Tämäkin tarina voisi olla jostain suositun kauhukirjoittajan splätter-leffasta ja tavallaanhan se onkin. Koraanista.
Mietin, että jos minä olisin soittanut kaverilleni tästä, niin keskustelu olisi mennyt jotenkin näin:
M:
Ajattelin lähteä vuorelle listimään pari opiskelijanaista, lähetkö messiin? Jorekin vois lähtä, sehän tykkää luontohommista. Voitaisiin porukalla tehdä viiltohaavat kaulaan ja leikitellä irtopäällä. Sinähän voit kuvata, kun sulla on tekniikka hallussa?
- Tämä ei tietenkään olisi mahdollista tai ainakaan en saisi siihen ketään kaveriksi (ellen vaihtaisi uskontoa). Ja niin vajukki en ole, että netistä lähtisin kaveria murhahommiin etsimään kuten se
Andrei Hannu, joka sekin epäonnistuu väkivaltahaaveissaan (koska kysyy vääriltä ihmisiltä, jotka eivät valmiita tuhoamaan viattomia).
Miksi sitten muslimiporukoissa tällainen kolmen yksilön teko on mahdollista? Siksi, että heillä on alkukantainen ja vihamielinen kulttuuri, joka ei salli oikeastaan mitään muuta kuin muhamattihommia, taidekin on haram pl. jotkut mosaiikkijutut (jotka ovat parhaimmillaankin kuin esson vessan kaakeliseinä).
Toinen ja varmaan tärkein syy on se, että tällaisen perustelu on muslimilta muslimille äärimmäisen helppoa. Lue seuraava:
Koraani, pöydän suura 5-33 kirjoitti:Ainoa palkka niille, jotka sotivat Jumalaa ja Hänen lähettilästään vastaan sekä levittävät turmiota maassa, on että heidät tapetaan tai ristiinnaulitaan, tai heidän kätensä ja jalkansa hakataan poikki eri puolilta, ristiin, tai heidät karkoitetaan maasta. Sellainen on heidän häväistyksensä tässä elämässä, ja tulevassa heille on kauhea kuritus
Kohdan
'sotivat Jumalaa ja Hänen lähettilästään vastaan sekä levittävät turmiota maassa' voi ymmärtää joko niin, että naiset syyllistyivät miesten mielestä johonkin muhamatin vastaiseen tuhmuuteen (engl. kielinen koraani käyttää tässä samassa suurassa sanaa 'mischief') ollessaan itse Marokossa, mutta todennäköisemmin oikeuttivat teon, koska naiset tulivat maista, jotka osallistuneet nato-maina operaatioon ISIS-hihhuleita vastaan ja tämän matala-ÄO-muslimimies näkee hyökkäyksenä jumalaa vastaan. Ja, koska muslimit rinnastavat ja saavat kuvitteellista paratiisihunajata mitä oudoimmista asioista, niin nämä naiset nähdään ihan yhtä syyllisenä hyökkäyksestä jumalaa vastaan kuin se joka päätti sotatoimesta tai joka painoi liipasimesta.