markja kirjoitti:
Et siis ymmärrä miten asioita perustellaan järkevästi ja hyvin? Otan osaa. Kerroin lähteet ja faktat.
se, että jankutat samaa lausetta täytesanojen kera, ei tee sinun aloittamasta "keskustelusta", "keskustelua", eikä ole liioin hyvää "perustelua" jankuttamalla jankuttaa omaa kantaansa. Tämä "keskustelu" pyörii sen ympärillä, miten kaikki muut ovat sinun mielestäsi aivopestyjä ääliöitä, joita sinä ah niin "viisaana"yrität alentuvalla tavallasi "sivistää". Jos olet tuollainen törppö työelämässäkin niin onnea vaan sinullekin ja otan osaa.
Lopeta valehtelusi!
Olen oikeassa, miehet saavat suurempia tuomioita samoista rikoksista kuin naiset. Lue se kirja. Lue tilastoja. Pelle. Missä ihmeen fantasiamaailmassa oikein elät?
kyllä se nyt näyttää siltä, että mun ote elämän realiteetteihin on hitusen vahvempi kuin sinulla, ihan kirjoitustesi perusteella. Aikuisen ihmisen psyykeen täytyy olla todella raiteiltaan, jos jaksat päivästä toiseen vaahdota siitä, kuin poikalapsilta leikataan esinahka, kun taas et huomioi naisiin kohdistuvia epäkohtia millään lailla, tosin se veisi kyllä pohjan tuolta idioottimaiselta vaahtoamiselta, joten et tietenkään voi muuttaa kantaasi. Ja kun kerran koko ajan painotat sitä, miten sinä olet laskeutunut taivaista kertomaan meille kuolevaisille totuuden niin luuletko, että kukaan kunnioittaa saatika ottaa tosissaan tuollaista ylimielistä kiihkoilijaa, joka vielä säännöllisin väliajoin solvaa muita kirjoittajia, jos emme ole kanssasi samaa mieltä? Täytyy sanoa, että olet kaikessa hulluudessasi ihan huvittava, mutta et millään tasolla vakavasti otettava etkä varsinkaan luo itsestäsi älykästä kuvaa, johon epäilemättä kovasti pyrit. Pelle.
Miksi vääristelet käsitteitä ja asioita taas?
Minä yritän saada teitä ajattelemaan ja ymmärtämään, että teille on valehdeltu ja että olette epäloogisia. Onko se väärin? BTW. Nykyään TE pakotatte minua (esim. asevelvollisuus) typeryyksiin. Onko se oikein
Miksi sinä vääristelet asioita ja niitä "faktojasi" sumeilematta omiin tarkoituksiisi? Onko joku keksihirviö antanut sinulle jumalallisen tehtävän ohjata meitä vääräuskoisia "oikean ajattelun" polulle, vai minkälaisia traumoja sulle on muodostunut ihmisistä, joiden mielipide eroaa omastasi? Kerro nyt toki kaikessa viisaudessasi miten meille on siitä esinahasta valehdeltu, koska esittämäsi "faktat" eivät ole vakuuttavia. Toinen asia taas on se, että et tietenkään pysty esittämään niistä paljon puhutuista esinahoistasi sen enempää "faktaa", koska sitä ei ole. Jos todella olet niin naiivi, että uskot netistä näkemiäsi videoita ja pidät niitä totena, niin ei voi olla nauramatta. Edellisessä viestissäni jo mainitsin, että tämä vaahtoamasi ympärileikkaus tehdään anestesiassa ja potilaita lääkitään, mutta sen sivuutit täysin puuttumatta aiheeseen, miksi? Tietenkin siksi, ettet itse ole nähnyt mitä se ihan oikeasti on ja jos oletkin itse ympärileikattu niin tämä valtava raivo jolla asiaan suhtaudut näyttää vaikuttavan pahasti arvostelukykyysi. Nykyaikana ei lapsia rääkätä siihen malliin mitä ennen vanhaa, mutta tosiasia on, että aina välillä sattuu, ihan meihin aikuisiinkin (tai no, ei sua voi millään lailla kuvailla aikuiseksi)
Ja BTW, kerrohan nyt millä perusteella minä henk.koht. (ja luultavasti muutkin palstalaiset) pakotetaan sinut asevelvollisuuteen? Suomen laki pakottaa sinut siihen, mutta hei! jos naisen ei ole pakko synnyttää niin eihän sunkaan silloin ole pakko mennä armeijaan, sillehän on vaihtoehtoja. Niin, tiedän että ne vaihtoehdot ovat mielestäsi "epäreiluja" mutta niin se vaan menee, maailma on epäreilu.
