Zodiac killer

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
Bee_in_the_light
Poliisikoira Rex
Viestit: 257
Liittynyt: Su Elo 07, 2011 8:00 pm

Re: Zodiac killer

Viesti Kirjoittaja Bee_in_the_light »

strangelove kirjoitti: Nimimerkki "Zodiac" ja tekijän käyttämä symboli voivat olla peräisin mistä yhteydestä tahansa. Zodiac esiintyy niin astrologiassa (Zodiac-vyöhyke), salakirjoituksissa (Zodiac-aakkoset) kuin siinä kellossakin. Samoin symboli voi tarkoittaa ihan mitä tahansa: tähtäinkuviota, kellomerkin tunnusta tai elokuvafilmien alussa olevaa symbolia.
En ole aivan samaa mieltä siitä, että "mistä tahansa". "Zodiac" on tämän tyypin nimimerkki aivan samaan tapaan kuin sinulla on "strangelove" ja minulla "Bee in the light". Tämän murhaajan on täytynyt miettiä, millä nimellä hän itseään kutsuu mediassa (sikäli kuin nimi todella oli ennen symbolia). Siinä on periaatteessa kaksi vaihtoehtoa, 1) joko nimimerkki on henkilölle tärkeä, hänellä on hyvä syy valita juuri se nimimerkki, tai sitten 2) nimimerkki on jokin täysin satunnainen - tälläkin foorumilla oli joku, jonka nimimerkki oli tyyliä "sdfjklsdfjlkj".

Täällä foorumilla on helppo uskoa, että joku käyttäjä valitsee täysin satunnaisen nimen. Mutta Z:n tapainen - ainakin joissain asioissa pedantti henkilö, en usko että hän on valinnut täysin satunnaisen nimen. Uskon sillä olevan jonkin merkityksen.

Zodiac nimenä viittaa lähinnä astronomiaan ja/tai astrologiaan. Se sopii mielestäni hyvin yhteen tuon henkilön New Age -henkisen vaikkakin varsin makaaberin tuonpuoleis-kuvitelman kanssa. Erikoista on lähinnä se, että muita viittauksia tällaiseen ajatusmaailmaan en ole ainakaan toistaiseksi huomannut Z-materiaaleissa.

Kellomerkki on kait ainoa, mikä suoraan yhdistää tuon symbolin ja nimen "Zodiac". Voihan olla niin, että Z on pohtinut, millä nimellä kutsuu itseään mediassa, vilkaissut kelloaan ja ajatellut että "Zodiac". Olisi oikeastaan aika hauska selitys tuolle nimelle... :lol:

Siitä tulee kyllä jonkinverran mieleen esimerkiksi kompassi. Jossain materiaaleissa Z näkyy selvästi olevan perillä suunnistamisesta, ymmärtäen mm. eron magneettisen ja karttapohjoisen välillä. Samoin tulee mieleen monien kulttuurien "aurinkoristi", mikä myös sopii sinällään hippi-genreen.

Ainoa tähtiin liittyvä, mikä itselleni tulee mieleen on maan symboli, joka on risti ympyrän sisällä. Z:lla tuo risti kuitenkin menee aina yli reunoista.

edit: olet oikeassa, että tuo viittaus Zodiac-aakkosiin on myös aika ilmeinen vaihtoehto. Kesti hetken ennen kuin löysin mitään tästä aiheesta. :)
strangelove kirjoitti: Voi olla, että Zodiac halusi tällä tavalla edesauttaa myytin syntymistä tai sitten kaveri oli ihan oikeasti noin sekaisin. Olen itse muodostanut tekijästä kuvan melko älykkäänä henkilönä, joka kuitenkin nautti pelon ja järkytyksen lietsomisesta. Mutta näihin nyt ei tietenkään ole mitään varmaa vastausta niin kauan kuin tekijän identiteetti ei ole tiedossa.
Tätä olen itsekin pohtinut. Elettiin hippiaikaa, joten tuollainen meikäläisestä sekavalta kuulostava soopa on saattanut hyvin upota tuossa ympäristössä. Ehkä Z tahallaan pyrki luomaan kuvaa sekopäisestä Charles Manson -tyyppisestä murhaajasta, tai ehkä hän todella ajatteli noin.
hannu hanhi
Axel Foley
Viestit: 2247
Liittynyt: Ma Kesä 14, 2010 6:01 pm

Re: Zodiac killer

Viesti Kirjoittaja hannu hanhi »

Eikö se ollut niin, että noihin aikoihin Zodiac -kellot olivat suosiossa merijalkaväen keskuudessa? Tätä yhteyttä on joku joskus yrittänyt selvittää. Strangelove muistaa varmasti paremmin, johtiko se mihinkään.

