Kuten huomasit varmaan, oli määritelmä "Tavallinen parisuhdesurma" (tai hän käytti sanaa perhesurma) rikosoikeuden emeritusprofessori Tolvasen päätelmä. Sehän ei toki ole tiedossa, mitä kaikkea tietoa heti tuomion tultua haastatelluilla kahdella rikosoikeuden professoreilla on ollut käytössään ja miten seuranneet tapausta. Pitkä kokemus emeritusprofessorilla on, siihenkin arvionsa perustanut.poliisikoiran pentu kirjoitti: Ke Syys 04, 2024 9:28 pmMinusta "tavallinen parisuhdesurma" olisi median perusteella enempi sellainen, missä olisi riidelty jo pidemmän aikaa, väkivalta olisi asteittain pahentunut, mukana päihteitä ja viimeisenä pisarana sitten se, että toinen haluaa erota, ehkä jo uusi kumppanikin.Talvi24 kirjoitti: Ke Syys 04, 2024 6:21 pm
Hyvä päätelmäsi teosta. Olen samalla linjalla ja näin myös linjannut rikosoikeuden professori Tolvanen. Tavallinen parisuhdesurma. Motivaatoon proffat ei ole toki voineet ottaa kantaa, kun ei sitä oikeudessa osoitettu.
Mielestäni mustasukkaisuus motiivina (sekin tavallinen motiivi) ja lääkkeiden väärinkäytöllä oma osuutensa taustateikijänä samoin psyykkisillä sairauksilla siellä taustalla vaikuttamassa ("päästään sairas" kuvaa hyvin).
Nuo päätelmät toki sen perusteella, mitä julkisuudesta tiedetään.
Tätä Ullanlinnan tapausta kuvaa mielestäni parhaiten sana PETOS. Tikkanen olikin aivan toisenlainen kuin Viki oli lyhyen suhteen aikana kuvitellut. Mitä uhri mahtoi ajatella viimeisinä hetkinään, kun kamppaili kovissa tuskissa hengestään ja tajusi, että ihastuksen kohde ja tuore aviomies murhaa nyt hänet. No, eipä sitä varmasti kukaan halua liikoja ajatella eikä uhri ole enää kertomassa.
Tästä tapauksesta ei ole faktatietoja, siitä, oliko ollut mahdollista henkistä tai fyysistä väkivaltaa aiemmin. Ilman faktatietoja on ketjussa spekuloitu kyllä paljon.
Minulla on median tasolta muistissa sekä sellaisia parisuhdesurmia, joissa fyysistä väkivaltaa on ollut ja naapuritkin pelänneet jotain joskus tapahtuvan. Mutta myös toisenlaisia juttuja muistan, jossa lähipiirille ja naapureille surma tullut ihan yllätyksenä. Viimeiksi viime talvena P-Karjalassa mies tappoi vaimonsa, kahden lapsen äidin keskiluokkaisessa asuinyhteisössä. Elämän puitteet olivat kunnossa.
Niinpä, heidän lyhyen suhteensa aikana tilanne muuttunut ja muutokseen lienee oleellisesti vaikuttanut Tn mt-sauraudet ja lääkkeiden väärinkäyttö. Lopulta T oli pitkällä sairauslomalla. Eipä ehkä kumpikaan osannut kuvitella, minkälaisessa tilanteessa olivat syksystä -22 alkaen.
Enpä tiedä esittämästäsi petoksesta, millä tavoin sellaisesta olisi kyse. Sairauteensa ei ihminen aina pysty kunnolla vaikuttamaan - ainakaan, jos ei luota hoitavan lääkärin ohjeisiin, linjaukseen. Ja toki Tn olisi pitänyt uskaltaa tunnustaa itselleen ja siten hoitavalle psykiatrille, että oli riippuvainen uni- ja rauhoittavista lääkkeistä ja käytti väärin stimulantteja. Olisi päässyt vieroitushoitoon.
On ollut varmasti todella järkyttävä kokemus se, miten aviomies käy kiinni ja alkaa pahoinpitelemään todella rajusti ja uhri varmaan ehtii jopa tajuta kuolevansa. Mies, jota oli rakastanut ainakin johonkin asti.
Itse asiassa tuohon ihmisten "muuttumiseen" liittyen ei se sellaisenaan liene tavallista, että muutosta olisi tullut noin lyhyen liiton aikana ja noin kypsässä iässä, jos ei mukana olsi tosiaan esim. mt-sairautta. Muuten esim. pitkien liittojen kohdalla monet saattavat todeta erityisesti nuorempana aloitetuissa suhteissa, että meni aikoinaan naimisiin ihan toisen / toisenlaisen ihmisen kanssa. Ja toteamukset molemmin puolisia.