Koulupojat raiskasivat 15-v. tytön, Helsinki 2010

Tänne keskustelut seksuaalirikoksista. Muista että henkirikoksille on oma palstansa.
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Koulupojat raiskasivat 15-v. tytön, Helsinki 2010

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

Tämä tapaus ei ole edes mikään suurimman mielenkiinnon kohteeni, mutta pakko puuttua noihin vääristeltyihin tietoihin/valheisiin, mitä Rezah sanoo.
Todistajan ja tämän poikaystävän lähdettyä paikalta oli Abdi-niminen kaveri "mesessä" kertonut, että asianomistaja oli metsässä pakotettu "ottamaan suihin". Abdi oli kertonut asiasta vähän nauravaan
tyyliin. Todistaja oli soittanut asianomistajalle ja kysynyt oliko tämä totta.
Kun asianomistaja oli ollut matkalla kotiin, oli C soittanut ja sanonut
vastaajien kertoneen Abdille, että asianomistaja oli "ottanut heiltä suihin".
Abdi oli kertonut siitä C:lle.
Asianomistaja oli kertonut C:lle mitä oli
tapahtunut. Abdi oli soittanut asianomistajalle ja "haukkunut" tätä
huoraksi. Asianomistaja oli kertonut Abdille totuuden. Abdi oli sanonut
uskovansa asianomistajaa, mutta oli silti levitellyt huhua asiasta ihmisille.
Abdi ei tässä ole missään kohtaa sanonut, että TEKIJÄT olisivat SANONEET, että he ovat pakottaneet tytön seksiin. Abdi on sanonut, että tekijät ovat sanoneet asianomistajan ottaneen heiltä suihin. Hän on myös mesessä sanonut, että asianomistaja on pakotettu suihinottoon, mutta hän ei ole sanonut, että TEKIJÄT olisivat sanoneet, että he ovat näin tehneet. Se voi olla ihan hänen omaa päätelmäänsä.

Abdi ei ole todistanut syyttäjän puolella eikä missään vaiheessa tätä tutkintaa sanonut, että tekijät olisivat sanoneet pakottaneensa asianomistajan suuseksiin. Ja huom. tuo, että Abdi olisi mesessä sanonut noin, perustuu tytön ystävän suulliseen todisteluun, ei ATK-tutkintaan.

Ja mitkä MUSTELMAT? Jälleen kerran "raiskaus on hirveetä, raiskaus on hirveetä"-intoilijat ja kiihkoilijat käyttävät monikkoa, vaikka kuvassa näkyi vain yksi mustelma, niin pieni, ettei kunnolla kuvasta meinannut erottaa. Mitään todisteita siitä, että se liittyisi tähän tapaukseen, ei ole. Ja tosiaan niitä jälkiä voi jäädä, vaikka kyseessä olisi vapaaehtoinen seksi.

Hieman huvittavaa on tuo, että kun tämä väitetty raiskaus on tapahtunut elokuun 2010 alussa, niin tyttö on hakeutunut hoitoon raiskaustrauman vuoksi vajaa vuosi myöhemmin ÄITINSÄ aloitteesta sen JÄLKEEN, kun rikosilmoitus on tehty. Ja tämä rikosilmoitushan on tehty n. puoli vuotta teon jälkeen. Sitä ennen tyttö ei ole hakeutunut hoitoihin raiskaustrauman takia, ja tuolloinkin hakeutui äitinsä aloitteesta, äiti otti yhteyttä. Asianajaja varmaan neuvonut hakeutumaan raiskaustraumahoitoon, että olisi todisteita raiskaustraumasta ja voisi hakea korvauksia.

Ja tuota hoitoon hakeutumista kauan rikosilmoituksen tekemisen jälkeen käytettiin TODISTEENA siitä, että raiskaus olisi tapahtunut. Ei hyvää päivää sentään. Tässä ei ole mitään oikeita todisteita, varsinkin kun tämä Abdi ei ole ollut poliisilaitoksella tai oikeudessa sanomassa, että syytetyt olisivat sanoneet pakottaneensa suihinottoon.

