--------------
Rikollisuus
--------------
* Väkivaltarikollisuus on vakava ongelma vielä vuoden 2000 Suomessa. Yleisen elintason nousun johdosta aikaisemmin tavalliset ryöstöt ja varkaudet ovat jääneet harvinaisiksi ilmiöiksi, mutta tilalle on tullut ajanvieteväkivalta, johon valtakunta on kouliintunut laajan sarjakuvateollisuuden välityksellä vuosikymmenten aikana; myös televisiossa esitetään erilaisia väkivallan muotoja, joita varsinkin nuoriso, kuudesta kymmeneen ikävuoteen, halukkaasti soveltaa. Toinen väkivaltaryhmä muodostuu ikääntyvistä, stressin vaivaamista naisista. Nelissäkymmenissä ja siitä yli olevat naiset muodostavat aika ajoin väkivaltaisia ryhmiä, menevät kadulle ja pahoinpitelevät joskus raa'allakin tavalla vastaantulijoita, ja heitä joudutaan usein pidättämään joukoittain.
-------------------------
Väkijuomaongelma
-------------------------
*Suomen kansan alkoholitottumukset ovat vuonna 2000 melko tavalla samantapaiset kuin vielä vuonna 1975. Alkoholipitoisia juomia käytetään yleisesti, eikä raittiusliikkeen uhrautuva, vuosikymmeniä jatkunut työ näytä vaikuttavan alkoholin käyttöön lainkaan vähentävästi. Vuonna 2000 jokainen suomalainen juo keskimäärin kirkasta, täysprosenttista alkoholia 150 litraa ja osa ylikin; Tämän tähden alkoholiongelmat työpaikoilla ovat tavallisia, ja monet ulkomaalaiset tutkijat matkustavat Suomeen yksinomaan ottaakseen selvää miten Suomen kansa selviää väkijuomaongelmastaan.
Erilaisetn alkoholivalmisteiden käyttö on niin suosittua, että suurimpiin kaupunkeihin on jouduttu perustamaan erityisiä makasasairaaloita, joiden ovilla on pitkiä jonoja, kansalaisten pyrkiessä saamaan hoitoa väkijuomien aiheuttamiin vammoihinsa.
näin siis ennusteltiin tulevaa vuonna 1975