Ärsyttää Murha.infossa-> (ketju 2)

Keskustelut ylläpidosta ja tuomioistuimesta. Myös käyttäjien keskinäiset nokittelut tänne.

Valvojat: Kyöpeli, Kilomies

Avatar
PaxCow
Adrian Monk
Viestit: 2519
Liittynyt: To Tammi 17, 2013 2:45 pm

Re: Ärsyttää Murha.infossa-> (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja PaxCow »

No niin, teet (jälleen) henkilökohtaisia arvioita minusta ja tiedoistani.

Otan jatkossakin kantaa asioihin, joihin haluan sillä tietopohjalla, mikä minulla on.

Kuva
Käsityksesi mukaan he eivät ole rikollisryhmä joka olisi järjestäytynyt.
Heistä löytyy perheitä, jopa suvunhaaroja jotka tekevät rikoksia perheen/suvun vuoksi ja eduksi, jopa käskytettynä.
"Heistä löytyy perheitä, jopa suvunhaaroja"... jep jep, käsitellään sitten näitä perheitä, niin ollaan asian ytimessä! Jos yksittäiset/muutamat perheet tai suvunhaarat ovat keskenään sopineet tekevänsä rikoksia, koko väestöryhmä ei ole silloin järjestäytynyt yhteen tarkoituksenaan tehdä rikoksia.
"I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it." - Mark Twain
hannu hanhi
Axel Foley
Viestit: 2247
Liittynyt: Ma Kesä 14, 2010 6:01 pm

Re: Ärsyttää Murha.infossa-> (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja hannu hanhi »

Mustalaisten tekemistä rikoksista voi keskustella kyllä avoimesti. Voi jopa miettiä sitä, altistaako jokin heidän kulttuurissaan rikollisuudelle. Mutta koko mustalaisyhteisön käsitteleminen järjestäytyneen rikollisuuden muotona on rasismia. Jos jokin prätkäjengi on täällä syyttä leimattu rikolliseksi, sekään ei tee mustalaisten leimaamista yhtään hyväksyttävämmäksi.
muddis2
Alokas
Viestit: 4
Liittynyt: Pe Touko 03, 2013 5:14 pm

Re: Ärsyttää Murha.infossa-> (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja muddis2 »

Se, että vieläkään ei ole kuulunut yhtään mitään mun aiempaan pyyntööni, että saisin vanhan nikkini takaisin. Tää teidän salasananpalautus _ei_ toimi.
Avatar
Toripolliisi
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1462
Liittynyt: To Touko 20, 2010 8:28 pm

Re: Ärsyttää Murha.infossa-> (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Toripolliisi »

PaxCow kirjoitti: Kukaan ei kai ole täällä väittänyt kaikkien moottoripyöräkerhojen tai niihin kuuluvien olevan rikollisia, vaan JR-osioon ovat päätyneet tietyt kerhot.
Näin juuri! Eipä sinne ole osioon ole avattu yhtään ketjua, jossa nimetään jokin esim moottoripyöräurheilua harrastava endurokerho. Toki niissäkin joku on voinut joskus saada sakot jostakin rikkeestä.

Kyllä nuo JR-osion kerhot ovat täysillä mukana rikollisessa toiminnassa ja oikeastaan on hyvä, että he käyttävät tiettyjä tunnisteita, jolloin heidän seuranta on paljon helpompaa..
..saapa nähä..
nuusku-nella
Adrian Monk
Viestit: 2733
Liittynyt: Pe Elo 06, 2010 9:14 pm
Paikkakunta: Etelämpi suomi

Re: Ärsyttää Murha.infossa-> (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja nuusku-nella »

marokon_kauhu kirjoitti:
PaxCow kirjoitti:
nuusku-nella kirjoitti:Kyllä, mustalaisväestöstä osa (ehkä aika suurikin) on rikollisia mutta naurettavaa on että yhden kansanryhmän jokainen jäsen leimataan saman otsikon alle.
Aivan, se on sen verran naurettavaa, että jo aika alkeellisella moderointitasolla pitäisi tajuta tämä.
Ahaah: taas pitäisi moderaattorien puuttua kun kaikki ei ole vihervassareiden linjoilla.
Eri mieltä saa olla kunhnan on samaa mieltä rkp-vihd-sdp akselilla?