Sitten kun tuossa vielä sanotaan, että tyttö ei halunnut edes tehdä rikosilmoitusta, mutta äidin ja rehtorin kanssa puhuttuaan rehtorin luona sellainen päätettiin tehdä. Tosin ei tiedetä, onko tyttö edes itse tehnyt sen vai äiti. Ja äiti on ottanut yhteyttä Tyttöjen taloon varatakseen tytölle ajan raiskaustrauman hoidossa paljon rikosilmoituksen ja lähes VUOSI itse teon jälkeen. Tuntuu, että tuo äiti on orkesteerannut koko homman. Mikä sitten lie motiivi.

Ja voitte tosiaan lopettaa noi uikutukset siitä, kuinka raiskaus on hirveetä. Hirveää on myös tulla syytetyksi syyttömänä raiskausrikoksesta, ja tässä on saattanut käydä niin.
Merope
Hetty Wainthropp
Viestit: 491
Liittynyt: Pe Touko 25, 2007 12:04 pm

Re: Koulupojat raiskasivat 15-v. tytön, Helsinki 2010

Viesti Kirjoittaja Merope »

Siru83 kirjoitti:
Hieman huvittavaa on tuo, että kun tämä väitetty raiskaus on tapahtunut elokuun 2010 alussa, niin tyttö on hakeutunut hoitoon raiskaustrauman vuoksi vajaa vuosi myöhemmin ÄITINSÄ aloitteesta sen JÄLKEEN, kun rikosilmoitus on tehty. Ja tämä rikosilmoitushan on tehty n. puoli vuotta teon jälkeen.

Sitten kun tuossa vielä sanotaan, että tyttö ei halunnut edes tehdä rikosilmoitusta, mutta äidin ja rehtorin kanssa puhuttuaan rehtorin luona sellainen päätettiin tehdä. Tosin ei tiedetä, onko tyttö edes itse tehnyt sen vai äiti. Ja äiti on ottanut yhteyttä Tyttöjen taloon varatakseen tytölle ajan raiskaustrauman hoidossa paljon rikosilmoituksen ja lähes VUOSI itse teon jälkeen. Tuntuu, että tuo äiti on orkesteerannut koko homman. Mikä sitten lie motiivi.
Siru83, ole hyvä ja lopeta vääristely, se ei palvele kenenkään asiaa tässä tapauksessa. Ilmeisesti nyt tuota rikosilmoituksen päivämäärää on toisteltu niin paljon, että sinäkin ymmärrät, että se on tehty _alle_ puoli vuotta tapahtuneen jälkeen. HYKSin papereissa raiskaustrauman hoitoon hakeutumiselle annetaan päivämääräksi 26.1.2011. Haluaisin tiedustella, miten sinun mielestäsi 8 päivää rikosilmoituksen jälkeen, ja edelleen alle puoli vuotta teon jälkeen muuttuu yhtäkkiä muotoon "paljon rikosilmoituksen ja lähes VUOSI itse teon jälkeen"?

"Asianomistaja A on viitannut myös omina kirjallisina todisteinaan
syyttäjänkin esittämiin 26.1.2011 päivättyyn HYKS:n hoitokertomukseen
todistusteemalla "tilapäinen haitta, seksuaalisen hyväksikäytön
aiheuttama trauma""


Siru83 kirjoitti: Ei hyvää päivää sentään. Tässä ei ole mitään oikeita todisteita, varsinkin kun tämä Abdi ei ole ollut poliisilaitoksella tai oikeudessa sanomassa, että syytetyt olisivat sanoneet pakottaneensa suihinottoon.
Eli sinun mielestäsi vain Abdin lausunto olisi oikea todiste tässä tapauksessa? Ei syytettyjen tai uhrin lausunto, valokuva, hoitokertomukset tai mikään muukaan oikeuden asiakirjoissa esitetyistä asioista?
So I took the shotgun off the wall and I fired two warning shots...
into his head.
Rezah
Christopher Lorenzo
Viestit: 1580
Liittynyt: To Kesä 14, 2007 7:04 pm

Re: Koulupojat raiskasivat 15-v. tytön, Helsinki 2010

Viesti Kirjoittaja Rezah »

Siru: sun piti kai jo poistua tästä keskustelusta :)

Niijjuu, eli siis e mitä Abdi on sanonut, perustuu ystävän suulliseen todistuksen, mutta se mitä Abdi ja kaverit ovat sanoneet, perustuu mihin? :lol:

Mustelma on on ollut todellakin selvä, jos se vielä muutaman päivän jälkeen on näkynyt meikillä peittettynä huonolaatuisesta kuvasta.

