Niin no, lainopillisesti on asiassa huomattava kaksi problemaattista asiaa.Eliza kirjoitti:^ Käsittämätöntä on se, että meillä puhutaan karkoituksesta lisärangaistuksena. Se osoittaa vain sen kuinka hyvin meidän poliitikot tuntevat muiden maiden oikeusjärjestelmiä. Useimmissa maissa perseilystä seuraa "lisärangaistus" karkoituksen muodossa. Harvassa maassa ollaan niin tyhmiä että halutaan ehdoin tahdoin pitää maassa juuri ne maahanmuuttajat jotka ovat omalla käytöksellään jo osoittaneet etteivät kunnioita yhteisön sääntöjä.
Maahanmuutossa ei ole vikaa mutta sitä on mahdollista järjestää myös järkevällä tavalla. Me emme tarvitse tänne ulkomaan kansalaisia jotka tekevät rikoksia. Tämä maa tarvitsee maahanmuuttajia jotka voivat tuottaa yhteiskunnalle hyvinvointia. Monissa maissa edellytetään että maahanmuuttajalla on joko opiskelupaikka tai työpaikka valmiina tai että maahanmuuttaja sellaisen hankkii tietyn ajan kuluessa. Ei sitä "kotoutumista" ole niin vaikea järjestää kun asettaa maahanmuuttajille jonkinlaiset kriteerit siitä miten maassa pitää olla ja elää. Meillä on noita sossutukien varassa eläviä alkoholisteja ihan tarpeeksi omasta takaa. Emme tarvitse lisää sellaisia ulkomailta tuliaisiksi. Onneksi suurin osa maahanmuuttajista onkin kunnollisia, vielä kun päästäisiiin eroon siitä porukasta joka ei ole.
1. Lain tulee olla sama kaikille. Näin ollen lakia ei voi tulkita ulkomaalaistaustaisen, laillisesti maassa asuvan kohdalla erilailla kun kantasuomalaisen. Tämä tarkoittaa puolestaan, että kun rikos tapahtuu on kummankin saatava saman lain mukainen sama rangaistus. Lisärangaistus (karkoitus) ulkomaalaisuuden vuoksi olisi kaikkien perussopimusten (YK perussopimus, pakolaissopimus, jne..) vastaista. Samaten se rikkoisi kansainvälistä ja EU:n lainsäädäntöä. Ja kyllä, tiedän että jotkut maat tätä harrastaa, ja tästä on joitain maita myös rankaistu EU:n ihmisoikeustuomioistuimen taholta.
2. Mahdollinen karkoitus pitää järjestää niin, että kärsitään rangaistus ensin ja sitten vasta karkoitus. Muuten on hyvin mahdollista että ulkomailla ao rangaistus jää kärsimättä.
Muutenkin olisiko sitä mahdollista järjestää niin, että tullessaan, he saisivat jonkinlaisen koulutuksen suomesta ja täällä vallitsevista laista ja tavoista. Nain ei ainakaan siihen pääse vetoamaan, ettei tiennyt.
Vaikka olenkin periaatteessa kansainvalistymisen kannalla, niin silti tietty "koeaika" oleskeluluvan saatuaan, olisi paikallaan jonka aikana tehty törkeä rikos (olisi tehtävä lista siis) aiheuttaisi ao toimenpiteen. Listalle kuuluisi mm. seksuaalirikokset, raskaammat omaisuusrikokset jne. Ihan pikkuasioista en jaksaisi lähteä viskomaan ketään ulos.
