Ulrike kirjoitti:Hieno kiteytys: yli 1000 raiskausrikosta viime vuonna, turvapaikanhakijoita epäillään 15 raiskauksesta. Ei siis puhuta prosenteista, vaan promillesta.
Joku tilastonikkari voisi tutkia, kuinka suuren osan keskusteluista esimerkiksi täällä minfossa tuon promille on synnyttänyt. Näin äkkiseltään tuntuu, että prosentti liikkuu lähemmäs sadassa.Puhumattakaan minfon ulopuolisista ilmiöista, kuten suomalaisten terroristien tekemät polttopulloiskut.
Miksi naisten seksuaalinen turvallisuus ei kiinnostanut, ennen kuin tuo promille tuli?
Niin... tässäpä taas esimerkki miten suvakit vääristelee tilastoja.
Ensinnäkin 15/1000 on 1,5%, siis 1,5 prosenttia, ei promillea.
Toiseksi tässä on otettu laskuihin ainoastaan turvapaikanhakija -statuksella olevat henkilöt eikä ole huomioitu ollenkaan sellaisia henkilöitä joilla on: a) turvapaikka jo myönnetty, b) pakolaisstatus, c) ulkomaalaisstatus, d) maahanmuuttajastatus, e) Suomen kansalaisuus, mutta on tullut pakolaisena/turvapaikanhakijana Suomeen.
Kolmanneksi, kuten on jo mainittu, turvapaikanhakijoiden rikoksia on tilastoitu vasta kaksi kuukautta, joten luvun 15 voisi hyvin kertoa 6:lla jotta saataisiin vertailukelpoinen luku 9%.
Neljänneksi, pelkkää määrää on helppo pyöritellä, mutta jos verrataan varsinaiseen Suomen väkilukuun ei se enää näytäkään niin pieneltä. 32 000 turvapaikanhakijaa 5,5 miljoonasta Suomen kansalaisesta on n. 0,58%.
Eli turvapaikanhakijat jotka edustavat 0,58% väestöstä tekevät 9% kaikista seksuaalirikoksista Suomessa! Noin 15,5 kertainen määrä verrattuna muihin ja tässä ei ole edes mukana muut ulkomaalaiset!
Hieno kiteytys...
2 200 euroa tienaavalle jää kuukaudessa 10 euroa aiempaa enemmän käteen.
Myös eläkeläisille on luvassa vastaava veronkevennys.
Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski on tyytyväinen 32 000 € kuukausipalkkaansa - "Minusta palkka on hyvä"
...