Luulen, että Zodiac oli persoonaltaan hyvin samanlainen kuin Dennis Rader, joka myös kiusasi viranomaisia sairailla kirjeillään. Rader oli työssäkäyvä perheenisä ja paikallisen luterilaisen kirkon päämies. Jälkeenpäin häntä on luonnehdittu pikkutarkaksi ja ärsyttäväksi (paikallisena järjestyksenvalvojana mittaili ihmisten nurmikoiden pituutta ja antoi joskus kevyin perustein kuolemantuomioita häiriköiville koirille), ei kuitenkaan sen pahempaa.

Uskon Zodiacilla olleen vastaavanlaisen kulissin kuin Raderilla, ja häntä tuskin kukaan epäili tuoksi sairaaksi psykopaatiksi. Gaikowski siinä mielessä sopisi Zodiacin rooliin. Gaikowskin kohdalla vain ihmettelen, missä se DNA-todiste on, sitä on jo odotettu pari vuotta.
Bee_in_the_light
Poliisikoira Rex
Viestit: 257
Liittynyt: Su Elo 07, 2011 8:00 pm

Re: Zodiac killer

Viesti Kirjoittaja Bee_in_the_light »

hannu hanhi kirjoitti:Eikö se ollut niin, että noihin aikoihin Zodiac -kellot olivat suosiossa merijalkaväen keskuudessa? Tätä yhteyttä on joku joskus yrittänyt selvittää. Strangelove muistaa varmasti paremmin, johtiko se mihinkään.
Ilmeisesti ainakin ALA:n kohdalla yksi epäilyksen taustalla ollut väite oli, että tämä on käyttänyt murhien aikaan juuri Zodiac-kelloa.
Luulen, että Zodiac oli persoonaltaan hyvin samanlainen kuin Dennis Rader, joka myös kiusasi viranomaisia sairailla kirjeillään. Rader oli työssäkäyvä perheenisä ja paikallisen luterilaisen kirkon päämies. Jälkeenpäin häntä on luonnehdittu pikkutarkaksi ja ärsyttäväksi (paikallisena järjestyksenvalvojana mittaili ihmisten nurmikoiden pituutta ja antoi joskus kevyin perustein kuolemantuomioita häiriköiville koirille), ei kuitenkaan sen pahempaa.

Uskon Zodiacilla olleen vastaavanlaisen kulissin kuin Raderilla, ja häntä tuskin kukaan epäili tuoksi sairaaksi psykopaatiksi. Gaikowski siinä mielessä sopisi Zodiacin rooliin. Gaikowskin kohdalla vain ihmettelen, missä se DNA-todiste on, sitä on jo odotettu pari vuotta.
Ajattelen pitkälti samalla tavalla, mutta uskon siksi että G ei ole Zodiac. Gaikowskin kohdalla on liikaa asioita, jotka ovat vähän sinne päin - Jos G olisi Zodiac, hänen on alitajuisesti täytynyt haluta jäädä kiinni, niin paljon vihjeitä hän on antanut sarjamurhaajan ja toimittajan kaksoisroolissaan. Jotenkin Zodiacin älykkyys ja G:n antamat loputtoman tuntuiset vihjeet omasta syyllisyydestään eivät sovi yhteen.

Oma mutuni on, että kyse on todella jostain henkilöstä, jota ei vielä ole julkisesti epäilty murhista. Jos Z olisi joku näistä tutkimuksissa jo vuosia pyörineistä henkilöistä, uskoisin asian jo selvinneen.

Jossainhan esitettiin epäilyjä, että Z olisi yrittänyt tarkoituksellisesti lavastaa ALA:n murhaajaksi - tavallaan vitsinä. Samaa voi epäillä myös G:n kohdalla. Heitetään sitten villi mutu, että kyse olisi jostain pohjimmiltaan konservatiivisesta henkilöstä, jota ärsyttää hippikulttuuri ja joka on lukenut Happy Timesia juuri siksi. Hän on saattanut siksi ottaa vaikutteita murhiinsa juuri siltä suunnalta, jota on vihannut.

Tällöin kirjeet ja niiden taustastoorit olisivat vain tarina, jolla hämätä ja kauhistuttaa suurta yleisöä.
strangelove
Adrian Monk
Viestit: 2921
Liittynyt: To Loka 09, 2008 11:32 am

Re: Zodiac killer

Viesti Kirjoittaja strangelove »

hannu hanhi kirjoitti:Gaikowskin kohdalla vain ihmettelen, missä se DNA-todiste on, sitä on jo odotettu pari vuotta.
DNA-testaukset vievät jo itsessään aikaa, eikä 60-70 -lukujen taitteen tapaus ole siellä kiireellisimpien joukossa. Hyvä esimerkki on tuo Freeway Phantomin tapaus, jossa Washingtonin poliisi lähetti joitain näytteitä vertailuun, mutta kyllästyi FBI:n hitaaseen toimintaan ja pyysi näytteet takaisin itselleen. Tulosten saaminen olisi vienyt ehkä jopa muutaman vuoden. Nythän tässä Zodiacin tapauksessa Berryessan DNA-näyte on annettu analysoitavaksi, mutta tuloksia saadaan poliisin mukaan odottaa kuukausia, ehkä jopa vuosia.

