Et ole tosissasi?anneli1 kirjoitti: Eikö niillä ole rahaa tai halua hankkia ruokansa kaupasta kuten meillä muilla eikä saada ilmaista ruokaa pöytäänsä viattomista villieläimistä??
Tehotuotanto vs. riista. Voi viattomia villieläimiä!!
Et ole tosissasi?anneli1 kirjoitti: Eikö niillä ole rahaa tai halua hankkia ruokansa kaupasta kuten meillä muilla eikä saada ilmaista ruokaa pöytäänsä viattomista villieläimistä??
Pohjois-Savon vahingonlaukaukset vaativat toisenkin uhrin
Vehmersalmen vahingonlaukauksessa vakavasti eilen loukaantunut 11-vuotias poika on menehtynyt viime yönä, kertoo Pohjois-Savon poliisi.
Poliisin mukaan asian tekninen tutkinta on kesken. Puhuttelut on suoritettu ja varsinaiset kuulustelut ajoittuvat alkuviikkoon.
Vesannolla sattui perjantaina illalla toinen erillinen vahingonlaukaus, jossa menehtyi pieni lapsi.
Poliisin tietojen mukaan 5- ja 8-vuotiaat veljekset käsittelivät ampuma-asetta siten, että sen laukaus osui nuorempaa poikaa päähän. Poika kuljetettiin ambulanssihelikopterilla Kuopion yliopistolliseen sairaalaan, jossa hän kuitenkin menehtyi.
Poliisi kertoo, että Vehmersalmen vahingonlaukauksen perheen, kuten myös aiemman Vesannonkin ampumatapauksen, kriisihoito on kesken.
(MTV3)
Destiny kirjoitti:Ja sitten voidaan samantien lopettaa tässä ketjusa tämä ainainen eipäs-juupastelu aseista ja saako vai eikö niitä saa olla,pitääkö ihmisten metsästää vai ei yms.Tätä on jauhettu jo ihan tarpeeksi muissa ketjuissa.
Miksi keskustelu aseiden tarpeellisuudesta pitäisi lopettaa?! Minusta tässä tapauksessa ongelma on mitä suurimmassa määrin juuri siinä. Jos luit kirjoitukseni vähän ylempää, niin siinä herättelin taas kerran ihmisiä oivaltamaan miksi ihmeessä tässä maassa pitää olla näin paljon aseita pitämään hirvet ja jänikset pois tieltä.
Homma on harvinaisen tehottomasti ja vaarallisesti järjestetty, kun perheen jäsenet pääsevät ampumaan niillä toisiaan yhä useammin.8 ja 5 -vuotiailta lapsilta saa varmasti aseet pois näkyviltä ja käytettävistä,jos haluaa.Samaten voisi miettiä,kuuluuko ladattu ase ja 11-vuotias lapsi samaan veneeseen.
Vahingot on nyt tapahtunut ja näiden aseiden omistajat ovat vakavassa paikassa ja saavat miettiä,miten niitä aseita olisi tullut oikein säilyttää ja käsitellä. Miettimisen paikka on kaikilla aseiden omistajilla ja aseharrastajilla.Turhan lepsusti suhtaudutaan aseisiin ja niiden säilyttämiseen monissa perheissä.
Olkoon aselaki mikä tahansa,niin jokaisen,varinkin jos on lapsia talossa,on ihan ITSE mietittävä mitä aseiden kanssa tekee ja miten.
Tämä on hirvittävä tragedia,molemmissa perheissä ja varmasti itsesyytösten määrä on aivan käsittämätön.Tässä jää monelle paljon jossiteltavaa.
Kamala tilanne myös tälle 8-vuotialle,joka joutuu elämään sen tosiasian kanssa,että ampui pikkuveljensä.Olkoonkin,että hän on vähimmässä määrin syyllinen tapahtuneeseen.
Jospa aloittaisit ihan oman ketjun hirvistä ja jäniksistä.Tämä jauhanta on sotkenut jo ihan tarpeeksi monta ketjua.Spekultantti kirjoitti:Miksi keskustelu aseiden tarpeellisuudesta pitäisi lopettaa?! Minusta tässä tapauksessa ongelma on mitä suurimmassa määrin juuri siinä. Jos luit kirjoitukseni vähän ylempää, niin siinä herättelin taas kerran ihmisiä oivaltamaan miksi ihmeessä tässä maassa pitää olla näin paljon aseita pitämään hirvet ja jänikset pois tieltä.
Homma on harvinaisen tehottomasti ja vaarallisesti järjestetty, kun perheen jäsenet pääsevät ampumaan niillä toisiaan yhä useammin.
Montako kymppiä lasket ihmisen hengelle ja terveydelle arvoksi?metallikukko kirjoitti:Itse en kannata aseiden säilytyksen keskittämistä , koska se tietäisi metsästyksen harrastajille lisäkuluja.