Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

Barba Tenus S kirjoitti: Su Heinä 07, 2024 1:05 pm *******
Syytetyn sairaus, psykoositaipumus voi olla henkirikokseen vaikuttavana tekijänä täysin riippumaton perhe-elämässä tapahtumiin arkipäivän asioihin ja stressiin ja henkilöihin.

On puhuttu paljon syytetyn ylilääkitsemisestä. On myös mahdollista niinkin, että tekohetken tilaan johtanut jonkin lääkkeen unohtaminen kokonaan.
Ilman muuta psykoositaipumus henkirikokseen mahdollisesti vaikuttaneena tekijänä voi olla täysin riippumaton parisuhteessa ja perhe-elämässä tapahtuneista asioista. Voin olla väärässä.

Henkilön omien stressitekijöiden luulen voivan hyvinkin vaikuttaa. Ja toisaalta perhe ja parisuhde, tapahtumat voivat olla osaltaan stressiä aiheuttamassa.

*******
Luulen, ettei todennäköisesti olisi ehkä yhtään mitään vaikutusta, jos olisi jonkun yksittäisen lääkkeensä iltalääkeannoksen jättänyt ottamatta.
jetroputro
Susikoski
Viestit: 46
Liittynyt: La Helmi 10, 2024 11:24 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja jetroputro »

Sissi kirjoitti: Su Heinä 07, 2024 5:07 pm
Talvi24 kirjoitti: Su Heinä 07, 2024 4:56 pm
Miss Holmes #1 kirjoitti: Su Heinä 07, 2024 4:39 pm
Piippasi, ja kovaa.
Kirjoitinkin siitä aiemmin, mutten viitsinyt nostaa enempää esiin myrskyn välttämiseksi.
Mieleen tulee myös se, että miten nuo ”vialliset” selvisivät hengissä?
Olisivatko ”vialliset” selvinneet elossa juuri siksi, että olivat sellaisia, ihan tavallisa vikoineen päivineen. Niin kuin ihmiset yleensä. Oikeasti en edes ajattele, että Tn pienessä mielessä olisi käynyt tyttöystävän tai vaimon surmaaminen. Eihän se suunniteltuna tullut mieleensä Victoriankaan kohdalla. Kun en siis usko siihenkään, että Tn ajoi surmaamaan murhafantasioiden totetuttamisen ”pakko”, kun oli aikoinaan työryhmänsä kanssa tutkinut murhafantasioita.

Vn ja Tn parisuhde oli ehkä vielä niin tuore (alle 3v), ettei V ollut ehtinyt tuoda esille ”vikojaan.” T oli kyllä ehtinyt. Lyhytkestoista parisuhdetta pidän todennäköisenä syynä. Jotain puhutaan mm. 7 vuoden kriisistä ...
Tai sitten T oli nostanut vaimonsa niin korkealle jalustalle, jonkinlaisena yli-ihmisenä, ylimaallisen täydellisenä olentona johon oli hurmioitunut ja kun kuva särkyi pirstaleiksi mahdollisen pettämisen tms. tultua ilmi niin Tikkanen ei kestänyt sitä. Tämä siis vaihtoehtona sille spekulaatiolle että T olisi hurmannut Ullanlinnassa asuvan eroneen rouvan huötymistarkoituksessa kun oli jo aikaisemmin haaveillut Ullanlinnassa asumisesta.
Luulisi että psykiatrin koulutuksen saanut ymmärtäisi paremmin, mutta Tikkanen ajautui noloon saumaan edeltävässä avioeron oikeuskäsittelyssä, jossa yritti antaa (ex)vaimolleen diagnoosia perhetapahtumien perusteella, mutta (ex)vaimon asianajaja toi selvästi esiin että Tikkanen nyt käyttäytyy asiattomasti jakaessaan oikeudessa diagnooseja, kun (ex)vaimo ei ole ollut hoitosuhtessa Tikkaseen.

Ehkä Tikkanen on vähitellen iän ja koetun myötä oppinut että on hyödytöntä kavereille moittia tyttöystävää/vaimoa ja sen vuoksi uusin vaimo sai pelkästään myönteistä arviota.
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

^^
Minun käsittääkseni T ei ollut äksyilkyt omissa vihkiäisissään. Vai tarkoitatko niissä hääjuhlissa vuoden kuluttua tuosta. Sieltäkään ei minun tiedossani ole mitään äksyilyä.

Mistä löysit tuollaista tietoa?