Mun mielestä on hirvittävän epäreilua, että joudun kokemaan esim. hammaslääkärissä kipua vuoden välein ja näin on ollut ihan lapsesta asti, jolloin itsemääräämisoikeuttani rajusti "poljettiin", kun ei kysytty haluanko ylipäätänsä mennä hammaslääkäriin, saati sitä, että haluanko leukojen rakenteeseen oleellisesti kuuluvan vian korjaamista. samoin kuin silloin, kun mahataudissa minulle laitettiin nenämahaletku minulta kysymättä ja tippa, koska muuta hoitovaihtoehtoa ei ollut. Jos todella olet sitä mieltä, että kolmevuotiaalta kysytään "haluaisitko, että sulle laitetaan nenämahaletku?" niin olet todella pahasti hakoteillä ja tässä yhteydessä on pakko kyllä kyseenalaistaa onko sun lääkitystä muuteltu viimeaikoina, jos on niin menisin kyllä valittamaan, se ei nimittäin ole kohdillaan...Sehän olisi vallan hauskaa katsottavaa, kun sinä olisit siellä lastenosastolla hoitajana ja kyselisit kaikilta niiltä pikkukersoilta, haluaako ne suppoja tai kirvelevää antibiottia, tai rään imemistä nenästä tai hengitysputkesta ym.
Kaikki esittämäni asiat voit tarkistaa, jos et niitä usko. Minun esittämäni faktat ovat faktoja eivätkä muuksi muutu. Ymmärrätkö, että miehiä koskeva asevelvollisuus syrjii miehiä? Ymmärrätkö tätä vai mikä ihme on syrjinnän käsitteesi (ei se ainakaan tunnu samalta olevan kuin suomen kielessä yleisesti käytössä oleva käsite on)? Onko se todellisuudesta irroittautumista että sanoo faktoja?
todellisuuden vääristyminen ilmenee eri ihmisillä, eri tavoin. sinulla se näyttäisi ilmenevän jatkuvan vainoamisen tunteena. Mahtaa olla rankkaa, kun sinua "sorretaan" koko ajan ja joka paikassa, mutta luuletko todella, että kokemasi "vääryydet" ja "syrjintä" korjaantuu sillä, että sä riehut kuin mielipuoli täällä? tuskinpa vaan ja musta on todella huolestuttavaa, että julistat täällä omalla(?) identiteetilläsi naurettavia ajatusmallejasi... Oletko ajatellut asiaa niin, että esim. työtoverisi näkevät kuinka vinksahtanut todellisuutesi on? Mutta hei, otan osaa, sulla on varmaan ollut ihan kauhean rankka elämä miehenä ja ehdotinkin jo edellisessä viestissäni, että sukupuolenvaihdosleikkaus voisi olla juuri sulle hyvä ratkaisu niin pääsisit nauttimaan niistä kaikista etuisuuksista joita me naiset nautitaan. Ei tosin tule juuri nyt yhtäkään mieleen, mutta kyllähän sä niitä varmaan keksit, kun keksit näin nokkelasti tämän miehiin kohdistuvan vainonkin.
Sinusta siis on harhaa, että asevelvollisuus koskee vain miehiä? Just. Kannattaisiko tarkistaa lääkitys?
asevelvollisuus koskee miehiä, niin se taitaa olla ainoa "fakta" mitä olet attentaateissasi julistanut, mutta edelleen, tämä tuskin on oikea foorumi sen korjaamiseen ja muutenkin, luuletko, että internet on oikea paikka näiden kaikkien kokemiesi "vääryyksien" korjaamiseen?Oletko ajatellut kertaakaan, että kukaan ei ota sinua vakavasti ja muiden solvaaminen ei todellakaan edesauta henkilökohtaista ristiretkeäsi.
Ei naisia siihen pakoteta. Pikkuvauvoja pakotetaan silvottavaksi. Etkö tajua eroa?
mihin tässäkin "faktassasi" kantasi perustat? montako kertaa olet ollut synnytyssalissa katsomassa, kysytäänkö synnyttäjältä haluaako hän episiotomian? Montako kertaa olet ollut katsomassa keskolassa, kun rva29 syntyneeltä vauvalta kysytään haluaako hän hengityskoneeseen tai haluaako, että paha sydänvika korjataan tai suolistovaurio korjataan? Tämä "fakta" pikkuvauvojen silpomisesta on täydellisen naurettava ja itseasiassa perätön, koska ympärileikkausta ei ole vuosiin tehty rutiininomaisesti, se on jäänne sieltä 70-luvulta, samoin kuin maalaamasi "fakta-kauhukuvat" siitä, ettei potilaita lääkitä. Ymmärrätkö, että niin pilkuntarkkaan n*ssimasi tilastot eivät kuvasta tätä päivää vaan jotain ihan muuta.
Se, että osaa kävellä ei vielä tarkoita sitä, että osaisi juosta, jos ymmärrät mitä tarkoitan (tuskin). Sun pitäisi ihan oikeasti hakea apua tuohon vainoharhaisuuteen, se tulee ihan varmasti haittaamaan loppuelämääsi ja tekee sen tulevan vauvasi elämän eittämättä vaikeaksi, varsinkin, jos sitä tarvitsee lääketieteellisten syiden takia joskus "silpoa" niin kuin nokkelasti olet jo aiemmin toimenpiteitä nimittänyt.

"Ei ne karhutkaan koko aikaa riehu, ne vetää välillä puolukoita". -Kummeli, Kultakuume-