Viittaat nyt ilmeisesti motiivilla siihen miten syyttäjä on mahdollisesti tulkinnut tätä Sahakankaan omien sanojensa mukaan haivaitsemaansa riitelyä, josta itse en ole maininnut. Minä en kuitenkaan motiivista puhuessani ole viitannut siihen vaan olen viitannut Björklundin ylitappamiseen + kriminologian löytöihin, jotka mielestäni viittaavat tiettyyn suuntaan. Käräjäoikeuden tuomiossa ei mielestäni vakuuttavasti tuota ylitappamista käsitelty tai annettu vakuuttavaa vaihtoehtoista selitystä sille, mutta ehkä se ei ollutkaan käräjäoikeuden kontolla tehdä näin. Asiaan liittyen jäi silti kuitenkin epäilys.LexVeritas kirjoitti: La Kesä 22, 2024 6:56 pm Siinäpä meni väitetty motiivi sitten roskikseen! Gustafssonin mahdollisesta motiivista ei ole mitään tietoa.
Tätä päätelmää ei ainakaan voi käräjäoikeuden tuomion perusteella tehdä sillä siinä ei tuota noin tarkasti todeta. Se varmaan selviää vuoden 2004 esitutkintamateriaalista.Gustafsson ei koskaan ole kertonut muistavansa, että häntä olisi raahattu. Hän on kertonut käsityksenään, että häntä on raahattu.
Boldattua kohtaa en löytänyt. Sen sijaan Ytti totesi näin:KRP:n verijälkitutkija Ytti todisti, oikeudessa, ettei mikään tutkimustuloksissa edes epäsuorasti viitannut Gustafssonin syyllisyyteen. Kenkien pohjissa ei ollut verta, eikä niiden päällä eikä sisällä Gustafssonin verta. Myöskään telttakankaan päältä ei Gustafssonin tippuverta. Gustafssonin vaatteiden ei ole todettu olleen verettömät.
Voisivat ja voisivat. Ja sitten perään epävarmuutta tuosta miten Gustafssonin roiskeverijäljet päätyivät teltan ulkopuolelle. On mielestäni turhan vahva ilmaisu, että "mikään ei edes epäsuorasti viitannut Gustafssonin syyllisyyteen", kun samalla Ytti ei kovinkaan suurella varmuudella osaa selittää miksi juuri Gustafssonin roiskeverta on teltan ulkopuolella. Minusta tämä juuri viittaa siihen, että Gustafsson on haavat saatuaan ollut teltan ulkopuolella eikä tätä mielestäni riittävällä varmuudella suljettu pois mahdollisuuksista.Teltan ulkopuolella olevien Gustafssonin vähäisten roiskeverijälkien osalta Ytti on
todennut että ne voisivat olla peräisin heilahtaneesta kädestä kykenemättä
sanomaan kenen kädestä olisi kysymys, ja roiskeveren todennäköinen
syntymekanismi jää siten täysin epäselväksi.
Muistaakseni pakenemisesta ei puhuttu vaan poistumisesta. Tämä on toki kiinnostava havainto eikä sitä oikein voi sivuuttaakkaan sillä käsittääkseni kolme ihmistä on puhunut samasta henkilöstä. En vaan ymmärrä sitä, että miten Salonen mukamas on ollut kymmenen metrin päässä teltasta ja nähnyt siis lysyssä olleen teltan ja tämän päällä maanneen ihmisen. Ja tämä ei muka soittanut hälytyskelloja.Murhapaikalta on todistettu miehen paenneen. Nikki Snufkinin väitteen mukaan murha-akti ei kuitenkaan voinut keskeytyä kiireen vuoksi.
Tämä on kuitenkin nähdäkseni ainoa seikka, joka osoittaa paikalla olleen jonkun muun aamuyöllä lähellä aikaa jolloin murhat ovat tapahtuneet. En silti ole vakuuttunut. Kyseisellä tyypillä ei ilmeisesti ollut kuitenkaan vaatteet veressä. Tuossa Nilsin kenkien viemisessä 600m päähän ei edelleenkään ole mitään järkeä ulkopuolisen tekijän näkökulmasta. On voinut olla vain ohikulkija, joka ei ole viitsinyt ilmottautua poliisille pelkäävänsä joutuvansa epäiltyjen listalle.