Mustalaisia joskus aikaa sitten todella läheltä seuranneena toteaisin, että ennen vuosituhannen vaihdetta nämä romaniklaanit todella olivat Suomen ainut vastine järjestäytyneelle rikollisuudelle. Se että ketjun nimi on "mustalaiset" on melko yhdentekevää, ehkä yp voisi muuttaa sen "romaniklaanit" muotoon niin ihmisoikeusdosentit
eivät turhaaan saa sydänkohtausta ja paina paniikkinappulaa, joka loihtii Vanhasen anteeksipyytelemään eri suuntiin... :lol:
Melkoisen väsynyt argumentti jo tuo vihervasemmisto, ihan tosissaan. Jos ette oikeasti kykene ymmärtämään romanikansan (siis nimenomaan koko kansanryhmän, siihen kuuluu vauvat ja lapsetkin yhtä lailla kun mummut ja vaarit) ja järjestäytyneen rikollisryhmän eroja niin pahoittelen, en voi auttaa.
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Ärsyttää Murha.infossa-> (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

Hyvin monessa rikosketjussa epäillään "hameväkeä" tai "pussihousuja" tekijöiksi, ennen kuin mitään faktaa on tiedossa, ja harvoin näissä tapauksissa tekijät osoittautuvat mustalaisiksi paitsi tapauksissa, johon liittyy tanssilavat ja ampuminen. Olen itse asiassa aika varma siitä, että näitä vääriä epäilyjä on täällä paljon enemmän kuin mustalaisten tekemiä rikoksia.

Mutta noin muuten noille pelleille, marokon kauhu, marko m, Mman ja muut tollot ei pidä antaa YHTÄÄN ylimääräistä huomiota. Osasyyllisiä näiden melskaamiseen on myös ne, jotka lähtee mukaan niiden jankutuksiin. Nämä tollot tarvitsevat "vastaväittäjiä", jotka saavat heidät tuntemaan itsensä tärkeiksi ja kuvittelemaan, että monet muutkin kuin he itse käyvät heidän ketjujaan lukemassa. Näiden ja muutamien muiden nimimerkkien aloitukset myös kannattaa jättää kokonaan lukematta. Mitä enemmän niille antaa huomiota, sitä enemmän ne suoltavat ***** täällä.
Paikalla
Kainonsorttinen
Frank Drebin
Viestit: 386
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 12:22 pm

Re: Ärsyttää Murha.infossa-> (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Kainonsorttinen »

Itse ajattelin lähinnä niin, että JR-osion Mustalaiset-ketjussa puhutaan rikoksia tekevistä mustalaisista. Samalla tavalla siellä voisi olla vaikka keskustelu "virolaiset", jossa sitten puitaisiin virolaisten harjoittamaa järjestäytynyttä rikollisuutta, leimaamatta tietenkään kaikkia virolaisia.
hannu hanhi
Axel Foley
Viestit: 2247
Liittynyt: Ma Kesä 14, 2010 6:01 pm

Re: Ärsyttää Murha.infossa-> (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja hannu hanhi »

Kainonsorttinen kirjoitti:Itse ajattelin lähinnä niin, että JR-osion Mustalaiset-ketjussa puhutaan rikoksia tekevistä mustalaisista. Samalla tavalla siellä voisi olla vaikka keskustelu "virolaiset", jossa sitten puitaisiin virolaisten harjoittamaa järjestäytynyttä rikollisuutta, leimaamatta tietenkään kaikkia virolaisia.
Eli mielestäsi virolaisista voisi keskustella otsikon "Järjestäytynyt rikollisuus" alla?
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Ärsyttää Murha.infossa-> (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

Biasin uusi avaus on yksi typerimmistä täällä näkemistäni. Ensinnäkin, miksi antaa noille tolloille (esim. marko m, Mman ym. juntit) sitä HUOMIOTA, jota he kaipaavat? Tätä he juuri kaipaavat, että joku noteeraa heidät. On ihan sama, minkä laatuista se huomio on, kunhan he saavat sitä. Ei kukaan jaksaisi kirjoittaa samoja litanioita täyttä paskaa päivästä toiseen, jos sitä ei joku noteeraa. He kaipaavat myös vastaväittäjiä, jotka tulevat heidän ketjuihinsa näyttämään, että jotkut muutkin kuin nämä tollot itse lukevat heidän viestejään.