Jos DNA ei kuitenkaan vastaisi Gaikowskin profiilia, niin uskoisin poliisin tästä tiedottaneen. Silloinhan epäillyn maine tulisi puhdistetuksi. Näin meneteltiin mm. Allenin ja Tarrancen kohdalla. Mikäli näyte taas viittaisi Gaikowskin syyllisyyteen, pitäisi silloin olla äärimmäisen varovainen. Tällöin poliisi jatkaisi tutkimuksia ja kokoaisi kaiken mahdollisen todistusaineiston yhteen ennen kuin tulisi asian kanssa ulos. Eihän juttuja viedä syyttäjällekään, ennen kuin kaikki mahdollinen tieto on pakattu yhteen.

Mikäli Gaikowskin DNA-profiili on yhtäläinen Zodiacin kanssa, niin nämä Berryessan tutkimukset saattavat siinä tapauksessa hyvinkin liittyä tähän. Poliisi haluaa ehkä tällä tavalla pelata varman päälle ja sulkea pois sellaisen mahdollisuuden, että postimerkistä taltioitu DNA ei olisikaan oikean tappajan. Aina on sellainenkin - joskin melko mitätön - mahdollisuus olemassa. Sitten kun sekä Berryessan rikospaikalta löydetty DNA, postimerkin DNA, sekä Gaikowskin DNA ovat yhteneväiset, niin tapausta voidaan pitää selvitettynä.
strangelove
Adrian Monk
Viestit: 2921
Liittynyt: To Loka 09, 2008 11:32 am

Re: Zodiac killer

Viesti Kirjoittaja strangelove »

Bee_in_the_light kirjoitti:Jossainhan esitettiin epäilyjä, että Z olisi yrittänyt tarkoituksellisesti lavastaa ALA:n murhaajaksi - tavallaan vitsinä. Samaa voi epäillä myös G:n kohdalla. Heitetään sitten villi mutu, että kyse olisi jostain pohjimmiltaan konservatiivisesta henkilöstä, jota ärsyttää hippikulttuuri ja joka on lukenut Happy Timesia juuri siksi. Hän on saattanut siksi ottaa vaikutteita murhiinsa juuri siltä suunnalta, jota on vihannut.

Tällöin kirjeet ja niiden taustastoorit olisivat vain tarina, jolla hämätä ja kauhistuttaa suurta yleisöä.
En todellakaan usko Gaikowskin lavastamiseen, koska tällöinhän tuon henkilön olisi pitänyt olla töissä Good Timesissa. Good Timesista on löytynyt uskomattoman paljon pieniä vinkkejä, joissa on tiettyjä yhtymäkohtia Zodiaciin. Osa näistä vinkeistä on julkaistu ennen kuin Zodiac laittoi ne käytäntöön ja osa vasta sen jälkeen.

Jos joku olisi halunnut lavastaa Gyken syylliseksi, niin kai hän olisi tehnyt sen hieman näkyvämmin? Poliisi kiinnostui Gykesta vasta 80-luvulla. MysteryQuestissa esiintynyt "Goldcather" väitti Gaikowskin kertoneen murhista seikkoja, joita vain murhaaja saattoi tietää. Siitä mitä nämä seikat olivat, ei tietenkään julkisuuteen ole kerrottu. Ja monet aihetodisteet on tuonut julkisuuteen Tom Voigt vasta 2000-luvulla.

Olennaista Gaikowskin kohdalla verrattuna moneen muuhun epäiltyyn oli se, että hän tunsi D. Ferrinin ja P. Stinen. Zodiac oli lähes varmasti joku Ferrinin tuntema henkilö ja on hyvin mahdollista, että Zodiac tunsi istumapaikastaan päätellen myös Stinen. Muilla epäillyillä ei tietääkseni ole linkkiä sekä Stineen että Ferriniin.
hannu hanhi
Axel Foley
Viestit: 2247
Liittynyt: Ma Kesä 14, 2010 6:01 pm

Re: Zodiac killer

Viesti Kirjoittaja hannu hanhi »

