Nyt Dahlgren selittelee Iltalehdessä:
Tutkija kertoo taharrush gamae -ilmiöstä: "Halutaan häpäistä naisia"
Tiistai 12.1.2016 klo 07.00
Taharrush gamae on tutkijoiden tuntema ilmiö, jossa miesjoukko ahdistelee naisia julkisella paikalla häpäistääkseen heidät.
Taharrush-verbi tarkoittaa seksuaalista ahdistelua, ja kun siihen lisätään sana gamae, saadaan sana joukkoahdistelu. Termi on Egyptissä tunnettu.
Kyse ei ole englanninkielisestä sanasta game (suom. peli), joka on vilahtanut joissakin suomalaisviestimissä. "Mistään pelistä ei todellakaan ole kysymys", Susanne Dahlgren selventää.
Saksan keskusrikospoliisi BKA on nostanut esille Saksaan rantautuneen uuden ilmiön nimeltä taharrush gamae, joka tarkoittaa arabiaksi naisten seksuaalista joukkohäirintää julkisella paikalla.
- Se on seksuaalista ahdistelua, jossa miesjoukko piirittää naisen. Egyptissä alettiin puhua siitä julkisesti vasta 2000-luvulla. Taustalla on kuitenkin vanha ilmiö: katujen lääppimiskulttuuri, jota esiintyy monissa maissa, Tampereen yliopiston Lähi-idän ja islamin tutkija Susanne Dahlgren sanoo.
Dahlgrenin mukaan taharrush-ilmiötä on kahdenlaista: arkipäiväistä kopelointia tai lääppimistä kadulla tai joukkoliikennevälineessä. Joukkoahdistelua siitä tulee, kun miesryhmät käyttävät hyväkseen esimerkiksi ihmisvilinää päästäkseen yhdessä koskettelemaan naisia seksuaalisesti.
- Se on hyvin vastenmielinen ilmiö, yliopistonlehtori korostaa.
Suomen Lähi-idän instituutin Kairon toimiston edustaja Said Sadek pitää Kölnissä uudenvuodenaattona tapahtunutta taharrush gamaena.
- Tekijä ajattelee naisia vapaana seksuaalisena riistana, joka nauttii ahdistelusta. Egyptissä juhlien ja tapahtumien aikana joukko teinejä - yleensä alemmista sosiaaliluokista - piirittää ja pyrkii ahdistelemaan tyttöä julkisella paikalla ja juoksee sitten pois, kun poliisi yrittää puuttua asiaan, Sadek kuvailee.
Ilmiön taustalla on kulttuuri, jossa sukupuolten välinen kanssakäyminen on kiellettyä ennen avioliittoa.
- Yhteiskunnassa, jossa seksuaalisuus on tukahdutettua, se että pääsee vähän hipaisemaan naista, voi tuntua kiihottavalta. Ilmiönä siinä on kuitenkin kysymys naiseen kohdistuvasta väkivallasta, jossa halutaan häpäistä naisia, Dahlgren selvittää.
Joukkoahdisteluilmiössä halutaan Dahlgrenin mukaan osoittaa naiselle tämän paikka, joka ei ole julkisessa tilassa. Ilmiötä esiintyy monissa kulttuureissa, mutta uskonnon kanssa sillä ei ole tekemistä.
- Sosiaalisessa mediassa on ollut sellaista, että tämä halutaan liittää islamiin, mutta se ei pidä paikkaansa, Dahlgren sanoo ja mainitsee Intian joukkoraiskaukset esimerkkinä samasta ilmiöstä.
- Tämä on kulttuurinen piirre, jota esiintyy Aasian ja Lähi-idän maissa, joissa sukupuolten välistä kanssakäyntiä rajoitetaan.
Ei hyväksytä
Saksassa eri kaupungeissa ja erityisesti Kölnissä uudenvuodenaattona tapahtuneisiin joukkoahdisteluihin liittyi myös varkauksia. Se ei välttämättä liity taharrush gamae -ilmiöön. Kölnin tapahtumien tutkinta on vielä kesken, mutta poliisi on saanut yöltä yli 500 rikosilmoitusta. Näistä peräti 40 prosenttia oli seksuaalisia hyökkäyksiä. Kahta epäiltyä raiskausta tutkitaan.