Yksinkertaisinta on antaa näiden junttien melskata keskenään omissa ketjuissaan. Niitä ei kannata edes lukea. Heille ei tule antaa minkäänlaista huomiota, se vain innostaa heitä.
Ottaisitte tolvanat oppia vaikka Halla-Ahosta, noin aluksi.
Miksi? Onko esim. pedofiili sinun mielestäsi parempi, jos hän on akateemisesti koulutettu ja osaa lukuisilla litanioilla argumentoida sitä, miksi hän on pedofiili ja miksi se on hyväksyttävää? Pedofiili on pedofiili, vaikka sitä kutsuisi nätimmällä nimellä. Sama koskee rasisteja. Ei ole mitään "maahanmuuttokriitikkoa", rasisti on rasisti, eikä se muutu nimeä vaihtamalla. Ei ole mitään "parempia" rasisteja kuten ei ole parempia pedofiilejakaan.
Alatyylisellä öykkäröinnillä ette saa yhtäkään fiksua ihmistä käännytettyä maahanmuuttokriittiseksi.
Fiksu ihminen ei ole koskaan rasisti sillä tavalla, että lähtökohtaisesti vierastaa lähes kaikkia muita paitsi omaa viiteryhmäänsä. Ei fiksua ihmistä saa rasistiksi, vaikka kirjoittaisi pitkät litaniat kapulakieltä.

Ei ole "maahanmuuttokriitikkoa" eikä "maahanmuuttokriittistä", on vain rasisti ja rasistinen. Ei se muutu, vaikka rasismille keksittäisiin kauniimmalta kuulostavia nimiä.
Kerjäläinen
Nikke Knatterton
Viestit: 167
Liittynyt: Ma Heinä 23, 2012 12:27 pm
Paikkakunta: Viemäriverkosto

Re: Ärsyttää Murha.infossa-> (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Kerjäläinen »

Tosiaan, on hyvin raskasta lukea ketjuja joihin väkipakolla tuputetaan omaa agendaansa. Monesti olen niellyt suuttumukseni ja vaiennut, vaikka sanottavaa olisi ollutkin. Todennut vain ettei tuosta saa aikaan lasta ei paskaa. Turha sotia vain sotimisen vuoksi :roll:
Jospa aloitettaisiin ketju työtä tekevistä romaneista? Näin kaupassa männä viikolla kaksi romanimiestä, ja he olivat ostamassa pihalaattoja. En äkkiseltään keksi mihin rikokseen he niitä olisivat käyttäneet 8)
Kaikki liekit polttavat, vauvaseni. Kyllä sinä opit. Se on joko tai. Kukaan ei saa molempia.
Mman
Agentti Scully
Viestit: 697
Liittynyt: Su Elo 21, 2011 7:55 pm

Re: Ärsyttää Murha.infossa-> (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Mman »

Siru83 kirjoitti:Biasin uusi avaus on yksi typerimmistä täällä näkemistäni. Ensinnäkin, miksi antaa noille tolloille (esim. marko m, Mman ym. juntit) sitä HUOMIOTA,

Yksinkertaisinta on antaa näiden junttien melskata keskenään omissa ketjuissaan. Niitä ei kannata edes lukea. Heille ei tule antaa minkäänlaista huomiota, se vain innostaa heitä.
Miksi sitten jatkuvasti suollat samaa litaniaa joka ketjuun.. taidat vain itse kerjätä huomiota
kerrohan minkä takia haluat joka paikassa tuoda itsesi esille ?
Avatar
Kaizer Sose
Jane Marple
Viestit: 1032
Liittynyt: To Elo 11, 2011 12:05 am

Re: Ärsyttää Murha.infossa-> (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Kaizer Sose »

Jos avataan ketju työtätekevistä romaneista niin taitaapi aihe jäädä aika torsoksi. Vähän samaa kun aloittaisi keskustelun Ruotsalaisista sotasankareista;)
Tuokaa minulle Alfredo Carcian pää ja hillosipuleita niin ette näe enää koskaan nälkää.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Ärsyttää Murha.infossa-> (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

