääninauhan päälle laittamisesta kuuluvat napsahdukset?).

Muuten napsahdukset osuvatkin ihan paikoilleen paitsi yhden napsahduksen kohdassa, jolloin harmillisesti Lahden sanoman lauseen keskellä kuuluu napsahdus.

Tähän vaaditaan jo sellaista ammattitaitoa, että ehkä ei tässä tapauksessa? Vai mitä olet mieltä?

8)
They copied all that they could follow but they could not copy my mind,
and I left ´em sweating and stealing and a year and half behind.

- Rudyard Kipling
Damien
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5194
Liittynyt: Ti Marras 11, 2008 12:26 pm
Paikkakunta: Karvatunturi aka käpykumpu
Viesti:

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja Damien »

Teleksi kirjoitti:STT:n tietojen mukaan Auer enemmän tai vähemmän seurusteli rikoskumppanikseen epäillyn miehen kanssa ainakin vuosien 2006 ja 2007 tienoilla.
On se nopia liikkeisseen... Jukka kuoli sopivasti henkirikoksen uhrina loppuvuodesta 2006 jolloin
mopomies oli jo kuvioissa tai tuli hyvin pian mukaan. Jos näin on, se että leski ei sure miestään
julkisesti ei tarkoita sitä etteikö tämä surisi? Yeah right.. :wink:
Teleksi kirjoitti:Siis jos Annelilla on ollut tietokoneella kansio "lomakuvat 1999" niin tuskin sitä on osattu käydä läpi murhatutkimuksen yhteydessä. Sitten kun on osattu epäillä laitonta kuvamateriaalia, niin sitten on osattu lomakuviakin katsoa uusin silmin...
Miksei olisi? Murhatutkimukset ovat erittäin vakavasti otettavia ja kyllä niissä koitetaan syynätä ne
pienimmätkin tiedonmuruset läpi.
Jos koneelle ei ihan miljoonia kuvia tungettu niin ei vie paljon aikaa tarkistaa millaista kuvamateriaalia
siellä koneella on.
Viimeksi muokannut Damien, Pe Syys 16, 2011 10:06 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
"Aika kulkee, kellot laukkaa. Monta raukkaa, hauta haukkaa.
Ennen iltaa, siis kulje siltaa mut varo murhamiesten kiltaa.
Varo liittymästä heihin jotka usko eivät enää mihinkään."
Avatar
Tara
Horatio Caine
Viestit: 6164
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 11:16 pm

Re: Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Viesti Kirjoittaja Tara »

Rouva_Etsivä kirjoitti:
Tara kirjoitti:mutta odotapa, täällä on asiantuntija joka tod näk tulee lataamaan eteesi, että mitään mielisairautta ei Auerista mielentilatutkimuksessa löydetty, ei persoonallisuushäiriötä eikä mitään, että Auer on virallisesti terve! Minä tuo 'asiantuntija' en ole.
Minäpä luulen tietäväni kuka tuo "asiantuntija" on. Hetkinen, eikös tämä sama asiantuntija väittänyt minun olevan vallan empatiakyvytön, koska en kykene tuntemaan erityistä empatiaa Anneli Aueria kohtaan! Jostain syystä ei ole ollut tapana minulla tuntea empatiaa (tai joissakin tapauksissa sympatiaa, voimme sitten taas kiistellä kummasta olikaan puhe) täysin sairaita asioita tekeviä ihmisiä kohtaan. Mieluummin minun ajatukseni ja sydämeni ovat viattomien lasten ja muiden uhrien puolella, muut saavat sympata murhaajia tai pedofiileja niin paljon kuin lystäävät vaikka en sitä ymmärrä, ollenkaan!
Juuri tuo m:n asenne siis takertua joka ikiseen ajatuskokeeseen, sai aikaan sen, että en uskaltanut/viitsinyt sanoa mitä ajattelin niistä minun mielestä pervoista Annelin valikoimista alapää-kuvista persekerhossa. Olen jokin aika sitten sanonut, että pystyin tuntemaan hyvin etäistä empatiaa Aueria kohtaan, mutta silloin oli vielä kyse 'vain' murhasta, empatiaa vain siltä kantilta, että jonkun tukea hän tarvitsee, että sitä yrittää miettiä mikä kumma saa ihmisen toimimaan tavalla jolla Auer toimi, (Jukan murhasta oli siis kyse silloin).

Nyt on kyllä haihtunut viimeinenkin pisara. Ihmettelen ihmisiä, jotka symppaavat umpipervoja teeskentelijöitä ja valehtelijoita, hyväksikäyttäjiä.. onko ne jotain pappeja tai mitä sielunhoitajia jotka heitä pystyvät 'emppaamaan'. Ihminen joka toimii iljettävällä tavalla, tavalla johon tuskin edes eläimet alentuvat, on tiilenpäänsä ansainnut.

Silloin kun pohdittiin olisko kyseessä skitso, sitä melkein toivoi jo lastenkin takia, että kyse olisi jostakin mistä Auer ei olisi täysin itse vastuussa, että lpst voisivat sanoa joskus jollekin, että niin, mutta se oli sairas ihminen. Herranjestas mikä sähinä ja hulaballoo siitäkin nousi, aivan kuin olisi loukkaus jollekin itselleen, että pohti mielisairauden mahdollisuutta tässä tapauksessa - se AA:n luikuripuhe, valhettelu oli sen verran silmiinpistävää ja kaiken kattavaa, minusta.

Skitsoja voi auttaa. Mutta mites on, voiko mytomaanin kaltaisia oikeasti perverttejä?? Luulisi että vankila on karmea paikka sellaiselle, joka tykkää lapsista?
Arvaan: A ei tule ikinä saamaan lapsiaan hoteisiinsa, - paitsi jos hän päättää synnyttää uusia.
tara, tää oo sulle viimeinen varoitus. Jollet lopeta jo, haemme sinut ja tulet kärsimään todella paljon .
Miten oravatädille saisi rasteroinnilla haavaumia ja mustelmia naamaan?
Kepittelyiloa tässä tulevaisuudessa odottelen...
Lukittu