Vai sotkitko siihen istumajärjestys-caseen, jossa oli kai asiallisesti ilmoittanut haluavansa istua vaimonsa vieressä eikä itselleen tuikitubtemattomien eliitin tyyppien kanssa. Tuo tapahtuma ollut ilmeisesti kihloissa ollessa?
Avatar
Sissi
Roger Murtaugh
Viestit: 883
Liittynyt: Ti Tammi 05, 2010 11:08 am

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Sissi »

Talvi24 kirjoitti: Su Heinä 07, 2024 6:40 pm ^^
Minun käsittääkseni T ei ollut äksyilkyt omissa vihkiäisissään. Vai tarkoitatko niissä hääjuhlissa vuoden kuluttua tuosta. Sieltäkään ei minun tiedossani ole mitään äksyilyä.

Mistä löysit tuollaista tietoa?
Vastaan vaikka minulta ei kysyttykään: tää "tieto" on peräisin suoli24-sivulta joten suhtautuisin siihen hyvin varauksella, tarpeeksi monta kertaa kun jotain kerrotaan niin se muttuu faktaksi, se on nähty.
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

Barba Tenus S kirjoitti: Su Heinä 07, 2024 5:24 pm
Talvi24 kirjoitti: Su Heinä 07, 2024 4:47 pm
Barba Tenus S kirjoitti: Su Heinä 07, 2024 4:22 pm
Olen ekaa kertaa seuraamassa Minfon ketjua (paria olen lisäksi vähän silmäillyt). Tästä muotoutunut kuva, miten syytettyyn suhtaudutaan välittömästi (mm. uteliaisuus ja vahva tuomitseminen) ja miten palolti jatkossakin. Prototyypeissä löytyy. Korostui varmaan kohdallani - kun luin kerralla olikohan yli 400 sivua ennen kun vasta 1v 2 kk tapahtumasta rupesin kommentoimaan. Siis ryöppynä lyhyekössä ajassa luettuna kaikenlaista, faktaakin, mutta suurin osa muuta: luuloja ja spekulaatioita. En alussa osannut / ehkä uskaltautunutkaan ryhtyä spekuloimaan kerätessäni pelkkää faktatietoa.

Kaikesta lukemastani huolimatta yritin alusta asti etsiä ihmistä / kahta ihmistä kaiken sen ”päälle lastatun” alta. Toki aloin pian ajattelemaan, että varmaan elinkautinen murhasta tulee. Sitten loiveni tapoksi (Sissin hyvän pohdinnan myötä taisi mennä). Edelleen pidin mahdottomana, että olisi voinut olla psykoosissa teon hetkellä, kun oikeuspsykologi oli arvioinut, ettei ollut ennen tekoa eikä sen jälkeen psykoosissa.

Sitten tuli alustavaa tietoa mt-tutkimuksen tuloksista, joissa (mahdollisesti) todettu olleen syyntakeeton. Se tuntui tietenkin siltä kuulemalta mahdottomalta. Samalla muistutus oikeuspsykologin muistutus siitä, ettei psykoosi merkitse automaattisesti syyntakeettomuutta.

Suunnittelematon henkirikos vailla motiivia. Viime aikoina lisätietoa tukemaan sitä, että henkirikos olisikin vahinko - rajuudestaan huolimatta.

Oli niin tai näin - se kuullaan ensi kuussa. Olen ehtinyt sopeutua siihenkin vaihtoehtoon, että todella syyntakeettomaksi olisi todettu ja mahdollisesti vapautettaisiin, kun todennäköisesti ei olisi mielensä sairauksien vuoksi vankisairaalassa totetuttavan pakkohoidon tarpeessa, vaan pärjäisi ihan avohoidossa.

Olen sitä mieltä, että periaatteessa olisi tapahtumat voitu estää; T osastolle hoitoon viimeistään marras-joulukuun vaihteessa. Siellä olisi myös toteutunut vieroitus lääkkeistä, joita käytti väärin (nyt se tapahtui vasta kovan kautta vankisairaalassa). Luulen noiden tekjöiden olleen isosti vaikuttavia. Niihin ei päässyt kukaan puuttumaan, koska T itse esti sen. Valitettavasti. Vaikka hänellä oli varmasti sairaudentuntoa.

Ei kertonut hoitavalleen lääkkeidensä väärinkäytöstä eikä ”paljastanut” voinnistaan, kunnostaa todellista tilaa psykiatrille. T ei tainnut ymmärtää, miten tyhmästi teki. Tarvittava apu ei olisi ollut kaukana. Eli kyllä T olisi voinut tomia periaatteessa tosin. Mutta lääkkeissä koukussa olo varmaankin esti häntä kertomasta psykiatrille.
Olisi voitu periaatteessa estää em. keinoilla - näin vo jälkiviisaana epäillä papaleliä kootessa. Mutta elämä menee niin monesti toisin. Tavallaan inhimillistä useinkin, mutta tässä tapauksessa meni epäinhimillisesti. <- > Eikä noista voi syyttää Tikkasta. Lääkeriippuvuus on ilmeisen viheliäinen sairaus.