Bee_in_the_light kirjoitti:Ajattelen pitkälti samalla tavalla, mutta uskon siksi että G ei ole Zodiac. Gaikowskin kohdalla on liikaa asioita, jotka ovat vähän sinne päin - Jos G olisi Zodiac, hänen on alitajuisesti täytynyt haluta jäädä kiinni, niin paljon vihjeitä hän on antanut sarjamurhaajan ja toimittajan kaksoisroolissaan. Jotenkin Zodiacin älykkyys ja G:n antamat loputtoman tuntuiset vihjeet omasta syyllisyydestään eivät sovi yhteen.
Minunkaan mielestä Gaikowskia ei voi sulkea sen vuoksi pois, että hänen syyllisyytensä olisi ollut jotenkin liian ilmeistä. Sarjamurhaajat pelaavat suurella riskillä. Oikeastaan kuuluu asiaan, että sarjamurhaajaan liityy täydellisestä kaksoiselämästäkin huolimatta jotakin hyvin ilmeistä ja paljastavaa, jota ei kukaan jostakin syystä ainakaan heti ole tajunnut epäillä.

Tyypillistä sarjamurhaajille on esimerkiksi erilaisten murhiin liittyvien muistoesineiden (tai miten nyt parhaiten tässä käännetään "trophy") kerääminen. Raderin hallusta löydettiin uhrien vaatteita, ajokortti ja ruumiista otettuja valokuvia. Nämä kaikki löytyivät talosta, jossa asui hänen kanssaan vaimo ja kaksi lasta. Riski siihen, että perheenjäsenet olisivat saaneet hänen kammottavan salaisuuden selville, oli erittäin suuri. Samanlaisia palkintoja on löytynyt monien muidenkin perheellisten sarjamurhaajien kuten vaikkapa Gary Ridgwayn kotoa. Ridgwayn vaimo tajusi penkoa miehensä tavaroita vasta pidätyksen jälkeen ja löysi nopeasti hyvin raskauttavia todisteita syyllisyydestä.
strangelove
Adrian Monk
Viestit: 2921
Liittynyt: To Loka 09, 2008 11:32 am

Re: Zodiac killer

Viesti Kirjoittaja strangelove »

Donald Bujokista olisi mielenkiintoista kuulla lisää. Poliisi ei ole tainnut koskaan pitää Bujokia vakavasti epäiltynä. Ne jutut, joita olen zodiackiller.comista lukenut vaikuttavat lupaavalta, mutta muistetaan lähdekritiikki. Bujok oli ilmeisesti jonkin sortin rikollinen, mutta edes kuvaa en muista hänestä nähneeni. Tietäisikö Tootai kaverista enemmän?
Bee_in_the_light
Poliisikoira Rex
Viestit: 257
Liittynyt: Su Elo 07, 2011 8:00 pm

Re: Zodiac killer

Viesti Kirjoittaja Bee_in_the_light »

strangelove kirjoitti: En todellakaan usko Gaikowskin lavastamiseen, koska tällöinhän tuon henkilön olisi pitänyt olla töissä Good Timesissa. Good Timesista on löytynyt uskomattoman paljon pieniä vinkkejä, joissa on tiettyjä yhtymäkohtia Zodiaciin. Osa näistä vinkeistä on julkaistu ennen kuin Zodiac laittoi ne käytäntöön ja osa vasta sen jälkeen.
Todisteita näistä yhtymäkohdista on todella vaikea löytää edes noilta englanninkielisiltä nettisivuilta... ainakin ne vinkit, joihin minä olen törmännyt ovat vähän sellaisia, noh, hyvällä tahdolla voi uskoa niiden jotenkin liittyvän juttuun. Hyvä esimerkki on tuo kovin merkittävänäkin esitetty seikka, että Good Timesin kansi oli kolmipalstainen samana päivänä, kun Z lähetti kolmiosaisen arvoituksensa lehdille.

Jos on varma G:n syyllisyydestä, tuo saattaa näyttää todella merkittävältä. Minusta se näyttää vain siltä, että kolme on siisti pieni luku. Enemmän kuin kaksi mutta vähemmän kuin neljä.

Pidän mahdollisena, että Z ei ollut töissä, vaan esimerkiksi tunsi ja luki Good Timesia. Samoin Good Timesin tekijät selvästi olivat kiinnostuneita ja seurasivat Zodiacin tekemisiä, sillä lehdessä oli useita, osin kieliposkella tehtyjä viittauksia Zodiaciin.
Jos joku olisi halunnut lavastaa Gyken syylliseksi, niin kai hän olisi tehnyt sen hieman näkyvämmin? Poliisi kiinnostui Gykesta vasta 80-luvulla. MysteryQuestissa esiintynyt "Goldcather" väitti Gaikowskin kertoneen murhista seikkoja, joita vain murhaaja saattoi tietää. Siitä mitä nämä seikat olivat, ei tietenkään julkisuuteen ole kerrottu. Ja monet aihetodisteet on tuonut julkisuuteen Tom Voigt vasta 2000-luvulla.
Ehkä Z:n tarkoituksena oli saada poliisi epäilemään Good Timesin työntekijöitä tai hippipiirejä laajemmin - ehkä tarkoituksena oli jäljitellä vasemmistoradikaalia ilmaisua ja lähteenä oli Good Times, ilman että tähtäimessä oli kukaan tietty henkilö.
Paze
Nikke Knatterton
Viestit: 166
Liittynyt: Ma Elo 29, 2011 9:40 am

