_____ kirjoitti:
- sortuivat vapaan pudotuksen nopeudella! = Paskaa. Sortumiset kestivät useita sekunteja kauemmin.
- sortui siististi oman jalanjälkensä päälle! = Paskaa. Koko eteläinen Manhattan oli kymmenen sentin tomupeitteessä ja romuja sekä palkkeja oli levennyt koko lähitienoolle. Ei kovin siistiä.
- Betoni pulverisoitui täysin koko tornien alalta! = Paskaa. Kuvista näkee kuinka suuriakin palasia betonia on noin kymmenen kerroksen korkuisissa raunioissa.
- Tornien coret oli panostettu kauttaaltaan ja räjäytettiin! = Paskaa. Käsittelemättömissä videoissa näkee kuinka coret jäävät pystyyn romahduksen jälkeenkin hetkeksi ja kaatuvat vasta sitten.
-6,5 sekuntia WTC7 , ei siis häviä sekuntiakaan, muut kaksi kyllä häviävät jopa viisikin. Tietysti huomioitavaa on, että ajanotto pysähtyy kun liike lakkaa eli silloin romukasan ylin kohta on kuitenkin kymmeniä metrejä maan pinnanyläpuolella. Suunnilleen samat ajat saadaan laskemalla kiihtyvyydet. No joo voidaan sanoa, että paskaa sinänsä mutta jännää kuinka rakenteet voivat vastustaa vain noin 10-20%:sti painovoimaa. Vaikka oli suunniteltu 600%:sti.
-Edes puutu pölyyn jokainen miettiköön järjellään. Taas voidaan sanoa, että paskaa sinänsä. Kaikki romu ei ole 100%:sti perustuksien alueella. Suurinmilta osin silti.
-Tosiaan myöskään kaikki betoni ei varmastikkaan pulverisoitut, voimme todeta paskaa sinänsä. Mutta sen ei pitäisi pulverisoitua juuri ollenkaa ainakaan ennen kuin liike on loppu.
-Käsittääksen vain yhden tornin core seisoi n.30 sekuntia vaikka rakennus ympäriltä oliskin jo pudonnut. Panostukseen en ota kantaa onko paskaa sinänsä. Koska ehjänä sekään ei silti maahan tullut vaan tippui osina samaan kasaan eikä esimerkiksi kaatunut johonkin suuntaan mikä olisi helpoin tie.
_____ kirjoitti:...ei jaksa kauheasti keskittyä. Tai no aihe kyllä kiinnostaa ja salaliitotkin, mutta asiapitoista keskustelua puolin ja toisin on mahdotonta löytää netin syövereistä, kun molemmilla väittelyn osapuolilla on niin vahvasti väritetyt lasit päässä.
Kyllä ihan totta. Puolin ja toisin kerrotaan osatotuuksia ja suoria valheita. Kaiken sen joukosta on hyvin vaikea kaivaa oikeita totuuksia.
Laitetaampas esimerkiksi tälläinen kuva:
http://bp2.blogger.com/_IGZLkbR7jWs/RhF ... -small.jpg
Mistä hemmetistä minä nyt sitten tiedän kumpi on käsitelty ja kumpi ei?