Aiemmin mainitun websleuths.com –foorumin kirjoittelija kaivoi esille tapauksen alkupäiviltä artikkelin josta selvisi mm. tämä:
On se ainakin jännä sattuma, että tämä kaikki tapahtuu juuri silloin, kun eksä on maisemissa.”She (Trician äiti) says Tricia hadn't seen her ex-husband in months. However, the Todd family says last week he rented a small home in Hobe Sound so that he could see his daughter, Faith.
Trician viimeisissä bloggauksissa ei tosin ole merkkiä mistään kriisistä Stevenin kanssa. Hän kun on hyvin avoimesti kaiken arkaluontoisen tilittänyt, niin luulisi jostain eripurastakin avautuneen. Suhteellisen maanisella tahdilla noita postauksia tuli katoamisiltana – neljä erillistä. Vaikka Steven ei suoranaisesti vastuussa Trician katoamisesta olisi, niin viimeistään tietää, missä mielentilassa Tricia lähti. Mediassa ei ainakaan ole ollut mitään mainintaa tästä. Se antaa tietysti olettaa, että hän olisi lähtenyt ihan normaalissa fiiliksissä.
Yhdessä maininta:
Tuon jälkeenhän tuli melkein heti se oletettu Stevenin puhelu. Ei tosin mainitse sanallakaan lapsen sairastamisesta, joten ihan hirveän huolissaan ei ole ollut......He's (Josh) gone.. blare the music and praise dance time... Faith is with her Dad.
Vapaaehtoiset etsijät ovat olleet taas tänään työssä:
Search For Tricia Williams Todd kirjoitti:**** ATTENTION! IMPORTANT! ****
MCSO has specifically requested that we rework the west side of US-1 from SE Poinciana Lane south to SE Pine Circle. We need to be looking as far off US-1 as you can safely search! We need as many volunteers as possible as quickly as possible! Please see the maps below and let us know if you can help! PLEASE SHARE!


