Allaolevassa Iltasanomien uutisoinnissa tulee vielä lisää WhatsApp- viestittelyistä.
Muutamat sanat lienevät paikallista termistöä/puhetta tms, osaisiko joku Seinäjoelta päin avata "könistelyä", ilmeisesti jonkinlaista "kovistelua", viittaako suoraan ihmiskohteiden fyysiseen käsittelyyn ottamiseen vai onko jokin yleisluontoisempi termi kuten "rymistely", millä viitataan enemmän mutkat suoriksi/rapatessa roiskuu tyyppiseen meininkiin, rälläämiseen vaikka auton kanssa ja ei siten yhdisty ihmiskohteisiin (vaan ylipäätään meininkiin) ? "Kuumottaa" ilmeisesti samaa kuin "kihelmöittää", "keittää", "kypsyttää". Mikä lie sitten tuo "jeldndnd"? (Väritin sanan tekstin seasta löytämisen helpottamiseksi). Mysteerisiksi käyneet nuorison slangisanat.
"Näin Seinäjoen teinisurmasta syytetty viestitteli epätoivoisesta ihastuksestaan....."
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... e]Epäillyn tytön viestit kertovat palavasta ihastuksesta.
Poliisin esitutkintapöytäkirjan liitteessä on luettavissa WhatsApp- viestiketju, jossa 15-vuotias epäilty purkaa ystävilleen pettymystään, kun hänen ihastuksensa kohteena ollut poika alkoi viettää aikaa toisen, samalla luokalla olevan tytön kanssa.
Ystävät kannustivat vielä yrittämään
18.3. Tyttö purkaa sydäntään: ”se on ruvennu olee aika paljo sillai välkillä yhen mun luoka tytön kaa”..”nii kumminki se on kiinnostunu siitä”..”koska se vähä vaikuttaa siltä”..”enkä kestä jos on”
Ystävät kannustavat tyttöä vielä yrittämään – ettei tämä luopuisi toivosta pojan suhteen. Keskusteluryhmässä joku ehdottaa myös, että A:ta voisi käydä vähän ”tirpasemassa”. Joku ryhmän jäsenistä kysyy, olisiko tytön aika unohtaa poika ja siirtyä eteenpäin ”Jossei se osota kiinnostusta suhun”.
Tyttö vastaa: ”MÄ HALUAN C:N PISTE”
”Mä en kestä”
Keskustelu jatkuu seuraavana aamuna:
”huh ku kuumottaa taas vaihteeks”
”Älä nyt stressaa noin paljo kaikesta”.. ”Kaikki on hyvin, rauhoitu”, ystävä rauhoittelee.
”emmmä pysty olla rauhas koska kuumottaa”
Aamupäivällä, ilmeisesti koulussa tyttö raportoi WhatsApp-ryhmässä, miten A hieroo C:ää. Ystävä lohduttaa tyttöä ja toteaa ”..kyl ne voi olla vaa kavereita”.
Viestiketju on pitkä ja keskustelu jatkuu iltaan saakka. Tyttö on vihoissaan ja turhautunut. Hän haukkuu luokkatoveriaan (A) ja saa sympatiaa muilta keskustelijoilta.
”Mä en kestä sitä ku se menee aina sen vieree ja sit se hieroo sitä”
Viestiketjussa tytöt pohtivat taas koston mahdollisuutta ja luokkatoverin ”könistelyä”.
”mä en kestä kattoo sitä koulus ku se on nii
jeldndnd ja sit se aina C:lle jotaki..”
Tyttö kertoo myös, miten poika jutteli hänelle uskonnon tunnilla.
”se jutteli mulle ja mä olin vaa ihan.. ja sit se katto mua kivasti. MUT SITTE TULI SE SAATANAN AKKA ja rupes puhuu sille ja sit mut unohdettii”
Illalla keskustelu jatkui ja tyttö sanoi:
”MUA EI JYRÄÄ KUKAA” ”OON NII VELMU” EI EDES SE YKS MÖRKÖ”.. ”Se ei mua jyrää, koska mä jyrään sen ja otan C:n.”
Vihanpurkaukset alkoivat uudestaan
27.3. vihanpurkaukset alkoivat uudestaan.
”ku yritän snäppäillä C:lle nii se vaa on tääl paikalla ja samaten se hemmetin A” ”nyt tekis mieli painaa liipasinta”.
Ystävä yrittää rauhoitella tyttöä toteamalla, etteivät C ja A välttämättä keskustelleet keskenään. Tyttö kuitenkin on varma asiasta.
”en kestä” ”ei ne saa jutella” ”en kestä..en kykene.. en pysty.”
Myöhään illalla tyttö sai pojalta viestin, mutta samaan aikaan hän huomasi myös A:n snäppäilevän pojan kanssa”
”NO VOI HELVETTI NY KU NE ON TAAS PAIKALLA” ”en kestä, en kestä, en kestä”.
Seuraava otos ryhmän viestittelystä on päivätty 11. huhtikuuta. Tyttö purkaa viesteissä turhautumistaan.
”no helvetti ku vituttaa.. vois karata.”
Kuulustelussa tyttö kertoi miettineensä kotoa karkaamista.
Tyttö totesi kavereilleen, että välit pojan kanssa ovat lähentyneet. Häntä ahdisti, kun poika oli lähdössä lomamatkalle kahdeksi viikoksi. Tyttö myös arveli, ettei poika pystyisi viestittämään matkaltaan.
”mä en kyl tuu selviimään”..”oikeesti en oo varmaa ikää ollu näi kuses kehenkää”.
Pari viikkoa ennen murhaa, 13. huhtikuuta tyttö toteaa pojan olevan taas liian paljon toisen tytön kanssa.
”mut oli se onneks munki kaa”, hän totesi viestissään.
Ihastus viestitteli uhrille ennen surmaa
Esitutkintapöytäkirjasta selviää, että tyttöjen yhteinen ihastus oli lähettänyt lomamatkaltaan WhatsApp-viestejä uhrille surmapäivänä kello 12.30 aikaan.
Poika oli kertonut ostaneensa tälle tuliaisia. Viestittely oli alkanut päivällä koulussa ja jatkunut vielä, kun tytöt olivat päässeet koulusta ja matkanneet Seinäjoen Jouppiin syytetyn kotiin ja tulevalle surmapaikalle.
Uhri oli ollut WhatsAppissa viimeisen kerran kello 14.38. Siitä 15 minuutin kuluttua syytetty tyttö oli soittanut isälleen ja kertonut surmasta.
Poliisikuulusteluissa tyttöjen ihastus totesi syytetystä, että ”en ollut sen vuoksi B:stä kiinnostunut, että hän ei vain ollut minun tyyppiäni.” Poika myös kertoi, että A oli ”hänelle enemmän kuin ystävä”.
Uhrista käytetty jutussa nimeä A, syytetystä B ja kiinnostuksen kohteena olleesta pojasta C.[/quote]