Tähän käsillä olevaan sukulaiset ja virkavalta-tapaukseen ei ole ilmennyt uutta.
Katsastin äsken Nikanderin uuden biisin Kuka pelkää pimeet youtbesta ja huumoria repivät mamu-aiheen ympäriltä, valitettavaa se, että Nikander samalla tekee "cooliksi" negatiivisia asioita kuten sossussa käymistä osana mamu:uutta ja niin virkavallan kuin valkoisten kohtelemista vihamiehenä.
Jottei jää Megadeth-jupakka epäselväksi, ohessa aukiavattua artikkelia tapahtuneesta. Siitä huomataan, että diivan kruunu lankeaa Megadethille. Ensiksi saivat päähänsä etteivät soita, jos vieressä olevassa VIP-teltassa tarjotaan lohta keikkansa aikana, sitten ettei soitto maita jos muilla lavoilla soitetaan. Nikanderin piti soittaa uutta materiaalia ja heidän keikan keskeyttämisvaatimus tuli yllätyksenä.
Näin jälkeenpäin voisi sanoa, että järjestävässä tahossa myös vikaa - miksi järjestää muille lavoille samanaikaisia bändejä ylipäätään.
" Megadeth diivaili Qstockissa jo ennen keikkaansa. Sen lisäksi, että Musta Barbaari keskeytti Megadethin Qstock-keikan − heitettiin ulos festarialueelta oman keikkansa alkaessa, bändilla oli vaatimuksia myös ruokatarjoilun suhteen.
- Heidän kiertuemanagerinsa tuli iltapäivällä sanomaan, että Megadeth ei soita keikkaa, jos lavan vieressä olevassa VIP-teltassa tarjoillaan lohta bändin keikan aikana, Qstockin festivaalijohtaja Mikko Forstén kertoo YleX:lle.
Vaatimus muun musiikin keskeyttämisestä annettiin vasta Megadethin noustessa lavalle. Metallibändille oli Forsténin mukaan ilmoitettu ennakkoon, että festivaalialueella on samaan aikaan menossa toinenkin keikka, ja että toiselta keikalta tuleva musiikki ei häiritse Megadethin esitystä.
- Tilanne oli todella typerä, mutta ei siinä oikein ollut vaihtoehtoja. Megadeth oli kuitenkin pääesiintyjä ja meillä oli kovat paineet saada yhtye lavalle, Forstén kertoo YleX:lle.
Musta Barbaari aloitti keikkansa yhtä aikaa Megadethin kanssa. Räppärille ei ehditty ilmoittaa Megadethin vaatimusta musiikin hiljentämisestä.
- Ymmärrän täysin Musta Barbaari: Väistin kolmea vartijaa ennen kuin pääsin Megadethin lavalle , mutta Musta Barbaari YleX:lle: Järjestäjän mukaan pilasin urani se silti oli, Forstén sanoo. "
http://yle.fi/ylex/uutiset/megadethin_q ... /3-7575214
"Mua totta kai ärsytti, kun piti keskeyttää keikka. Mun oli tarkoitus esittää uusi elokuussa julkaistava biisi, mutta en nyt päässyt vetämään sitä, 15 minuutin pikakeikastaan puolet Megadethin vuoksi menettänyt Musta Barbaari kertoo YleX:lle.
Musta Barbaari sai pian selville, että syynä keikan keskeytymiseen oli Megadethin asettama vaatimus. Räppäri ehti hetken hiljaisuuden jälkeen esittää tutun Salil eka, salil vika -biisinsä, mutta senkin tavallista maltillisemmalla volyymillä. Keikan jälkeen Barbaaria ärsytti niin, että hän päätti kostaa yhdysvaltalaiselle metallibändille. "
http://yle.fi/ylex/uutiset/musta_barbaa ... /3-7575198