annaanna kirjoitti:Mikko kirjoitti:
[... ]
Ani harvoin huumeliiganjohtajaa saadaan kiinni "savuavasta-aseesta".
Tämä johtuu siitä, että he minimoivat omaa kiinnijäämisriskiään siirtämällä huumeiden kuljetus riskin alemmille jäsenille huumeliigassa.
Jaaha.
Keväällä 2014 oli otsikoissa tämän lisäksi muistaakseni joku toinenkin kiinnijäänyt "pomo".
Jutussa vangittu Bandidos-johtaja on Uudellamaalla toimivan kerhon presidentti. Lisäksi jutussa on epäiltynä kerhon hangaround-jäsen.
MTV Uutisten saamien tietojen mukaan Bandidos-pomo jäi niin sanotusti rysän päältä kiinni, kun poliisi oli tekemässä valvontaa juttuun liittyvällä maastokätköllä.
Kätköpaikka oli löytynyt aiemmin toiseen rikosjuttuun liittyvällä keikalla, kun poliisin huumekoira merkkasi paikan. Muutaman päivän valvonnan jälkeen kätkölle tulikin vierailija. Poliisin yllätykseksi kyseessä oli Bandidos-kerhon presidentti.
Kiinnioton jälkeen poliisi teki kerhon tiloihin kotietsinnän, mutta sen syystä ei tuolloin kerrottu julkisuuteen.
Poliisi kertoi tänään paljastaneensa liigan, joka toi tammikuussa Suomeen 60 kiloa amfetamiinia keskisestä Euroopasta. Huumeet kuljetettiin rakennustelineisiin kätkettynä ja niiden arvo katukaupassa olisi ollut 1,2 miljoonaa euroa.
Kaikkiaan jutussa on 11 epäiltyä, joista yhdeksän on edelleen vangittuna.
(en ole tarkemmin seurannut tuliko tuomiota, mutta ei tuo kerhon pressa ollut, vaan jonkun muun osaston)
Kun arkistoja katsoo viellä vuoden taaksepäin, vuoteen 2013 niin löytyy jackpot
http://www.hs.fi/kotimaa/a1379564250478
"Syyttäjän mukaan Päijät-Hämeestä löytyneet lähes 50 ampuma-asetta oli hankittu United Brotherhoodin käyttöön. Jengiläisen mukaan kyse oli hänen omasta keräilyharrastuksestaan.
Pahamaineisen United Brotherhoodin 38-vuotias jäsen perustelee kymmenien laittomien ampuma-aseiden hallussapitoa keräilyharrastuksellaan. Syyttäjän mukaan aseet oli tarkoitettu hänen jenginsä käyttöön.
Jengiläinen myönsi ase- ja huumesyytteet torstaisessa oikeudenkäynnissä Lahdessa, joskin osa takavarikoiduista huumeista kuului hänen mukaansa jollekin muulle.
Osan syytteistä mies kiisti.
Poliisi takavarikoi toukokuussa hämeenkoskelaisesta omakotitalosta ja kahdesta lahtelaisesta varastosta 47 toimintakuntoista ampuma-asetta. Niistä 11 oli konepistooleja ja seitsemän rynnäkkökiväärejä. Aseisiin oli yli 10 000 patruunaa ja 150 lipasta.
Jengiläisen asianajaja Heikki Lehto kertoi oikeudessa, että hänen päämiehensä on harrastanut nuoruudessaan ammuntaa ja innostunut siksi aseista.
"Hän on hankkinut ne keräilytarkoituksessa", Lehto sanoi oikeussalissa.
Puolustuksen mukaan mies ei ollut hakenut aseille lupia, koska niitä ei myönnettäisi hänelle rikostaustan vuoksi.
Syyttäjä Timo Honkahuhta ei usko keräilyharrastusväitettä.
"Aseet on hankittu United Brotherhoodin käyttöön. Osin ne voivat olla myös kauppatavaraa", hän sanoi HS:lle.
Poliisitutkinnassa selvisi vain kahdeksan aseen alkuperä. Ne on ilmoitettu joko varastetuiksi tai kadonneiksi.
Yli 20 asetta oli aiemmin deaktivoitu mutta muutettu myöhemmin toimintakuntoisiksi.
Syyttäjän mukaan mies piti hallussaan myös 2,5 kiloa amfetamiinia, 90 grammaa kokaiinia sekä erisuuruisia määriä ekstaasia, hasista ja marihuanaa. Niiden arvo katukaupassa on syyttäjän laskelman mukaan yli 88 000 euroa.
Mieheltä takavarikoitiin myös dopingaineita ja koruja, jotka ovat peräisin nokialaisen koruliikkeen ryöstöstä.
Poliisi pääsi jengiläisen jäljille viime toukokuussa, kun se sai yöllä ilmoituksen sarjatulen äänestä Hämeenkoskella. Poliisin selvittelyt johtivat omakotitaloon, josta löytyi muun muassa suuri määrä aseita ja huumeita.
Ammuskelu oli tapahtunut sorakuopalla AK-47-rynnäkkökiväärillä. Mieheltä kysyttiin poliisikuulustelussa, kuka ampuja oli.
"Tex Willer", hän vastasi.
Poliisi löysi lisää aseita, huumeita ja dopingaineita kahdesta varastotilasta Lahdesta. Toinen varastokätköistä sijaitsee alle puolen kilometrin päässä United Brotherhoodin kerhotilasta.
Syyttäjän mielestä miehelle pitää tuomita tavallista ankarampi rangaistus, koska hän teki rikokset rikollisryhmän jäsenenä.
Syytetty kuuluu syyttäjän mukaan United Brotherhoodin neuvostoon, joka käyttää jengin ylintä valtaa. Väestötietorekisterin mukaan hän asuu ryhmän kerhotilassa Lahdessa.
Syyttäjä vaatii myös miehen vaimolle rangaistusta törkeästä huumausainerikoksesta, koska hän ei puuttunut huumeiden säilytykseen. Nainen kiistää tienneensä niistä mitään.
Lasse Kerkelä HS
LAHTI"
Mikko varmasti tietää matematiikka-kaavan, joka selvittää nämäkin asiat, ehkä Keke vasikoinut kaverin pöytäkirjojen ohi jo tuolloin, että sai Aarnion kanssa huslata rauhassa, lätkää.