Roopen pääsyn pois oravanpyörästä olisi toivonut tapahtuvan ihan toisella tavalla, ilman henkirikosta. Olisi jäänyt ”sapattivapaalle”, kasvattanut sen ponihäntänsä ja vaikka parrankin. Käynyt Keski-Euroopassakin muistelemassa aiempia. Mennyt sen yhden psykiatri-kollegansa kanssa pitkälle purjehdukselle (jos ylipäänsä tuntevat toisensa). Elämänsä oli mennyt pitkään kuin höyryjuna eteenpäin. Nopeita käännöksiä viimeisessä parisuhteessakin.

Hoitava psykiatri kertoi jossain kohtaa välituomiossa (ei omassa todistelussaan) siitä, miten oli luullut Tn lääkityksen olleen”kondiksessa” - en löydä kohtaa tarkentaakseni. Siinä jtk harmitteli …

Löysin minäkin sieltä kerrostumien alta ihminen Roope Tikkasen ja sitten myös inhimillisemmän kuin jalustalle jonkun nostaman Victoria Westinin. Enkä ole missään kohtaa ajatellut Tikkasta surkeana luuserina, jollaisena osa ketjussa kirjoittavista hänet tuntuvat edelleen kuvittelevan. Uskon myös Tn tästä selviävän - kaikesta huolimatta. Elämä jatkuu ja se näkyy ja kuuluu konkreettisesti lapsissaan.
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

Sissi kirjoitti: Su Heinä 07, 2024 6:47 pm
Talvi24 kirjoitti: Su Heinä 07, 2024 6:40 pm ^^
Minun käsittääkseni T ei ollut äksyilkyt omissa vihkiäisissään. Vai tarkoitatko niissä hääjuhlissa vuoden kuluttua tuosta. Sieltäkään ei minun tiedossani ole mitään äksyilyä.

Mistä löysit tuollaista tietoa?
Vastaan vaikka minulta ei kysyttykään: tää "tieto" on peräisin suoli24-sivulta joten suhtautuisin siihen hyvin varauksella, tarpeeksi monta kertaa kun jotain kerrotaan niin se muttuu faktaksi, se on nähty.
No tuo selittää kaiken! Tuolla sivustolla ei kannattaisi käydä - varmaan koskaan.
Se on just noin kuin sanoit, että tarpeeksi monta kertaa toiseteetuan saattaa pahimmillaan valhe muuttua faktaksi.
Barba Tenus S

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Barba Tenus S »

↑↑

Kiitos Talvi kattavasta analyysistä. Sun kirjoituksia on mukava lukeva. Parhaimpina oppeina defenssit. Ja analyysi lähtee sun näppiksiltä suoraselkäisenä, toiveikkaana ja rehellisen raadollisenakin. Hyvä kun oot mukana!
Avatar
Sissi
Roger Murtaugh
Viestit: 883
Liittynyt: Ti Tammi 05, 2010 11:08 am

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Sissi »

Talvi24 kirjoitti: Su Heinä 07, 2024 7:13 pm


Löysin minäkin sieltä kerrostumien alta ihminen Roope Tikkasen ja sitten myös inhimillisemmän kuin jalustalle jonkun nostaman Victoria Westinin. Enkä ole missään kohtaa ajatellut Tikkasta surkeana luuserina, jollaisena osa ketjussa kirjoittavista hänet tuntuvat edelleen kuvittelevan. Uskon myös Tn tästä selviävän - kaikesta huolimatta. Elämä jatkuu ja se näkyy ja kuuluu konkreettisesti lapsissaan.
Tikkasesta on jossain mielessä alkanut muodostua tässä maratoniketjussa jonkinlainen Videopelin hahmo jota jokainen pelaaja = kirjoittaja pyörittää ja pukee sellaisiin roolivaatteisiin ja aseisiin jotka omasta kulmasta katsoen tuntuvat sopivalta omien ennakkoluulojen, elämänkatsomuksen, elämänkokemuksen, mielikuvituksen ja sadan muun asian motivoimana suurinpana muuttujana se, miten paljon (tai vähän) on meillä oikeaa tietoa Miehestä Nimeltä Roope Bob Tikkanen. Nyt kun kaikki Retro on muotia, niin varmaan joku tekee Tikkasesta paperinuken erilaisine työkaluineen, vaatteineen ja lääkepurkkeineen. (Vähän hirterhishuumoria, alkää panko pahaksenne)
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

OHIS, OHIS. / Sunnuntain kulttuurivälipalana kaksi Käärijän biisiä, joilla on hieman yhtymäkohtaa tapauksesta esille olleeseen.
Ohita tarvittaessa.