Re: Zodiac killer

Viesti Kirjoittaja Paze »

strangelove kirjoitti:
MysteryQuestissa esiintynyt "Goldcather" väitti Gaikowskin kertoneen murhista seikkoja, joita vain murhaaja saattoi tietää. Siitä mitä nämä seikat olivat, ei tietenkään julkisuuteen ole kerrottu. Ja monet aihetodisteet on tuonut julkisuuteen Tom Voigt vasta 2000-luvulla.
Hiljattain tulleessa dokumentissa, jossa tuo "Goldcather" esiintyi (en muista oliko sama MysteryQuest), haastateltiin myös Gaikowskin työtoveria. Hän esitti kirjeen, jonka Gaikowski olisi lähettänyt toiselta puolelta USAta yhden Zodiac-murhan ajankohtana. Ja oli vahvasti sitä mieltä, että Gaikowski ei voinut olla syyllinen. Vaikka kirjeitten lähettämisen ja päivämäärien kohdalla voikin temppuilla, on tämä kuitenkin yksi Gaikowskin mahdollista syyllisyyttä vastaan esitetty seikka.

Nyt kysynkin, onko muita Gaikowskin syyllisyyttä vastaan julkisuudessa esitettyjä seikkoja, joita pitää myös punnita realistisesti?
Kenraali George S. Patton sen tiivisti hyvin: "Russians are drunks with no regard for human life" . Itä-Ukrainan tapahtumat sen taas todistavat.
strangelove
Adrian Monk
Viestit: 2921
Liittynyt: To Loka 09, 2008 11:32 am

Re: Zodiac killer

Viesti Kirjoittaja strangelove »

Paze kirjoitti:Hiljattain tulleessa dokumentissa, jossa tuo "Goldcather" esiintyi (en muista oliko sama MysteryQuest), haastateltiin myös Gaikowskin työtoveria. Hän esitti kirjeen, jonka Gaikowski olisi lähettänyt toiselta puolelta USAta yhden Zodiac-murhan ajankohtana. Ja oli vahvasti sitä mieltä, että Gaikowski ei voinut olla syyllinen. Vaikka kirjeitten lähettämisen ja päivämäärien kohdalla voikin temppuilla, on tämä kuitenkin yksi Gaikowskin mahdollista syyllisyyttä vastaan esitetty seikka.
Bob Loomis väitti Gyken olleen Lake Hermanin murhien aikaan Albanyssa, eli siis joulukuussa 1968. Tästä ei ole kuitenkaan mitään todisteita. Gyke lähetti Loomisille kortin vasta helmikuussa 1969. Syksyyn 1968 asti Gyke muistaakseni asui Albanyssa. Gaikowski väitti itse olleensa Euroopassa eräiden tekojen aikaan. Poliisi pyysi Gaikowskilta passia todisteeksi tästä, mutta Gyke ei koskaan toimittanut sitä poliisille. Näin ollen ei ole mitään todisteita siitä, että Gaikowski olisi ollut murhien aikaan Albanyssa tai Euroopassa.

Tuon linkin takana Tom Voigt murtaa näitä Gyken ympärillä vellovia myyttejä. http://zodiackiller.21.forumer.com/viewforum.php?f=145

Tom Voigt on minun mielestäni hyvin luotettava ja puolueeton henkilö. Esimerkiksi Allenin ja Tarrancen kohdalla Voigt muutti käsityksiään kun selvät todisteet heidän syyttömyydestään lyötiin pöytään. Gaikowskia sen sijaan ei kukaan ole ainakaan vielä pystynyt osoittamaan syyttömäksi.
Paze kirjoitti:Nyt kysynkin, onko muita Gaikowskin syyllisyyttä vastaan julkisuudessa esitettyjä seikkoja, joita pitää myös punnita realistisesti?
Yksi merkittävimmistä on varmasti Vallejon poliisiaseman vaihteenhoitajan todistus. Hän tunnisti Gyken äänen samaksi Zodiacin ääneksi. Sitten on tietysti melko kiistattomat yhteydet Ferrinin ja Stineen, joista Gyke itse jostain syystä vaikeni. Miksi, jos hän kerran oli syytön? Ferriniin Gykella tuntui olleen jonkinlainen pakkomielle. Kiistaton aihetodiste on myös silmiinpistävä yhdennäköisyys Zodiacin kanssa. Gyken persoonasta kertoo jotain se, että hän sulkeutui kolmeksi vuodeksi pakkohoitoon omasta tahdostaan. Zodiacista ei sattumalta kuultu mitään noiden kolmen vuoden aikana. Onhan näitä indisioita paljon ja niitä olen täällä jo aiemmin luetellutkin. Zodiackiller.com on kuitenkin edelleen se paras tietolähde, jossa nämä seikat on hyvin lueteltu: http://www.zodiackiller.com/SuspectGaikowski.html
Bee_in_the_light
Poliisikoira Rex
Viestit: 257
Liittynyt: Su Elo 07, 2011 8:00 pm

