Kadonnut Tiina Järvinen, 23v. -Tampere 21.3.2013

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Napsukka_
Scooby-Doo
Viestit: 25
Liittynyt: La Maalis 23, 2013 9:13 am
Paikkakunta: Helsinki

Re: Kadonnut Tiina Järvinen, 23v. -Tampere 21.3.2013

Viesti Kirjoittaja Napsukka_ »

Tänne tuskin tulee kukaan lähiomainen kertomaan sitä FAKTAA. Ja aivan kuten jellyb sanoi niin miten pystyy toisen ihmisen sanomaa kertomaankaan TÄYSIN FAKTANA, ei mitenkään. Mun tai kenen tahansa muun täytyiis itse olla lähiomainen jotta voisi tulla kertomaan tänne 100%:sta faktaa.
Terra
Jack Bauer
Viestit: 942
Liittynyt: La Elo 25, 2012 2:49 pm

Re: Kadonnut Tiina Järvinen, 23v. -Tampere 21.3.2013

Viesti Kirjoittaja Terra »

Tätä tapausta tuntematta niin SSRI-lääkkeiden epävakaa alasajo so. lopettaminen voi johtaa itsemurhaan.
Avatar
Hippopotamus
Armas Tammelin
Viestit: 82
Liittynyt: Ke Kesä 18, 2008 9:23 am

Re: Kadonnut Tiina Järvinen, 23v. -Tampere 21.3.2013

Viesti Kirjoittaja Hippopotamus »

Mitä se ylipäätään kertoo jostain ihmisestä joka tekee Facebook profiilin? :lol: Never... 8)

On varmaan myös se ensimmäinen paikka mistä näitä kehitelmiä kannattaa jalostaa oikein faktaksi asti :twisted:
When I'm thinking, I get thirsty (Chief Inspector Morse)
Napsukka_
Scooby-Doo
Viestit: 25
Liittynyt: La Maalis 23, 2013 9:13 am
Paikkakunta: Helsinki

Re: Kadonnut Tiina Järvinen, 23v. -Tampere 21.3.2013

Viesti Kirjoittaja Napsukka_ »

Hippopotamus kirjoitti:Mitä se ylipäätään kertoo jostain ihmisestä joka tekee Facebook profiilin? :lol: Never... 8)

On varmaan myös se ensimmäinen paikka mistä näitä kehitelmiä kannattaa jalostaa oikein faktaksi asti :twisted:
Jos ei olisi facebookia eikä ihmisillä mielikuvitusta, tällaisella keskustelupalstalla tuskin olisi kauheasti jutunjuurta tai ainakin olisi kovin hiljaista?
Avatar
Hippopotamus
Armas Tammelin
Viestit: 82
Liittynyt: Ke Kesä 18, 2008 9:23 am

Re: Kadonnut Tiina Järvinen, 23v. -Tampere 21.3.2013

Viesti Kirjoittaja Hippopotamus »

Napsukka_ kirjoitti: Jos ei olisi facebookia eikä ihmisillä mielikuvitusta, tällaisella keskustelupalstalla tuskin olisi kauheasti jutunjuurta tai ainakin olisi kovin hiljaista?
No, kerropa ihmeessä minulle mitä faktaa saatika edes yhtään huhua facebook on tarjonnut liittyen juuri tähän kyseiseen tapaukseen?

Facebookilla ja ihmisen mielikuvituksella ei käsittääkseni pitäisi olla suuremmin tekemistä keskenään, mutta jos näin on, niin varmasti myös satukirjatkin kiinnostavat :roll:
When I'm thinking, I get thirsty (Chief Inspector Morse)
Napsukka_
Scooby-Doo
Viestit: 25
Liittynyt: La Maalis 23, 2013 9:13 am
Paikkakunta: Helsinki

Re: Kadonnut Tiina Järvinen, 23v. -Tampere 21.3.2013

Viesti Kirjoittaja Napsukka_ »

On täällä varmaan muitakin keissejä keskustelun alla kun tämä? Ei ole toistensa kanssa mitään tekemistä mutta ehkä niillä on jonkunlaista "osaa" tämänkaltaisilla spekulointi- ja ajatusleikkipalstoilla vai olenko mä aivan väärässä? Satukirjat jättäisin sivuun..
Atlanta
Adrian Monk
Viestit: 2565
Liittynyt: Ma Joulu 17, 2012 12:46 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Kadonnut Tiina Järvinen, 23v. -Tampere 21.3.2013