1) Huhhahhei - ilmestyi viime syksynä. Kansikuvaakin voi tulkita monella tavalla. Voi olla mies-mies rakkautta biisissä, jossa ollaan Rakkauden laivalla. Viittaus yhden yön suhteeseen mahdollisuuteen tai … Käärijän yksi idoleista Puerto Ricolainen Ricky Martin on mainittu pari kertaa. Martin tuli kaapista ulos 39 vuotiaana. Oli pitkään naimisissa kumppaninsa kanssa, mutta ero tuli 1-2 v sitten. Hänellä / heillä neljä sijaissynnyttäjän synnyttämää lasta. Käärijälle ja hänen euroviisu-crushilleen toivoo osa fanikunnasta suhdetta. Se jää nähtäväksi, hyviä ystäviä ovat. Biisi on mielestäni yksi Käärijän parhaista.

https://youtu.be/oF0YcfP179c?si=etOklcX3VQ3x8Il3

2) Kot kot - ilmeistyi alkukesästä. Yksi faneista on koonnut tämän ”Epäviralliseksi musiikkivideoksi”, virallista ei varmaan enää tule. Fani kokosi viedon biisin promo-vaiheessa näytetyistä teaseri-videoklipeistä. Rajoja tässäkin biisissään rikkova Käärijä ns. tankotanssii elegantin aistillisesti, kauniisti. Celine Dion mainitaan kertiksessä, viittaa kuulemma johonkin Dionin lauluun, jossa yksinäisyyteen liittyvää. Mainio biisi on myös yksi suosikeistani.

https://youtu.be/5PDbQhdLHNM?si=AVCTegdwAKrR_EvH
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

Sissi kirjoitti: Su Heinä 07, 2024 7:33 pm
Talvi24 kirjoitti: Su Heinä 07, 2024 7:13 pm ………...
Löysin minäkin sieltä kerrostumien alta ihminen Roope Tikkasen ja sitten myös inhimillisemmän kuin jalustalle jonkun nostaman Victoria Westinin. Enkä ole missään kohtaa ajatellut Tikkasta surkeana luuserina, jollaisena osa ketjussa kirjoittavista hänet tuntuvat edelleen kuvittelevan. Uskon myös Tn tästä selviävän - kaikesta huolimatta. Elämä jatkuu ja se näkyy ja kuuluu konkreettisesti lapsissaan.
Tikkasesta on jossain mielessä alkanut muodostua tässä maratoniketjussa jonkinlainen Videopelin hahmo jota jokainen pelaaja = kirjoittaja pyörittää ja pukee sellaisiin roolivaatteisiin ja aseisiin jotka omasta kulmasta katsoen tuntuvat sopivalta omien ennakkoluulojen, elämänkatsomuksen, elämänkokemuksen, mielikuvituksen ja sadan muun asian motivoimana suurinpana muuttujana se, miten paljon (tai vähän) on meillä oikeaa tietoa Miehestä Nimeltä Roope Bob Tikkanen. Nyt kun kaikki Retro on muotia, niin varmaan joku tekee Tikkasesta paperinuken erilaisine työkaluineen, vaatteineen ja lääkepurkkeineen. (Vähän hirterhishuumoria, alkää panko pahaksenne)
Teräviä huomioita Sissi - kuten tapanasi on :wink:
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

Barba Tenus S kirjoitti: Su Heinä 07, 2024 7:31 pm Kiitos Talvi kattavasta analyysistä. Sun kirjoituksia on mukava lukeva. Parhaimpina oppeina defenssit. Ja analyysi lähtee sun näppiksiltä suoraselkäisenä, toiveikkaana ja rehellisen raadollisenakin. Hyvä kun oot mukana!
Kiitos vaan itsellesi analyyseistä. Olet tuonut paljon antoisia näkökylmia ketjuun, ne on stimuloineet ajattelemaan ja se on todella tärkeää. Tykkään lukea analyysejasi.
Elämähän meitä kaikkia opettaa. Tosi paljon, monella tavalla on tämä ketjukin opettanut ensikertalaiselle. Paitsi tapauksesta sinänsä, oikeudesta, lakiasioistakin jkv, myös paljon ihmisyydestä.
Avatar
Sissi
Roger Murtaugh
Viestit: 883
Liittynyt: Ti Tammi 05, 2010 11:08 am

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Sissi »

Talvi24 kirjoitti: Su Heinä 07, 2024 7:37 pm Teräviä huomioita Sissi - kuten tapanasi on :wink:
Kiitos, ja ihanaa kun sinä olet takaisin täällä!
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

Barba Tenus S kirjoitti: Su Heinä 07, 2024 2:03 pm ^
Talvelle selvennyksenä.