Re: Zodiac killer

Viesti Kirjoittaja Bee_in_the_light »

strangelove kirjoitti:Donald Bujokista olisi mielenkiintoista kuulla lisää. Poliisi ei ole tainnut koskaan pitää Bujokia vakavasti epäiltynä. Ne jutut, joita olen zodiackiller.comista lukenut vaikuttavat lupaavalta, mutta muistetaan lähdekritiikki. Bujok oli ilmeisesti jonkin sortin rikollinen, mutta edes kuvaa en muista hänestä nähneeni. Tietäisikö Tootai kaverista enemmän?
Donald Bujok oli ilmeisesti juuri vapautunut vankilasta Montanassa, kun Z-murhat alkoivat Californiassa. Bujokin kohdalla ensimmäinen ongelma liittyy kait siihen, ettei missään näytä olevan varmaa tietoa siitä, milloin Bujok oikeasti pääsi vankilasta ehdonalaiseen. Matka vankilapaikalta ensimmäiselle murhapaikalle olisi noin 1100 mailia, mikä tuohon aikaan autolla juuri vankilasta päässelle vaikuttaa mahdottomalta tehtävältä kolmessa päivässä.

Bujok tuomittiin vuonna 1957 tapahtuneesta apulaisseriffin murhasta Montanassa, ja Z-tapauksiin häntä yhdistää samantyyppiset aihetodisteet kuin Gykenkin kohdalla. Mielenkiintoisin näistä on sarjamurhaaja Ed Edwardsin omaelämänkerrallisen kirjan Metamorphosis of a Criminal kuvaus Bujokista vankilassa. Kirjan mukaan Bujok oli sekopää, jota kaikki pelkäsivät, mutta Bujok myös olisi pitänyt Edwardsia jotenkin ylempänään.

Edwardsin kirjan mukaan Bujok puhui vankilassa siitä, kuinka hänen tappamansa henkilöt olisivat hänen orjiaan seuraavassa elämässä.

Tässä on kaksi ongelmaa: ensinnäkin Edwardsin kirjaa ei pidetä kovinkaan luotettavana lähteenä: "You don't know how much of it is true," [Edwardisa tutkinut Wisconsinilainen poliisi Chad] Garcia said, however. Toiseksi kirja on kirjoitettu vasta vuonna 1972, siis Z-murhien jälkeen. Tämä edelleen heikentää kirjan luotettavuutta.

Muuten nuo aihetodisteet ovat samantapaisia kuin G:n tapauksessa - kytköksiä vankilan elokuvateatteriin, aikajana sopii Z-murhiin kun sen panee sopimaan jne. Ainakaan minä en vielä törmännyt mihinkään kovin vakuuttavaan.

Bujok taitaa olla aika uusi epäilty Z:n tapauksessa, joten varmaani lisää valaistusta asiaan saadaan myöhemmin.
hannu hanhi
Axel Foley
Viestit: 2247
Liittynyt: Ma Kesä 14, 2010 6:01 pm

Re: Zodiac killer

Viesti Kirjoittaja hannu hanhi »

Voigtin Gaikowski-teorioita näkyvimmin kyseenalaistaa sivusto http://www.zodiackillerfacts.com. Siellä esimerkiksi kyseenalaistetaan Goldcatcerin luotettavuus. Tuo Gaikowskin ystävän saama kirje New Yorkin osavaltiosta samaan aikaan kuin Zodiac riehui Kaliforniassa on yksi todiste, mutta siitä on tosiaan väännetty suuuntaan jos toiseen kuten tuosta Strangeloven tekstistä käy ilmi.

Goldcatcher on tiettävästi jo 80-luvulla kertonut poliisille epäilynsä Gaikowskista. Siksi osa olettaakin jo poliisin ajat sitten sulkeneen pois Gaikowskin epäiltyjen listalta. Tämä selittäisi senkin, miksi Mysteryquestin perusteella poliisi ei ollut kiinnostunut Gaikowskin ystävälleen lähettämän kirjeen DNA:sta, joka suurella todennäköisyydellä kuului Gaikowskille. Lisäksi tuo ystävä vielä korostaa sitä, että Gaikowski itse kirjoitti lempinimensa Gaik eikä suinkaan Gyke, joka löytyy yhdestä Zodiacin kryptogrammista.

