Nimeomaan isoin kysymys merkki asiassa on tämä sijaisvanhempien toiminta näiden kolmen lapsen kohdalla.Susku London kirjoitti: La Syys 20, 2025 12:43 pm Suomen Kuvalehdessä on tänään ilmainen näyteartikkeli otsikolla
Uv-valo oikeudessa
Uudet Auer-käräjät punnitsevat oikeuden kykyä arvioida asiantuntijatietoa, kirjoittaa Matti Rämö.
https://suomenkuvalehti.fi/mielipide/ta ... 553ef4-500
LAINAUS jutusta:
Syksyn oikeudenkäynnissä syyttäjä kuulee [gynekologi Minna] Joki-Erkkilää yhtenä asiantuntijatodistajanaan. Gynekologin on määrä antaa lisäselvitystä uv-valon käytöstä.
Asiantuntijatiedon tulisi perustua tieteeseen, eli tutkittuun tietoon. Jos uskottavaa tutkimustietoa ei ole, asiantuntemukselta putoaa pohja. Siksi oikeuden aiempi päätös ohittaa uv-menetelmää koskevan tiedon vajavaisuus on hyvin ongelmallinen.
”Oikeusvaltiossa tieto menetelmän toimivuudesta pitää olla silloin, kun päätöksiä tehdään”, Pekka Santtila kommentoi Oikeusmurha-kirjassa.
Katseet kohdistuvat aiempien oikeusasteiden toimintaan, joissa kuviteltiin, että voivat toimia miten huvittaa salaisissa oikeudenkäynneissä suljettujen ovien takana ilman kiinnijäämisen riskiä. Kaikkihan määrättiin salaiseksi 60 vuodeksi, ja törkeä oikeusmurha jäisi pimentoon.
En voi antaa puhtaita papereita korkeimman oikeuden purkupäätöksellekään, sillä siinä valkopestiin aiempien oikeusasteiden toiminta, sekä myös sijaisvanhempien toiminta. Kun mätäpaise puhkeaa, on turha yrittää laittaa laastaria päälle.
Vanhin lapsi ei suostunut lähtemään mukaan valehtelemaan SERI -rikosten tapahtuneen, joten hänet haluttiin sekä mustamaalata että heivata nopeasti.
Ainoa oikea teko olisi määrätä sijaisvanhemmat mielentilatutkimukseen ennen asian käsittelyn jatkamista, se saattaisi pelastaa myös joiltain osin viranomaistenkin toiminnan idiotismia, kun näiden perättömien ja keksittyjen rikosten todellinen masinaattori saataisi tilille.