Mietipä tuota tutkimusta vähän tarkemmin. Silloin kuin tuo kysely tehtiin, niin kyselyyn otettujen ikäluokkien keski-ikä oli 45,98 vuotta. Eli lähes keksimäärin lähes 31 vuoden jakso tuo mitattu "elämän aikana", koska siinä tarkasteltiin 15 ikävuodesta alkaen. Jos Eurostatin tulkintaa katsotaan, niin kumpi on pahempi, se että vähän yli puolet on kokenut parisuhteessa väkivaltaa vähintään kerran keskimäärin 31 vuoden aikana, vai että joka kahdeksas on kokenut parisuhteessa väkivaltaa viimeisen 12 kuukauden aikana? Uhriksi joutuneille toki kumpikaan ei ole hyvä, mutta jos arvioidaan kuinka turvallinen maa Suomi on naisille tällä hetkellä, niin tuo viimeisen 12 kuukauden luku on tärkeämpi.ChingShih kirjoitti: Ti Syys 02, 2025 4:45 pm Miksi muuten fiksoidut juuri viimeisen vuoden aikana tapahtuneen parisuhdeväkivallan lukuun? Paljon tärkeämpihän se koko elämän kattava luku on. Se on se, jolla on todella merkitystä. Ehkä pitäisi lähteä katsastelemaan onko siinä luvussa jotakin epäjohdonmukaisuuksia Suomen ja Eurostatin välillä.
Perustelen: "Viime vuonna mua äijä/muija veti turpaan kerran. Seuraavana vuonna ei kukaan vetäny turpaan. Viisi vuotta sitten olin parisuhteessa, jossa sain turpaani päivittäin. Se suhde kesti kuusi vuotta ja loppui tuolloin viisi vuotta sitten."
Kumpikohan on uhrille se vakavampi kokemus ja kummalla kokemuksella on enemmän väliä? En vähättele sitä yhtä turpaanvetoa tietenkään, eiköhän se ole tullut jo selväksi etten väkivaltaa hyväksy, oli se kerran tai sata kertaa.
Se ero tuloksissa Eurostatin ja Tilastokeskuksen välillä tulee siitä, että Eurostat lyö kaiken yhteen könttään kun taas Tilastokeskus erottelee parisuhdeväkivallan (fyysinen ja seksuaaliväkivalta sekä väkivallalla uhkaaminen) henkisestä väkivallasta. Eli 80 % niistä Suomessa asuvista naisista jotka olivat tutkimusta edeltäneiden 12 kk aikana oli kokenut parisuhdeväkivaltaa, oli kokenut "vain" henkistä väkivaltaa. Siksi vain, että tilastokeskuksen mukaan yleisin henkisen väkivallan muoto on vähättely (82 %) ja puolet henkistä väkivaltaa kokeneista on kokenut vain yhtä henkisen väkivallan muotoa.
Kyllä, se että joka kolmas Suomessa asuva 16-74 vuotias nainen on jossain elämänsä vaiheessa kokenut parisuhteessa fyysistä väkivaltaa, seksuaaliväkivaltaa tai väkivallalla uhkaamista on ihan liian suuri määrä. Mutta se että otetaan Eurostatin 52,6 % ja vedetään siitä suora johtopäätös Suomen tämän vuoden normaalia korkeampiin henkirikostilastoihin, niin se alkaa olla jo MV-lehden tasoista "journalismia".