Toki Gaikowski on monessa mielessä erittäin mielenkiintoinen vaihtoehto ulkonäköään myöten. Kuitenkin tuon Mysteryquestin jaksossa esiintyneen Gaikowskin ystävän tavoin uskon hänen syyllisyyteensä vasta sitten, kun se saadaan DNA:n avulla todistettua.

Gaikowskin syyllisyyttä kyseenalaistavaa aineosta löytyy tästä linkistä: http://zodiackillerfacts.com/Richard%20Gaikowski.htm
strangelove
Adrian Monk
Viestit: 2921
Liittynyt: To Loka 09, 2008 11:32 am

Re: Zodiac killer

Viesti Kirjoittaja strangelove »

hannu hanhi kirjoitti:Voigtin Gaikowski-teorioita näkyvimmin kyseenalaistaa sivusto http://www.zodiackillerfacts.com. Siellä esimerkiksi kyseenalaistetaan Goldcatcerin luotettavuus. Tuo Gaikowskin ystävän saama kirje New Yorkin osavaltiosta samaan aikaan kuin Zodiac riehui Kaliforniassa on yksi todiste, mutta siitä on tosiaan väännetty suuuntaan jos toiseen kuten tuosta Strangeloven tekstistä käy ilmi.

Goldcatcher on tiettävästi jo 80-luvulla kertonut poliisille epäilynsä Gaikowskista. Siksi osa olettaakin jo poliisin ajat sitten sulkeneen pois Gaikowskin epäiltyjen listalta. Tämä selittäisi senkin, miksi Mysteryquestin perusteella poliisi ei ollut kiinnostunut Gaikowskin ystävälleen lähettämän kirjeen DNA:sta, joka suurella todennäköisyydellä kuului Gaikowskille. Lisäksi tuo ystävä vielä korostaa sitä, että Gaikowski itse kirjoitti lempinimensa Gaik eikä suinkaan Gyke, joka löytyy yhdestä Zodiacin kryptogrammista.

Toki Gaikowski on monessa mielessä erittäin mielenkiintoinen vaihtoehto ulkonäköään myöten. Kuitenkin tuon Mysteryquestin jaksossa esiintyneen Gaikowskin ystävän tavoin uskon hänen syyllisyyteensä vasta sitten, kun se saadaan DNA:n avulla todistettua.

Gaikowskin syyllisyyttä kyseenalaistavaa aineosta löytyy tästä linkistä: http://zodiackillerfacts.com/Richard%20Gaikowski.htm
Onko poliisi ollut kiinnostunut vai ei, sitä on mahdoton sanoa. Koko totuus ei selviä yhdestä dokumentista. Varmaa on, että poliisilla on tiettyjä epäilyjä Gaikowskista. Ken Narlow avautui kuolinvuoteellaan Gaikowskista sanoen, että hän todellakin oli Darlenen maalausjuhlissa. Uudet Berryessan murhaa koskevat DNA-tutkimukset saattavat hyvinkin liittyä Gaikowskiin. Poliisi ei vain voi antaa mitään merkittäviä lausuntoja avoimesta tapauksesta. Faktaa on, että poliisi tarkkaili Gaikowskia 80-luvulla siihen saakka kunnes Darlenen sisko pilasi varjostuksen.

Zodiackillerfactsin luotettavuudesta voi olla montaa mieltä. Kannattaa aina muistaa lähdekritiikki. Butterfieldiä en henkilönä pidä kovin luotettavana, mutta tämä onkin vain minun mielipiteeni.

Jos oletetaan, että Gaikowski oli Zodiac ja hän olisi sujauttanut koodikirjoituksen sekaan vaikka lyhenteet "Gaik" tai "Gike". Mielestäni se olisi ollut jo liian ilmeistä ja aivan liian vaarallista. "Gyke" jättää sentään sen pienen pelivaran. Vaikka joku sen hiffaisikin, niin Gaikowski pystyisi vetoamaan siihen, ettei häntä sanota "Gykeksi". Mielenkiintoista on sekin, että Voigt on saanut muodostettua "Gyke" -sanaa ympäröivistä kirjaimista jatkoksi sanat "Ause" ja "Skee". Siis "Gyke Ause Skee" (lausuttuna Gaikowski)! Tämä nostaa Gyke-sanan ihan eri arvoon.
strangelove
Adrian Monk
Viestit: 2921
Liittynyt: To Loka 09, 2008 11:32 am

Re: Zodiac killer

Viesti Kirjoittaja strangelove »

Bee_in_the_light kirjoitti:Donald Bujok oli ilmeisesti juuri vapautunut vankilasta Montanassa, kun Z-murhat alkoivat Californiassa. Bujokin kohdalla ensimmäinen ongelma liittyy kait siihen, ettei missään näytä olevan varmaa tietoa siitä, milloin Bujok oikeasti pääsi vankilasta ehdonalaiseen. Matka vankilapaikalta ensimmäiselle murhapaikalle olisi noin 1100 mailia, mikä tuohon aikaan autolla juuri vankilasta päässelle vaikuttaa mahdottomalta tehtävältä kolmessa päivässä.