Nordrhein-Westfalenin osavaltion sisäministeri Ralf Jäger sanoi maanantaina, että lähes kaikki rikoksista epäillyt olivat "ulkomaalaista alkuperää". Jo aiemmin on kerrottu, että epäillyistä ainakin 18 on vasta maahan saapuneita turvapaikanhakijoita. Kölnin rötöksistä epäillään erityisesti pohjoisafrikkalaisia nuoria miehiä.
Dahlgrenin mukaan on hyvin aikaista sanoa, onko Suomessa tapahtunut taharrush gamaeta. Hän huomauttaa kuitenkin, että poliisi on nyt kertonut ahdistelutapauksia olleen Helsingissä pitkin syksyä.
Tutkija pitää ongelmallisena sitä, että Suomeen on saapunut turvapaikanhakijoina erityisesti nuoria miehiä yksin ilman perheitä.
- Tokihan he haluavat tehdä tuttavuutta naisten kanssa täälläkin, mutta se mikä on sallittua ja mikä ei, on varmasti epäselvää ja hämmentävää.
Dahlgren korostaa, että ilmiö ei ole hyväksytty missään muuallakaan, ei Pohjois-Afrikan maissa, Aasiassa tai Lähi-idässä.
- Ei todellakaan, ei missään tapauksessa. Aivan viime vuosina on alkanut julkinen toiminta tätä ilmiötä vastaan, ja naisiakin kehotetaan ilmoittamaan asiasta poliisille.
Sadek kertoo, että Egyptissä seksuaalisesta häirinnästä oltiin liian pitkään hiljaa, mutta nyt julkinen mielipide on sitä vastaan ja tilanne muuttumassa.
"Sääli poliisia"
Sadek ei usko ilmiön voivan rantautua samalla tavalla Suomeen kuin miten sitä esiintyy esimerkiksi Egyptissä. Sadekin mukaan suomalaiset naiset ja maan hallitus eivät vaikenisi ilmiöstä niin kuin arabialaisnaiset. Lisäksi Suomessa on kameravalvontaa julkisilla paikoilla, toisin kuin Egyptissä.
Helsingin poliisi on asiasta vielä melko ymmällään, mutta sen verran he ovat ymmärtäneet, että ahdisteluryhmät kuuluvat uuteen ilmiöön.
- Ahdistelu tapahtuu ryhmissä ja voi mennä julkisilla paikoilla pidemmälle kuin yksittäinen lääppäisy. Toiminnalla apulaispoliisipäällikkö Koskimäki viittaa mitä todennäköisimmin niin sanottuun taharrush gamae -toimintaan, jossa suuri joukkio ahdistelee naisia. Termi on itsellenikin täysin uusi, kirjoittaa nettipoliisi Marko "Fobba" Forss Facebook-profiilissaan.
Ylikomisario Jari Taponen Helsingin poliisilaitokselta ei tunne ilmiötä juurikaan.
- Emme ole puhuneet siitä, että Suomessa olisi tällaista ilmiötä. Nyt olemme kuulleet siitä, ja pitää varmaan tarkastella tarkemmin, voisiko siitä olla kyse Suomessakin. Emme rinnasta emmekä ole yhdistäneet sitä Suomen puistoilmiöön, Taponen kertoo.
Miten Suomessa viranomaisten tulisi kohdata tai tunnistaa tämä ilmiö?
- Jos nainen ilmoittaa tällaisesta, se tulisi ottaa vakavasti. Se on selvää. Toinen asia on se, että joukkokokoontumisiin voi hakeutua sellaisia ihmisiä, jotka haluavat lääppiä. Poliisia käy vähän sääliksi, koska eihän heillä voi olla resursseja, Dahlgren pohtii.
Tutkija haluaa, että ilmiö saadaan järjestykseen laajan kansalaiskeskustelun avulla, jossa myös uudet tulijat olisivat mukana: asiasta pitäisi puhua vastaanottokeskuksissa ja yhteiskunnassa laajemminkin.
