Nukkumaan mennessä tuli eilen mieleen se, että miten tosiaan on reagoitu siihen turmapaikalle tullessa, eli pimeässä pakkasessa ja järkyttyneenä. (Lisäksi ihmettelin, miksei siitä ole sivutolkulla vielä väännetty). Omakin ensireaktio olisi varmaan rynnätä veteen, muttei näin ole ilmeisesti (onneksi) tehty, vaan häkeen soitto ja sieltä on ohjeistettu parin kysymyksen jälkeen jäädä vain odottamaan, koska mitään ei voi tehdä. Karmiva tilanne ja odotus sekin – kerta kaikkiaan.
Ehkä isän autolla on valaistu aluetta ja taskulampulla yritetty nähdä onko autossa liikehdintää, ikkunoita/ovia auki tai rikki.
Jos tuo py:n Tulvatiellä asuminen pitää paikkansa, on poliisi voinut pyynnöstä jättää sen kertomatta julkisuudessa, koska talouksia tolla tiellä on kourallinen ja näin ollen yksityisyys pyritään säilyttämään (hieman pidempään). On ilmiselvää että tässä on nyt mitä-jos-syyllisyydentunnot monella eloonjääneellä päällä; luonnollista, mutta syventää traumoja kyllä.
Sitten mietin auton veteen joutumista tässä ja muissa tapauksissa. Onkohan tolla sillalla aika nopealla vauhdilla se keikahdus tapahtunut, kun kukaan ei ole käsittääkseni alkanut avata ikkunoita/turvavöitä. Ei olla siis "tasapainoiltu" reunalla hetki ennen putoamista, jolloin voisi muutama sekunti olla aikaa miettiä tai huutaa ohjeita, jos niitä olisi.
Lopuksi aloin vielä suunnitella autoihin ominaisuuksia veden varaan joutumisessa. Esim. turvavyöt voisi avautua automaattisesti tietyssä vedenpaineessa. Sen luulisi olevan yleensä tärkeämpi toiminto kuin uhrin pitäminen paikoillaan saaduista iskuista huolimatta.
Joissain autoissa on jo ikkunoiden automaattiavaus vedessä sekä manuaalinen override, jolla sähkötoimiset menoaukot voidaan avata käsipelillä. Lisäksi on kehitetty erityissaranoita, kattoluukkuja, tiivisteitä, ilmalla täyttyviä 'paneeleja', vedenkestäviä sähköelementtejä ja painetta sääteleviä ikkunoita (kehitteillä)... Tesla, Volvo, Land Rover ja Jeep on nyt näistä esimerkkejä. Perusautoilijoilla harvoin on tällaisia ominaisuuksia käytössä, mutta veteen ajautuminen on suht yleistä, eli toivottavasti autokoulussa toiminta kriittisten sekuntien aikana käydään huolella läpi.
Ja PeeÄs: kun tulin tietoiseksi tällaisesta autoon liittyvästä onnettomuudesta, arvelin, että keskustelua tulee piisaamaan. Enkä joutunut pettymään
