dead_calm kirjoitti: Ma Joulu 01, 2025 9:38 pm
ksj001 kirjoitti: Ma Joulu 01, 2025 4:03 pm
Lisäksi esitettiin kohtuullisen hyvä analyysi Väkeväisen viranhoidosta ja Juha Sipilästä.
Viitattiin Karfeilla olevan vaikutusta jopa vuoden 2027 eduskuntavaaleihin.
Kirjoituksessa arvioitiin etteivät Väkeväisen suorat esimiehet valtionsyyttäjä Koivisto ja aluesyyttäjä Männikkö puutu hänen kyseenalaiseen toimintaansa poliittisen painostuksen vuoksi.
Kirjoitus poikkesi kokonaan muusta sivuston kirjoittelusta tyyliltään ja sisällöltään.
Kyllä, minä luulen nimenomaan tämän "poliittisen" juonteen tavallaan johtaneen poistoon. En sinänsä usko kenelläkään juttuun liittyvistö henkilöistä olevan muskelia painostaa Syyttäjälaitosta. Mutta sinäkin muistanet loppukesästä ketjuun ilmestyneen "Arkadianmäen" tuntijan, koska jotkut luulivat, että kyseessä olit sinä.
Uskon viimeisimpien tietojen, mukaan lukien bilekuvan paljastusuhkauksen tulleen tästä samasta lähteestä. Ja miksi näin? Koska itselläni on jonkinlaista entisyyttä poliittisten avustajien kanssa, jotka nykyään vaikuttavat ministeriöissä tai liike-elämän palveluksessa. Juorut ovat mehukkaita, ja leviävät. Maakuntien miesten ja naisten edesottamukset ovat hyvin myös yökerhojen henkilökunnan tiedossa, ja heitäkin tunnen pitkältä ajalta.
Minulle muuten mielenkiintoisin uusi tieto noissa viesteissä oli "mie"-muodossa kirjoittavan tornionjokilaaksolaisen viesteistä löytynyt lausahdus siitä, että Väkeväinen hakisi kirkkoherran virkaa. Tämä saattaisi osoittaa, että tie syyttäjänä on kuitenkin nousemassa pystyyn. Viimeisimmät keissit, joissa hänen nimensä on tullut esille ovat olleet seksuaalirikostapauksia, joissa syyteoikeus on ollut umpeutumassa. Tällaisissa tapauksissa syyttäjän mahdollisuudet löytää uusia kulmia ovat rajalliset. Väistämättä mieleeni on tullut, ettei Väkeväiselle haluta enää antaa Suurpetokeskuksen jutun kaltaisia monimutkaisia arvionteja sisältäviä juttuja.
Nettikeskusteluiden anonyymisti esitetyistä huhuista iso osa tapaa olla perättömiä. Kirkkoherran viran hakijat ovat aina lain mukaan julkista tietoa heti hakuajan päätyttyä. On äärimmäisen helppoa todentaa, onko joku hakenut kirkkoherran virkaan, kun hakijoiden nimet julkaistaan paikallislehdissäkin. Keskustelussa esitetty väite siten joko vahvistunee tai saanee vahvistuksen siitä, että oli perätön, jo lähiaikoina.
Aluesyyttäjien tehtäviin kuulunee syytteitä varsin laidasta laitaan sen mukaan, mitä alueella on milloinkin tapahtunut, jolloin seassa on välillä isompia juttuja ja lukumääräisesti kuitenkin paljon myös pienempiä juttuja (kun niitä syytteiden kohteet pääasiassa kuitenkin maakunnissa ovat) . Tuoreimpia otsikoita, mitä itse löysin syytteistä, olivat mm. Suomussalmen mönkijäturma (kuolemaan johtanut tapaus) sekä säännöstelyrikos, joka on ilmeisesti ollut monimutkainen juttu selvittää, kun keskusrikospoliisikin ollut mukana tutkinnoissa. Sen osalta syytteiden nostamisesta tiedotettiin lokakuussa 2025.
Vauva.fi:stä näkyy olevan poistettu nyt useita muitakin siellä olleita perheen asioita käsitelleitä ketjuja. Mukaan lukien myös eilen siellä ollut keskusteluketju siitä, miksi aiempi ketju oli poistettu, mutta myös useita vanhempia siellä olleita muita sellaisia ketjuja näyttää olevan lähtenyt, joissa oli esitetty asiattomilta vaikuttavia väitteitä nimeltä mainittuja henkilöitä koskien puheenvuoroissa.
Sellainenkin tuli mieleen, että jos poliisin ja Sanoman välillä on ollut jokin sopimus, se on saattanut päättyä kuun vaihtuessa. Jos poliisin pyynnöstä keskusteluja oli pidetty ylhäällä, on mahdollista, että pyydetystä palvelusta on saatettu jotain maksaakin korvaukseksi aiheutuvista taloudellisista menoista, koska maksutta yksityisillä medioilla ei ole velvollisuutta palvella sillä tavoin ohi median normaalien käytäntöjen.