nuusku-nella kirjoitti:Melkoisen väsynyt argumentti jo tuo vihervasemmisto, ihan tosissaan. Jos ette oikeasti kykene ymmärtämään romanikansan (siis nimenomaan koko kansanryhmän, siihen kuuluu vauvat ja lapsetkin yhtä lailla kun mummut ja vaarit) ja järjestäytyneen rikollisryhmän eroja niin pahoittelen, en voi auttaa.
Juu, kyllä me kuule ymmärretään. Mutta ymmärrätkö sinä mustalaisväestön keskuudessa vallitsevan omertan lain? Ymmärrtätkö sinä, että mustalaisvanhemmat opettavat lapsiaan rosvoamaan ja lapset ovat jopa mukana näillä retkillä. Sama metodi toimii myös Itä-Euroopan mustalaisten keskuudessa; lapset mukana kerjäämässä ja varastamassa, joten voidaan perustellusti puhua, että koko suku lapsesta isovanhempiin kuuluu samaan "Yhtiöön"; järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Vihervasemmisto on yksi niistä tahoista jotka hyysäävät mustalaisia ja samaan hengenvetoon syyllistävät heidän elättäjänsä.
- Toki keskustelu tästä kuuluu mustalaisketjuun ja jo siitä tämän osan siirränkin. Jatketaan siellä
Kerjäläinen kirjoitti:Jospa aloitettaisiin ketju työtä tekevistä romaneista? Näin kaupassa männä viikolla kaksi romanimiestä, ja he olivat ostamassa pihalaattoja. En äkkiseltään keksi mihin rikokseen he niitä olisivat käyttäneet-
Tuo ketju olisi tosiaan varsin lyhyt. Mutta miksi? Siksikö kun he saavat työtä tekemättä toimeentulon sekä asunnon, jotka maksaa yhteiskunta. Siksikö, koska he ovat laiskoja? Siksikö, koska kantaväestöllä - julleilla - on heitä kohtaan ennakkoluuloja? Mistä nuo ennakkoluulot kumpuavat? Ihanko aiheetta ovat syntyneet?

Olitko ihan varma, että olivat _ostamassa_ pihalaattoja. Ehkä pihan kunnostukseen - ja kaupungin työmiehille kävi käsky, joka ohitti kaikki muut; mannet tarvii laatat paikalleen, menkää heti!

Mutta osion aiheeseen; ei ärsytä mikään. Annetaan vaan kaikkien kukkien kukkia :mrgreen:
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
hannu hanhi
Axel Foley
Viestit: 2247
Liittynyt: Ma Kesä 14, 2010 6:01 pm

Re: Ärsyttää Murha.infossa-> (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja hannu hanhi »

Jätä DL mustalaiset ja mamut vähäksi aikaa rauhaan ja ala kaivella niitä rikosarkistojasi. Sinusta on silloin huomattavasti enemmän hyötyä ja iloa minfolle ja muulle yhteiskunnalle.
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Ärsyttää Murha.infossa-> (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

Doctor Lecter on ulkomaalaisille, erityisesti Lähi-idästä ja Afrikasta peräisin oleville miehille katkeroitunut ja syyttää omista epäonnistumisistaan näitä miehiä, jotka ovat "uhka". Huomatkaa, miten hän ei koskaan valita venäläisistä, virolaisista eikä itäaasialaisista miehistä - ehkä koska nämä eivät ole juurikaan naisten suosiossa eivätkä näin ole "uhka" eikä projisoitu syyllinen hänen omiin ongelmiinsa.

Sanat "neekeri" ja "ählämi" ovat hänen kilometrin pituisissa litanioissaan hänelle kuin ämpärillinen vettä hänen mielensä sisäisessä tulipalossa, ne saavat hänet hetken tuntemaan, että mustat ja arabit voisivat olla jotenkin "huonompia" eikä hän tuntisi enää sitä mieltä kalvavaa alemmuudentunnetta, joka saa mustat ja arabimiehet tuntumaan uhalta. Mutta ei ämpärillisellä vettä sammuteta tulipaloa eikä useammallakaan ämpärillisellä, ja alemmuudentunto ja kateus jäävät kalvamaan vaikka kuinka yrittäisi toistella "ählämi" ja "neekeri".

Nuoret miehet ottakaa opiksi ja tehkää jotain itsellenne. Älkää päästäkö itseänne tuohon jamaan. Itsetunto korkealle, älkää syyttäkö omista epäonnistumisistanne ja heikkouksistanne muita, hyväksykää itsenne älkääkä kokeko kaikkia vieraita ihmisiä uhaksi.
Vastaa Viestiin