Viesti Kirjoittaja Atlanta »

Minua edelleen ihmetyttää, että torstaina illalla on saatu puhelinyhteys. Missä ollut koko päivän?
Luulen, että on vetänyt kovat lärvit ja uupunut metsään. Tuntuu vain niin teini-ikäisen käytökseltä; heille voi tällaisia vahinkoja sattua.
Niin kuin joku totesi, on saattanut olla sellaisessa kunnossa, ettei ole kyennyt vastaamaan puhelimeen.
Sammuminen lumihankeen ja paleltuminen. Tapaturma.
"Kaiken viisauden alku on tosiasioitten tunnustaminen". J.K.Paasikivi.
carrie
Scooby-Doo
Viestit: 29
Liittynyt: Su Loka 07, 2012 11:11 pm

Re: Kadonnut Tiina Järvinen, 23v. -Tampere 21.3.2013

Viesti Kirjoittaja carrie »

Joku täällä pohti, että missä on ollut koko päivän, itse pohdin samaa? Vai onko kuollut jo aamupäivästä, vai onko tosiaan jossain ollut juomassa suruunsa ja tehnyt kuolemaa iltaan asti? :/
Mitähän asiaa Tiinalla olisi ollut klo.10 poikaystävälleen joka ei puhelimeen päässyt, sitä emme koskaan saa tietää.

JellyB, saanko udella vielä vähän lisää, keltä tuttavasi oli kuullut kirjeestä? Että oliko joltain näistä Tiinan kavereista esim? Ja "näillä kavereilla" tarkoitan niitä ihmisiä ketkä perusti facebookiin suljetun ryhmän Tiinan muistolle, vai oliko joku vähän kaukaisempi Tiinan kaveri/tuttavuus?
Kirje kyllä on hyvä motiivi perheelle ja poikaystävälle kuuluttaa Tiina nopeasti kadonneeksi.

Katsokaapa tätä kuvaa:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater
(Vain te, jotka olette kirjautuneina fb:hen voitte nähdä tämän)
Kumpi heistä on Tiina? Kumpikaan ei näytä samalta tytöltä kun Tiinan profiilikuva, tai yksikään Tiinan kuvista, tosin Tiinan kuvat oli kyllä aika muokkailtu.
Angel - put sad wings around me now
Protect me from this world of sin
So that we can rise again
Jäätynyt enkeli
Nikke Knatterton
Viestit: 168
Liittynyt: Pe Tammi 08, 2010 12:29 am

Re: Kadonnut Tiina Järvinen, 23v. -Tampere 21.3.2013

Viesti Kirjoittaja Jäätynyt enkeli »

Kun klikkasin tuota kuvaa, niin eksyin sitä kommentoineen ihmisen sivuille, jolla näytti olevan 17.3. otettu valokuva jota oli kommentoitu että " Pirkanmaan Osuuskaupan elämysristeily"
Sitä ennen oli kommentti että oli lähtö firman bileisiin (Tiina oli tykännyt tästä)
Etsintäkuulutuksessa ollut Tiinan kuva näyttäs olevan laivalta. Olisko nyt näin että Tiina on ollut firman reissulla mukana laivalla ja kun on tullut kotio, niin sulho on kärähtänyt jostain....
jellyB
Jack Taylor
Viestit: 16
Liittynyt: Ti Maalis 26, 2013 5:50 pm
Paikkakunta: Tampere

Re: Kadonnut Tiina Järvinen, 23v. -Tampere 21.3.2013

Viesti Kirjoittaja jellyB »

carrie kirjoitti:JellyB, saanko udella vielä vähän lisää, keltä tuttavasi oli kuullut kirjeestä? Että oliko joltain näistä Tiinan kavereista esim?
Sitä en tiedä vaikka hän tiesi viestin sisällöstäkin ainakin osan. Hän oli kuitenkin viikottain kyseisen henkilön kanssa tekemisissä, joten saattaa tuntea perhettäkin. Poliisikin oli kuullut häntä. Tunsi T:n melko hyvin, mutta yllätyksenä oli tullut.
Suus kii kun mulle puhut!
hamamelis
Scooby-Doo
Viestit: 29
Liittynyt: La Maalis 23, 2013 5:27 pm

Re: Kadonnut Tiina Järvinen, 23v. -Tampere 21.3.2013

Viesti Kirjoittaja hamamelis »