- Poliisihan on sanonut, että on myös nuoria tyttöjä, jotka provosoivat näitä tulijoita. Sitäkään ei pidä hyssytellä. Näiden nuorten tyttöjen kannattaisi pohtia sitä, miten voi provosoida sellaista ihmistä, jonka reaktiosta ei voi olla varma.
(Lihavoinnit minun.)
Toisin kuin jutussa väitetään, naisten joukkoahdistelusta islamilaisissa maissa on alettu puhua vasta aivan hiljattain, surullista kyllä vasta sitten, kun länsinaisia joutui raiskatuksi arabikevään yhteydessä. Sitä ennen kaikki tiedot siitä ovat olleet kursorisia, koska vierasta kulttuuria ei ole haluttu arvostella, eikä naisten kohteluun islamilaisissa maissa puuttua kulttuurirelativismin ja öljymaiden persiinnuolennan nimissä. Arabivaltiot itse eivät ole nähneet ilmiössä niin suurta ongelmaa, että naisten olisi ylipäätään kannattanut tehdä rikosilmoitus, jos sattuivat joutumaan taharrushin kohteeksi - oma syy, jos sattui olemaan julkisella paikalla.
Vastaavaa häirintää, jossa ympäröivää väkijoukkoa käytetään hyväksi tilaisuutena naisten kourimiseen, esiintyy myös esimerkiksi Japanissa ja Intiassa, lähinnä joukkoliikennevälineissä. Näissäkin maissa se liittyy naisten huonompaan asemaan. Japanissa ilmiöön on pyritty puuttumaan valtiollisella tasolla.
Intian raiskauksiin kourimisilmiöllä ei ehkä ole niin suoraviivaista yhteyttä kuin jutussa annetaan ymmärtää. Intian väkivaltaisimmissa joukkoraiskauksissa merkittävä osa tekijöistä on ollut muslimeita ja raiskausten syynä ovat asenteet, kuten ao. linkeistä käy ilmi:
https://themuslimissue.wordpress.com/20 ... nt-page-1/
http://pamelageller.com/2015/03/muslims ... ndia.html/
http://www.firstpost.com/india/when-wil ... 72330.html
https://themuslimissue.wordpress.com/20 ... n-line-up/
https://en.wikipedia.org/wiki/Imrana_rape_case
http://www.jihadwatch.org/2014/04/india ... -be-hanged
http://www.aljazeera.com/indepth/featur ... 19501.html
Wikipedia kertoo, että Intiassa musliminainen on tilastollisesti suurimmassa vaarassa tulla raiskatuksi elämänsä aikana; todennäköisyys on melkein kaksinkertainen verrattuna kristittyihin ja hinduihin.
En tiedä, mikä osuus islamismin nousulla on Intian raiskauksissa, mutta ilmiö vaikuttaisi voimistuneen viime vuosina erityisesti joukkoraiskausten suhteen. Voi olla, että tämä on näennäistä ja vasta some on antanut äänen varsinkin musliminaisille. Imaamit ja muut uskonoppineet voisivat saarnata tekoja vastaan jos haluaisivat. Jostain syystä he vaikenevat (ks. myös linkit yllä).
En usko, että Suomessakaan millään kurssittamisella voidaan saada misogyynejä omaksumaan tasa-arvoisia, lakiemme mukaisia asenteita, jos heidän uskontonsa, jotka edustavat ihmisen syvimpiä tunteita ja ehdollistumista, antavat heille luvan kohdella naisia alempina olentoina. Nämä miehet eivät ole lapsia eivätkä vajaaälyisiä - he tietävät, mikä on naisen asema länsimaissa; he eivät vain hyväksy sitä, vaan haluavat opettaa länsinaiset tavoille.
Dahlgrein viimeinen kommentti nuorten tyttöjen osuudesta omaan ahdisteluunsa on aivan käsittämätön. Kun et voi kieltää itse ilmiötä, syytä ainakin uhria? Oksettavaa, ja vielä tieteen edustajalta. Nainen on naiselle/tytölle susi?
PS. Poliisia säälivien olisi syytä miettiä sitä tosiasiaa, että tällä hetkellä ainoa vastaus poliisivoimien vähyyteen ovat katupartiot eli neighborhood watch -tyyppinen toiminta.