Bujok tuomittiin vuonna 1957 tapahtuneesta apulaisseriffin murhasta Montanassa, ja Z-tapauksiin häntä yhdistää samantyyppiset aihetodisteet kuin Gykenkin kohdalla. Mielenkiintoisin näistä on sarjamurhaaja Ed Edwardsin omaelämänkerrallisen kirjan Metamorphosis of a Criminal kuvaus Bujokista vankilassa. Kirjan mukaan Bujok oli sekopää, jota kaikki pelkäsivät, mutta Bujok myös olisi pitänyt Edwardsia jotenkin ylempänään.

Edwardsin kirjan mukaan Bujok puhui vankilassa siitä, kuinka hänen tappamansa henkilöt olisivat hänen orjiaan seuraavassa elämässä.

Tässä on kaksi ongelmaa: ensinnäkin Edwardsin kirjaa ei pidetä kovinkaan luotettavana lähteenä: "You don't know how much of it is true," [Edwardisa tutkinut Wisconsinilainen poliisi Chad] Garcia said, however. Toiseksi kirja on kirjoitettu vasta vuonna 1972, siis Z-murhien jälkeen. Tämä edelleen heikentää kirjan luotettavuutta.

Muuten nuo aihetodisteet ovat samantapaisia kuin G:n tapauksessa - kytköksiä vankilan elokuvateatteriin, aikajana sopii Z-murhiin kun sen panee sopimaan jne. Ainakaan minä en vielä törmännyt mihinkään kovin vakuuttavaan.

Bujok taitaa olla aika uusi epäilty Z:n tapauksessa, joten varmaani lisää valaistusta asiaan saadaan myöhemmin.
Joo, samoihin juttuihin olen törmännyt. Lähteet eivät ole sieltä luotettavimmasta päästä. Taisi olla tuolla zodiackiller.comissa kun oli sellainen henkilö, joka oli jututtanut jotain Bujokin tuntenutta henkilöä. Ainakin tuo kirjoittaja uskoi Bujokin olleen Zodiac. Jotain ihan virallista tietoa olisi kiva saada Bujokista, sillä nythän ei tuo vapautumisajankohtakaan ole tiedossa.

Bujok lusi Montanassa. Kiintoisaa on, että Berryessassa Zodiac sanoi uhreilleen karanneensa vankilasta Montanasta. Löyhä linkki, mutta mielenkiintoinen.

Näillä tiedoilla Gyke on selvästi parempi epäilty. Hänen äänensä on tunnistettu ja "lihaa luiden ympärillä" on paljon enemmän kuin Bujokin kohdalla. Mutta en minäkään ketään epäiltyä pidä Zodiacina ennen kuin tiedossa on selvät todisteet, jotka yhdistävät jonkun epäillyn tapaukseen (sormenjälki tai DNA).
hannu hanhi
Axel Foley
Viestit: 2247
Liittynyt: Ma Kesä 14, 2010 6:01 pm

Re: Zodiac killer

Viesti Kirjoittaja hannu hanhi »

Onko kenelläkään uutta tietoa tästä vanhasta valokuvasta, jossa Zodiacin uhri Darlene Ferrin poseeraa piirrosten perusteella Zodiacia erehdyttävästi muistuttavan miehen kanssa? Mies voisi olla myös nuori Gaikowski yhdennäköisyyden perusteella.

Ja toisena kysymyksenä, että tietääkö joku, mistä saisi AMW:n viime helmikuun Zodiac-dokumentin näkyviin? Kukaan ei ole sitä Youtubeen näköjään laittanut, jos nyt osasin oikeilla hakusanoilla hakea. Tuo kuvahan esitettiin juuri tässä dokumentissa.

Tässä alla kertauksen vuoksi kohuttu kuva Ferrinistä ja tuntemattomasta miehestä, tunnetuin Zodiacista silminnäkijähavaintojen perusteella tehty piirros ja valokuva Gaikowskista työhönsä uppoutuneena. Yhdennäköisyys on kieltämättä häkellyttävä.
KuvaKuvaKuva
Vastaa Viestiin