LexVeritas kirjoitti: Ti Tammi 14, 2025 11:04 am
Knaakan kysymykseen
Unohtaisitteko te kokopäiväreissun kaupunkiin ja erikoislääkärin toimenpiteen kahdessa viikossa?
Vastaan, että emme.
No miksiköhän eräs surman yhteydessä puhutettu pariskunta unohti?
Molemmat muistivat Turun reissun vasta ankaran pähkäilyn jälkeen (ja voisin arvata että poliisin synkän tuijotuksen jälkeen), että "Ai nyt muistankin, mehän olimme Turussa silloin". Oli hammaslääkäri, tosin siitä ei kumpikaan kertonut sen enempää, eikä koko päivän kulustakaan. Toinen mainitsi, että kävivät syömässä, mutta muuten ei reissusta puhuttu sanaakaan. Ei tosin poliisi kysellytkään.
Ilta kuitenkin palautui pariskunnalle hyvin muistiin äkillisesti: molemmat tahoillaan nimittäin muistivat, että olivat menneet nukkumaan kun oli kuulunut paloautojen sireenit lähistöllä olleen tulipalon vuoksi. Toinen muisteli, että menivät yhtä aikaa nukkumaan, toinen muisteli, että toinen meni ensin, mutta sängyssä ollessa ne sireenit kumminkin kuuluivat. Nämä he muistivat hyvin, vaikka päivän reissu olikin ensin unohduksissa. Paloautot menevät lähimmillään kilometrin päästä talosta, mutta tätä vakuuteltiin, että sieltä kuuluu äänet hyvin heille sisälle saakka.
Muuta päivästä ei näyttänyt mieleen jääneenkään.
Eikä seuraavasta päivästä liioin: mies väitti, että nainen meni töihin klo 10, ja siksi hän heräsi naista ennen. Nainen sanoi, että hän heräsi jo seitsemältä, kun meni kahdeksaksi töihin, ja mies jäi silloin vielä nukkumaan.
Joskus muisti tekee tepposet, ja joskus sitä muistaa jonkun yksityiskohdan niin hyvin, että voisi kuvitella yhdessä etukäteen mietityksi.
Naisen hammaslääkäriaika oli "Turun torin vieressä" olevan hammaskirurgin luona klo 11:00. Jukan hammaslääkäriaika oli yhden korttelin päässä olevassa hammaslääkärissä aamuyhdeksältä (hänet nähtiin työtilaisuudessaan klo 10 käymässä, mutta hän poistui 10:30, eikä hänen liikkeistään ole tietoa 10:30-12, jolloin hän tuli tilaisuuteen takaisin). 11:30 hän oli soittanut siskolleen ja kertonut etsivänsä parkkipaikkaa torin lähellä.