Juu juu, eli siis tyttö on keksinyt koko jutun koska hävennyt ottamistaan vapaaehtoisesti sen jälkeen kun häntä on huoriteltu, ja äiti sitten päättänyt vielä hyötyä rahallisesti?

Toivottavasti sun ei täydy koskaan myötäelää tai sympatiseerata ketään , joka apua oikeasti tarvitsee, tekisit vaan enemmän hallaa.
There are no crimes behind enemy lines
Radiopuhelin
Theo Kojak
Viestit: 1182
Liittynyt: To Tammi 12, 2012 11:06 pm

Re: Koulupojat raiskasivat 15-v. tytön, Helsinki 2010

Viesti Kirjoittaja Radiopuhelin »

Ei varsinaisesti tähän ketjuun liittyen, mutta tuomituthan selvisivät käytännössä tuomiotta

"Rikosoikeuden professori Terttu Utriaisen mielestä ehdollinen vankeus on käytönnössä sama kuin vapautus."

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012042 ... 9_uu.shtml
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Koulupojat raiskasivat 15-v. tytön, Helsinki 2010

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

Hoito HYKS:ssä on tosiasiallisesti alkanut jo kolme viikkoa ENNEN väitettyä tekoa, eli tämä likka on ongelmiensa takia hakeutunut jo ennen tapausta. Hän ei ole HYKS:ssä ollut raiskaustraumahoidossa, vaan Tyttöjen talolla.
Asianomistajan todistajana kuulustuttama Aune Karhumäki on
oikeudessa vahvistanut olevansa sairaanhoitaja ja erityistason
seksuaaliterapeutti, joka työskenteli "Tyttöjen talolla" seksuaalisen
väkivallan puolen ohjaajana. Karhumäki oli kertomansa mukaan tehnyt
asianomistajan kanssa asiakastyötä kesäkuun 2011 alusta alkaen
asianomistajan hakeuduttua raiskaustrauman hoitoon. Siihen
asianomistaja oli tullut alunperin äidin yhteydenoton perusteella
, mutta
sen jälkeen itse vapaaehtoisesti. Entistä aktiivista hoitosuhdetta ei
asiakkuuden alkaessa ollut asianomistajalla ollut.
Kuulostaa todella laskelmoivalta, että äiti hommaa tyttärelleen paikan raiskaustraumahoitoon vuosi tapahtuman jälkeen ennen oikeudenkäyntiä. Ihan selvästi näyttää siltä, että tällä on yritetty todistella sitä, että raiskaus on tapahtunut. Jos sitä olisi hoidon tarpeen takia haettu, sitä olisi varmaan haettu ennen rikosilmoituksen tekoa.

Ja tuo, että paljon rikosilmoituksen tekemisen jälkeen äiti hakee sitten sopivasti ennen oikeudenkäyntiä tyttärelleen raiskaustraumahoitoa ei MISSÄÄN TAPAUKSESSA ole todiste syytettyjä vastaan, ja käräjäoikeus käytti sitä todisteena. Ainakin tältä osin toivon hovioikeuden arvioivan asiaa uudestaan.
Merope kirjoitti:Eli sinun mielestäsi vain Abdin lausunto olisi oikea todiste tässä tapauksessa? Ei syytettyjen tai uhrin lausunto, valokuva, hoitokertomukset tai mikään muukaan oikeuden asiakirjoissa esitetyistä asioista?
Abdin lausunto on ainoa oikea todiste siitä, mitä Abdi on sanonut messengerissä tai puhelimessa. Ja miten tuo sama todistaja on toisaalta sanonut, että Abdi on mesessä sanonut, että tyttö on pakotettu suuseksiin ja toisaalta on sanonut, että Abdi on sanonut, että tyttö on "ottanut suihin" ja sitten hän on toistanut, mitä Abdi on sanonut asianomistajalle, jolloin asianomistaja on selvittänyt, että hänet pakotettiin suuseksiin.