Kyllä huomaan, että on spekulaatiota ja se on hyvää sinun tulkintaa. Tarkoitukseni ei ole sitä horjuttaa ja ymmärrän näkemyksesi.

Ja varmasti on myös ihan oikein tulkintasi minusta, että käännän asiaa päälaelleen. Teen sen havaintoni pohjalta, joka ei aina ole ihan valmis vielä, kun sen esiin tuen. Se rakentuu pikkuhiljaa ääneen pohtien tai myöhemmin hylkään sen, kun tulee uutta tietoa.

Toivon, että et käsitä väärin tapanii tehdä huomioitani.

Jatketaan. Sinulla on hyviä huomioita ja tulkintoja, pidän niistä.
Juu, en "ottanut mitenkään nokkiini." Ikä jo suojaa turhalta sellaiselta. En ymmärtänyt väärin tapaasi tehdä huomioita. Ymmärrän hyvin, miten itselläsi rakentuu pikku hiljaa.

Olen huomannut oivallusten tulevan ihan kirjoittamisenkin myötä (sinä kirjoitat "ääneen pohtien"). Tämä on samalla hyvää "ajatustyötä."

Noin käy minullekin, että ajatukset. Käsitykset tapahtuneesta voivat muuttua lisätiedon myötä.
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

Miss Holmes #1 kirjoitti: Su Heinä 07, 2024 3:15 pm
T itse vakuutellut todistelussaan ” … ei ollut käyttänyt ylisuuria annoksia lääkkeistään, ei myöskään psykoosia aiheuttavia.” (välituomio)
Mutta mistäpä sitä tietää. Jotain tietävät, kun pidätyksen jälkeen oli otettu laajat huume- ja päihde näytteet ja todennäköisesti käytössä olevien lääkkeiden pitoisuudet niiden osalta, jotka on mahdollista määrittää.
Eiköhän sairaalahoito suhteellisen pitkään pidätyksen jälkeen kerro siitä, että lääkityksiä purettiin. Välillä oli vielä seuraavana syksynä niin huonossa kunnossa, ettei kyennyt osallistumaan istuntoihin.
Joku aiemmin kertoi noiden purkujen kestosta, hidasta hommaa.
Toki lääkitysten purustakin kertoo ja myös sairauksiensa hoitoon tarvitsi hoitoa sairaalassa. Ei taida olla tietoa, oliko sairaalahoidon jälkeen ollut vankilassa ennen kun 1/2024 alkoi mt-t. Ehkä oli koko ajan sairaalassa johdossa,?

En osannut tulkita mielen sairauksiensa vuoksi väistelleen oikeuden istuntoja vuoden-23 lopulla. Yksi, ehkä eka, johon ei osallistunut, oli se, jossa oikeuspatologi kertoi ruumiinavauslöydökst. Ei kyennyt T tulemaan paikalle - tulkitsin, ettei kyennyt aiheen vuoksi.
Barba Tenus S

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Barba Tenus S »

^
Mä olen ajatellut olleen äärimmäisen järkyttynyt teosta, enkä kikkailleen mitään.

On halunnut olla pääkäsittelyn alussa, jossa päätetään koko käsittelyn kulusta, aikataulusta ja salauksedta mukana. Olen käsittänyt, että myös oman kuulemisen halusi henkilökohtaisesti hoitaa. Ajattelen, että ei mt-syistä pystynyt osallistumaan.

Ketjuun on aiemmin tuotu tieto, että sairaalassa, kun lokaatio vangeilla, voidaan puheenjohtajan välityksellä hoitaa ristikuulustelu asianomaisten asiamiehen toimesta. Tämä on voinut olla syytetylle mahdollista. Tämä on omaa spekuani, koska usein tykkään katsoa miten juridiikasta on mahdollisuus hyötyä. Jos joku vastaa sairaalapuolelta pääkäsittelyyn, ei hän näyttele tilaansa, vaan se on todellinen. Tällaisiä tilanteita varten lainsäädäntö ottaa huomioon syytetyn kuulemisessa.

Voin etsiä tarkoittamani viestin.
Vastaa Viestiin