TimoTyön kirjoitti: Su Huhti 19, 2026 6:36 pm
Rescuer kirjoitti: Su Huhti 19, 2026 3:08 pm
TimoTyön kirjoitti: Su Huhti 19, 2026 10:48 am
Hallitus poisti sen 300€:n suoja-osan niin ei kenenkään kannata tehdä avustajan työtä. Niissä, kun palkat ovat olleet luokkaa 99€/10h viikossa. Henkilökohtaisille avustajille maksetaan aivan liian vähän.
Vastaavasti asiasta päättäneiden ministerien omat palkkiot ovat 40h viikkotyömäärällä: 180-190€/h.
Laitapa lähdettä väitteellesi, että ministerien palkkiot olisivat 40h viikkotuntimäärällä 180-190€/h.
Vai taasko trollaa disinformaatiota?
Kaippa tuota itsekkin osaat laskea.
Ministeripalkkio: Noin 13 000 – 14 000 euron välillä
Kansanedustajan palkkio: Ministeri saa myös kansanedustajan palkkiota, joka on lokakuun 2025 alusta alkaen 7 137 euroa/kk (nousi 7 494 euroon, jos on istunut yli 4 vuotta).
Palkkioiden nousu syksyllä 2025:
Tämä tarkoittaa, että kokonaisansio on yli 15 000 euroa kuukaudessa.
Muut edut:
Asuntoetu: Valtion tarjoama virka-asunto (esim. Säätytalo tai muu valtioneuvoston asunto).
Turvallisuuspalvelut: Henkilösuojaus ja turvatoimet.
Kuljetuspalvelut: Ministerillä on käytössään auto ja kuljettaja.
Noiden lukujesi mukaan tuntipalkaksi tulisi noin 106 euroa/tunti, mutta ministerin työaika ei ole mikään 40 tuntia viikossa, vaan ministerille on lisäksi määrätty "ympärivuorokautinen tavoitettavuus" ja työpäivät voivat venyä pitkiksikin, toki eihän ne aina pitkiä ole ja hyvässä tilanteessa ministerin työajat ovat melko vapaita, mutta ihan normaali duunareillekin jotka hoitavat jotain tavoitettavissa oloa vaativia tehtäviä jo siitä tavoitettavissa olosta maksetaan kohtalainen korvaus.
Lisäksi tuo ilmoittamasi ministeripalkkio on otettu jostain pääministerin palkkiosta, ministerin palkkio (peruspalkka) on huhtikuussa 2026 yhteensä 11 266 euroa kuukaudessa.