Onko hän seonnut omiin valheisiinsa, ja miten ristiriitaisia lausuntoja on käytetty todisteina syytettyjä vastaan?
Radiopuhelin
Theo Kojak
Viestit: 1182
Liittynyt: To Tammi 12, 2012 11:06 pm

Re: Koulupojat raiskasivat 15-v. tytön, Helsinki 2010

Viesti Kirjoittaja Radiopuhelin »

Kerrotko siru mikä mielestäsi olisi näillä tiedoilla oikea tuomio tästä raiskauksesa? Jos sinulta kysyttäisiin, eli tuomion pituus, ehdotonta vai ehdollista, ja korvaussumma?
terssi
Sabrina Duncan
Viestit: 350
Liittynyt: Ke Elo 15, 2007 3:23 pm

Re: Koulupojat raiskasivat 15-v. tytön, Helsinki 2010

Viesti Kirjoittaja terssi »

Terssin tuomio:

Jutussa on vain häviäjiä. Syytteet kuitenkin hylätään, koska näyttöä huulihölkkään pakottamisesta ei voida aukottomasti osoittaa tapahtuneen.
Avatar
Marokon Kauhu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4751
Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 9:06 pm
Paikkakunta: Rio Grande

Re: Koulupojat raiskasivat 15-v. tytön, Helsinki 2010

Viesti Kirjoittaja Marokon Kauhu »

terssi kirjoitti:Terssin tuomio:

Jutussa on vain häviäjiä. Syytteet kuitenkin hylätään, koska näyttöä huulihölkkään pakottamisesta ei voida aukottomasti osoittaa tapahtuneen.
Pelkästään tuomiolauselmassa on yli 2000 riviä (kiitos Valhalla 8) ) tekstiä jossa aukottomasti selvitetään tapahtunut. Lisäksi on vielä esitutkintamateriaali, joissa tukihenkilöiden, lääkärien jne lausunnot.
Vaikka Siru83 kuinka polkisi jalkaa, ei tästä mitään Ulvila kakkosta saada, jossa ensin tuomitaan, sitten vapautetaan ja sitten taaas venytetään ja vanutetaan....
  • Väestönvaihto
  • Turhanpaikan hakijat
  • Kotoutumisteollisuus
  • VOK - business
  • Partalapset
  • Huonolaatuiset mamut
  • Islamisaatio
terssi
Sabrina Duncan
Viestit: 350
Liittynyt: Ke Elo 15, 2007 3:23 pm

Re: Koulupojat raiskasivat 15-v. tytön, Helsinki 2010

Viesti Kirjoittaja terssi »

marokon_kauhu kirjoitti:
terssi kirjoitti:Terssin tuomio:

Jutussa on vain häviäjiä. Syytteet kuitenkin hylätään, koska näyttöä huulihölkkään pakottamisesta ei voida aukottomasti osoittaa tapahtuneen.
Pelkästään tuomiolauselmassa on yli 2000 riviä (kiitos Valhalla 8) ) tekstiä jossa aukottomasti selvitetään tapahtunut. Lisäksi on vielä esitutkintamateriaali, joissa tukihenkilöiden, lääkärien jne lausunnot.
Vaikka Siru83 kuinka polkisi jalkaa, ei tästä mitään Ulvila kakkosta saada, jossa ensin tuomitaan, sitten vapautetaan ja sitten taaas venytetään ja vanutetaan....

Ainoastaan tytön väitetty toteamus "en todellakaan" on ainoa viittaus siihen, että sen jälkeen on tapahtunut jotain pakotetusti.