Carrie: Onhan tuo vasemmanpuoleinen nyt ihan selkeesti Tiina. Ihan samannäköinen kuin siinä kuvassa, kun ilmoitettiin kadonneeksi.
jarmo.janis
Vic Mackey
Viestit: 1982
Liittynyt: Su Heinä 29, 2012 6:25 pm
Paikkakunta: kaakkois suomi

Re: Kadonnut Tiina Järvinen, 23v. -Tampere 21.3.2013

Viesti Kirjoittaja jarmo.janis »

[quote="mary1234"][Ymmärtääkseni uusissa I Pod:ssa on tarkka GPS-paikannus (et saa lähes metrin takkuudella paikannuksen) mut ainakin vanhemmissa puhelimissa se on noin paikannus, voi heittää jopa 10-15km. Kuten karoliina Kestin tapauksessa. puhelin oli ottanut tottijärven mastoon viimeisen kerran ja silti puhelin löytyi siitä paikasta 15km päästä. Tiedän et kestillä oma osio, mutta tuosta paikannuskesta erismerkkinä vaan :oops: quote]Nyt kyllä tuli vaikutelma siitä että sekoitat keskenään kännykän sijainnin paikannuksen mastojen perusteella ja asiakkaan käyttöön tarkoitetun puhelimessa olevan gps/karttasovelluksen toisiinsa. Niiden välillä on merkittäviä eroja, ja toteutustavasta johtuen gps/karttasovellus on tarkempi. GPS/karttasovellus on suoraan sateliittiin yhteydessä ja puhelimen kantoaalto, jota muun muassa haussa käytetään, mastoon.
subiNa
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: Ma Elo 08, 2011 5:45 pm

Re: Kadonnut Tiina Järvinen, 23v. -Tampere 21.3.2013

Viesti Kirjoittaja subiNa »

Poikaystävän fb-profiili on mystisesti kadonnut...
saippuakauppias
Remington Steele
Viestit: 234
Liittynyt: La Loka 03, 2009 7:10 pm

Re: Kadonnut Tiina Järvinen, 23v. -Tampere 21.3.2013

Viesti Kirjoittaja saippuakauppias »

Poikkekaverin profiili kadonnut mystisesti ja kuvassa ei varmasti ole Tiina.. Täällä on jengi kyllä niin lääkkeissä tai sitten muuten vaan täysin kuutamolla kun ei perusasioita kykene edes sisäistämään. Kas kun ette vielä ala veikkailee että filmasi itsemurhan ?
Maura Isles
Sofia Karppi
Viestit: 421
Liittynyt: To Syys 01, 2011 9:01 pm

Re: Kadonnut Tiina Järvinen, 23v. -Tampere 21.3.2013

Viesti Kirjoittaja Maura Isles »

Vähän ajateltavaa:

Facebook tekee /julkaisee / muuttaa ihan oman mielensä mukaan asioita. Tässä muutama viikko sitten tarkistin, siis ihan huvin vuoksi tarkistelin asetuksia ja muita säätöjä, liittyen julkaisuihin, ilmoituksiin, kukanäkeemitäkin jne. ja yhtäkkiä en ollutkaan enää "parisuhteessa henkilön X kanssa", vaan pelkästään "parisuhteessa". Sitten piti mies suostutella hyväksymään meidät uudestaan parisuhteeseen, jonka jälkeen Facebook kuulutti koko sivun leveydeltä että "Maura Isles ja Henkilö X ovat parisuhteessa alkaen 2. maaliskuuta 2013". Sitten meni ainakin puoli tuntia ja muutama puhelinsoitto että sain tuon piilotetuksi julkaisuksi (soitella piti siskolle ja pyytää tarkistamaan, että mitä siellä mun seinällä oikeasti näkyy ja lukee). Eräs kerta kun katsoin niin olin "mies". Vaikka "nainen" siellä kyllä alunperin on ollut.

Facebook ei ole mikään Raamattu tai paikka, mitä pitää lukea kuin lakitekstiä. Se voi kertoa ihmisestä jotain, mutta pitää muistaa, että jotkut eivät välitä päivittää sitä 247 saati kertoa henkilökohtaisia asioitaan "kaikelle kansalle". Ai kauhea kun en ole kolmeen kuukauteen päivittänyt Facebookiin mitään. Minulla ei siis ole elämää. En tykkäile oikeastaan kenenkään julkaisuista/kuvista/ylipäätään mistään ml. puolison tekemiset.
Vastaa Viestiin