Pieni liekki kirjoitti:Pysyttekö te kaikki muut mukana päivämääriin 27.11.2011 ja 27.12.2011 liittyvissä liittymien aktivoinneissa ja tapahtumissa, vai onko näissä päivämäärissä keskinäistä epätarkkuutta? Olen nimittäin ollut huomaavinani, että käräjäoikeuden tuomiota on ollut kirjoittamassa joku henkilö, jolla on mahdollisesti jonkinasteinen numeroiden hahmotusongelma. Tällä kirjoittajalla menevät ilmeisesti helposti sekaisin esimerkiksi numerot 6 ja 9, välillä myös tietyt numerot ovat vaihtaneet keskenään paikkoja ja vuosiluvuissa on epätarkkuuksia ainakin 2011 ja 2012 vuosien tapahtumien välillä. Tällaiset painovirheet vaikeuttavat tuomion lukemista ja saattavat johtaa joissakin kohdin harhapoluille tekemään vääriä päätelmiä. On harmi, että painovirhepaholaisia on eksynyt käräjäoikeuden tuomioon niin paljon.
Näin minäkin ajattelin vielä hetki sitten.
Jos on kahlannut läpi sen 200-300 sivua televalvontatietoja, joissa on käsitelty vastinliittymä – liittymä yhteyttä, ajatusta jatkaa myöhemminkin. Nyt minun täytyi lukea uudestaan tämä varsinainen tuomionluku ja erityisesti nämä päivämäärät 27.12.2011 – 28.12.2011 ja luulen, että taisin lopultakin käsittää mitä käräjäoikeus on päätöksessään päättänyt.
Eli ensin se on jostain syystä katkaissut vastinliittymä – liittymä ajattelun kahden eri liittymän välillä. Alun perin se oli niin, että liittymä -929 Sievälä oli Sievälän kädessä ja sitten liittymä -926 oli huumepoliisin tietolähdepuhelin, seuraavaksi ensimmäisessä osiossa tehtiin päätös, että liittymä -926 oli Aarnion ei huumepoliisin hallussa. Seuraavaksi varsinaisessa tuomionluvussa sitten yhdistettiin sekä Sievälä että Aarnio liittymän -926 käyttäjäksi.
Sen takia niin kummallista kuin se onkin, ja jota en ensin käsittänyt selvitetään hetki hetkellä edelleen tässä tuomionluvussa sitä kenen hallussa puhelin on, kirjoittamalla ”tuolloin on ollut ..hallussa”. Nyt tästä seuraa se, että saman päivän aikana 27.12.2011 aamun varhaisina tunteina liittymä -926 on ollut Sievälän hallussa ja liittymä -983 (huumepuhelin) on ollut sitten Herttoniemessä kello 5.31 Aarnion hallussa. Tähän siis viittaa myös käräjäoikeuden tekemä ratkaisu, että ”Lundenilla ei ole mitään tekemistä asian kanssa”.
Minua ihmetytti myöskin se, että miksei tätä sitten mietitty silloin niinä varhaisina aamuyöntunteina, että oliko mahdollista, että kaksi liittymää olisi paikantunut eri tukiasemiin samassa asunnossa?
Vastaus näyttäisi olevan se, ettei asiaa kannattanut sen enempää edes miettiä, koska Aarnio on siellä Herttoniemessä kello 5.31 (mukanaan Sievälän liittymä -929) ja Sievälä on Roihupellossa kello 4.37 mukanaan liittymä -926/Sievälä eli alun perin Aarnion tai huumepoliisin liittymä. Nyt viestin lähettäjä onkin Aarnio Sievälälle kello 4.37, johon Sievälä ei vastaa. He ovat siis vaihtaneet liittymää.
Nyt jos tämä liittymä -926 olisi ollut huumepoliisin käytössä, se olisi todennäköisesti ollut Pasilassa ja pois päältä, joten sen sijaintiakaan ei ole kyetty määrittämään.
Sivu 563:
”Puhelimessa on 22.11.2011
aktivoitu uusi Aarnion ja Sievälän käyttämä liittymä -926/Sievälä.”
Sivu 576:
”Aarnion osallistumista tynnyrin maahantuonnin järjestämiseen osoittaa ensinnäkin laaja televalvonta-aineisto, jonka
perusteella on näytetty, että Aarnio on käyttänyt tynnyrin maahantuonnissa käytettyjä prepaid-liittymiä. Käräjäoikeus on arvioinut aineiston erikseen.”
”Aarnio on käyttänyt yhteydenpidossa Sievälän kanssa puhelinta, jonka Sievälä on hankkinut samalla kertaa, kun hän on hankkinut tynnyrin vastaanottamisessa käytetyn puhelimen. Erityisesti tämä seikka kytkee Aarnion ja Sievälän välisen yhteydenpidon hasistynnyrin maahantuonnin järjestelyyn. Käräjäoikeus ei ole löytänyt tukea sille, että kysymyksessä olisi Aarnion väittämin tavoin RHU:n yhteydenpitopuhelin, jonka Sievälä olisi Lundenin toimeksiannosta hankkinut ja antanut tarpeettomana RHU:n käyttöön. ”
Sivu 565:
Käräjäoikeus on erikseen arvioinut liittymän -926/Sievälä paikantumistietoja 22.12.2011, jolloin tynnyri on toimitettu Hollannissa kuljetusliikkeeseen. Käräjäoikeus on todennut, että liittymä on
tuolloin ollut Aarnion mukana, kun Aarnio on osallistunut Kaartin poliisitalon läheisyydessä kokoukseen.
Käräjäoikeus on erikseen arvioinut liittymän -926/Sievälä paikantumistietoja myöhemmin 27.12.2011, joka on ollut tynnyrin arvioitu toimittamispäivä Isnäsiin. Käräjäoikeus on todennut, että liittymä on
tuolloin ollut Aarnion hallussa, kun Aarnio on ollut Porvoossa Aktia-pankissa tonttikauppoihin liittyen.
Lisäksi Fagerholmin kertomusta tukee se, että
vastaanottajaksi ilmoitettu liittymä on aktivoitu 27.12.2011 kello 5.31 Herttoniemessä / Sorvaajankatu 911 A.
Sievälän käytössä ollut liittymä -926 on kello 4.37 paikantunut Roihupellossa/ Varikkotie 2 (S1289). Sievälä on tuolloin ollut yhteydessä Aarnioon. Tukiasemat sijaitsevat noin kahden kilometrin päässä toisistaan.
Sievälä ja Aarnio ovat 28.12.2011 olleet heti aamulla kello 6 jälkeen yhteydessä. Myöhemmin aamulla
Sievälän käytössä ollut liittymä -926 on kello 9.05 paikantunut Itäkeskuksessa/ Itäkatu 5C, kello 12.15 Dalgårdintie 84 ja kello 12.47 Porvoossa/ Ratsumestarinkatu 7. Hasiserän vastaanottajan yhteystiedoksi ilmoitettu prepaid-liittymä on paikantunut matkan varrella kello 12 Sipoossa/ Immersbyntie 270. (S1295-S1298) (
Sievälän liittymän -926 televalvontatiedoissa olevan tukiaseman Dallgårdintie 84 sijainti ei löydy kartalta. Kysymys on ilmeisestä kirjoitusvirheestä Dalgårdintiestä.)