Veikkaisin, että suuhun paneminen pakotettuna vaatii vähän muutakin kuin lantiolta ja olkapäistä pitämistä. Syy: purentalihakset ja hampaat. Mikään ei kuitenkaan viitannut siihen.
Radiopuhelin
Theo Kojak
Viestit: 1182
Liittynyt: To Tammi 12, 2012 11:06 pm

Re: Koulupojat raiskasivat 15-v. tytön, Helsinki 2010

Viesti Kirjoittaja Radiopuhelin »

terssi kirjoitti: Ainoastaan tytön väitetty toteamus "en todellakaan" on ainoa viittaus siihen, että sen jälkeen on tapahtunut jotain pakotetusti.
Pakottamisesta ei ole kokemusta, mutta normi-ihmisen välineistö ei ole niin massiivista että vapaaehtoisuuteen pohjautuvasta suihinotosta tulisi mustelmia
terssi
Sabrina Duncan
Viestit: 350
Liittynyt: Ke Elo 15, 2007 3:23 pm

Re: Koulupojat raiskasivat 15-v. tytön, Helsinki 2010

Viesti Kirjoittaja terssi »

Radiopuhelin kirjoitti:
terssi kirjoitti: Ainoastaan tytön väitetty toteamus "en todellakaan" on ainoa viittaus siihen, että sen jälkeen on tapahtunut jotain pakotetusti.
Pakottamisesta ei ole kokemusta, mutta normi-ihmisen välineistö ei ole niin massiivista että vapaaehtoisuuteen pohjautuvasta suihinotosta tulisi mustelmia

Mustelmat olivat polvissa. Akti kesti 20 min, jonka aikana metäksestä tulee polviin väkisinkin vammoja. Ei merkki pakottamisesta.
mitzy
Harjunpää
Viestit: 295
Liittynyt: Su Elo 14, 2011 7:32 pm

Re: Koulupojat raiskasivat 15-v. tytön, Helsinki 2010

Viesti Kirjoittaja mitzy »

Mä ymmärsin Sirun pointin alussa,jossan ekoilla sivuilla,siitä,että tapaukset pitäisi tuomita etnisestä taustasta riippumatta samallalailla.. Mutta nyt en enää tajua,kyllä ollenkaan..

Ei liene tavatonta,että raiskauksessa joku muu suostuttelee ja rohkaisee uhrin tekemään rikosilmoituksen. Yleensä uhri haluaa nimenomaan unohtaa.
Lisäksi,aika harva varmaan ihan itse hakeutuu hoitoon,eikö se osoita äidiltä vastuuntuntoisuutta ja huolenpitoa kun tälläisen asian paljastuttua saa lapsensa asiaankuuluvaan hoitoon jotta elämää voi jatkaa?
Ei se mun nähdäkseni ole mikään salaliittojuoni,että saadaan tällä nyt korvauksia, vaan lapsen hyvinvoinnin ajattelua..?
Avatar
Marokon Kauhu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4751
Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 9:06 pm
Paikkakunta: Rio Grande

Re: Koulupojat raiskasivat 15-v. tytön, Helsinki 2010

Viesti Kirjoittaja Marokon Kauhu »

Radiopuhelin kirjoitti:Ei varsinaisesti tähän ketjuun liittyen, mutta tuomituthan selvisivät käytännössä tuomiotta

"Rikosoikeuden professori Terttu Utriaisen mielestä ehdollinen vankeus on käytönnössä sama kuin vapautus."

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012042 ... 9_uu.shtml
Saan kohta bannia jankuttamisesta, mutta olen proffan kanssa eri mieltä.
Pojat teki väärin, todella väärin, mutta linnassa käyttäminen ei kyllä ensikertalaista paranna (yleensä päinvastoin).....

Ehtoollista tuli niin paljon, että jos vielä mokaavat, niin sitten pääseekin jo vähän pidemmäksi aikaa asiaa kiven sisään ihmettelemään.

Lisärangaistuksena rikosrekisterissä näkyy viisi vuotta hovin jälkeen tuo seksuaalirikos, mikä ei kyllä auta elämässä eteenpäin. Sitten on vielä se yhdyskuntapalvelu, korvaukset, nimet netissä...

Mitä tästä nyt olisi vielä pitänyt lisää laittaa? 10 v linnaa tai roviolle suoraan pallien leikkuun kautta?
  • Väestönvaihto
  • Turhanpaikan hakijat
  • Kotoutumisteollisuus
  • VOK - business
  • Partalapset
  • Huonolaatuiset mamut
  • Islamisaatio
Sting
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 97
Liittynyt: La Touko 28, 2011 11:12 pm

Re: Koulupojat raiskasivat 15-v. tytön, Helsinki 2010

Viesti Kirjoittaja Sting »

marokon_kauhu kirjoitti:Ehtoollista tuli niin paljon, että jos vielä mokaavat, niin sitten pääseekin jo vähän pidemmäksi aikaa asiaa kiven sisään ihmettelemään.
?? Vajaa pari vuotta. Aika raskaasti ja pian saa tyriä, jotta tämä ehdollinen tuottaisi kuukauttakaan istuttavaa. Ehdollinen tuomio ei ole mikään rangaistus ihmiselle, joka ei toimi sellaisessa ammatissa, johon se vaikuttaisi.
Lisärangaistuksena rikosrekisterissä näkyy viisi vuotta hovin jälkeen tuo seksuaalirikos
... jolloin pojat ovat parikymppisiä eli jos jonakin päivänä töihin hakeutuvat, niin merkintä vanhenee sopivasti juuri niihin aikoihin. Ja tuskinpa noilla eväillä siltikään hakeutuvat aloille, joissa asialla olisi merkitystä, ts. aloille, joissa tehdään hakijoista turvallisuusselvityksiä. Ei siis tunnu missään.
Sitten on vielä se yhdyskuntapalvelu
Eli ainoa asia, mikä tuntuu jossakin. Joutuu tekemään muutaman kymmenen tuntia töitä. Voi kamala sentään mikä "rangaistus". Jälleen kerran, työssäkäyvälle aikuiselle ihmiselle tuon aiheuttama ylimääräinen vaiva toimii kyllä suht tehokkaanakin rangaistuksena. Miten lie tässä tapauksessa, menevätkö yhdyskuntapalveluun 8 h työpäivän jälkeen vai...?
korvaukset, nimet netissä...
Noinkohan korvauksia saadaan ikinä perittyä - tuskin. Nimien julkaisu taitaa olla se yhteiskunnan ainoa mahdollinen laillinen reaktio tähän päänsilittelyyn. Jos oikeuslaitoksen mukaan törkeästä raiskauksesta ei rangaista käytännössä mitenkään, niin lynkkausmieliala on tavallaan ymmärrettävä. Valitettava, mutta ymmärrettävä.
Mitä tästä nyt olisi vielä pitänyt lisää laittaa? 10 v linnaa tai roviolle suoraan pallien leikkuun kautta?
Tuon saisivat oikeastaan minua viisaammat miettiä. Rangaistusten määrittäminen varsinkin nuorten kohdalla ei ole ihan yksinkertaista. Minusta kyllä edes lyhyt koppihoito voisi hiukan avata silmiä ja antaa sen viestin, että raiskauksia ei katsota yhteiskunnassa hyvällä. Tuomari nyt on nähtävästi toista mieltä eli että ei tuo nyt niin rumasti ollut tehty.
Radiopuhelin
Theo Kojak
Viestit: 1182
Liittynyt: To Tammi 12, 2012 11:06 pm

Re: Koulupojat raiskasivat 15-v. tytön, Helsinki 2010

Viesti Kirjoittaja Radiopuhelin »

terssi kirjoitti:
Radiopuhelin kirjoitti:
terssi kirjoitti: Ainoastaan tytön väitetty toteamus "en todellakaan" on ainoa viittaus siihen, että sen jälkeen on tapahtunut jotain pakotetusti.
Pakottamisesta ei ole kokemusta, mutta normi-ihmisen välineistö ei ole niin massiivista että vapaaehtoisuuteen pohjautuvasta suihinotosta tulisi mustelmia

Mustelmat olivat polvissa. Akti kesti 20 min, jonka aikana metäksestä tulee polviin väkisinkin vammoja. Ei merkki pakottamisesta.
Valehteletko sirun lailla tahallaan, vaiko vahingossa? Mustelma oli naamassa, jota ei edes meikki ja huonolaatuinen valokuva pystynyt peittämään
Vastaa Viestiin