Näitä puukkojuoksuja tehdään koko ajan ympäri maata, niin pekun kuin jonkin muun mt-häiriön aiheuttaman psykoosin voimalla.Edith_ kirjoitti: Ti Heinä 21, 2026 7:42 amLiittynee enemmän siihen, miten vaikea nykyään on saada hoitoa. Nyt saa.Mat-Lock kirjoitti: Ti Heinä 21, 2026 7:19 am Miksi täällä jauhetaan sivutolkulla jostain Kontulasta kun tapaus ei todennäköisesti liity siihen mitenkään.Olisi voinut tapahtua missä vaan.
Nyt elämä päättyi 80v. naiselta ja aiemmin saman ikäiseltä mieheltä. Defenssiksi näissä asioissa ihan älylliselle kansalle on tullut se, että asia maalataan jonkin muun asian syyksi, kuin sen, ettei nämä psykoosista kärsivät ihmiset pääse hoitoon.
Nyt asiaa alettiin kuittaamaan alueen ongelmaksi ilmeisesti siksi, että asian voisi ohittaa ja katsoa muualle. Vaikka, maata rakentanut ikäihminen puukotetaan kuoliaaksi ja mummia jää lapsenlapsi (-et) suremaan, isoa osaa ihmisiä asia järkyttää ja alueella asuvia pelottaa.
Mikäli meillä alkaa syntymään samanlaista alueellista segregaatiota, kuin esimerkiksi Ruotsissa, niin sen kehityksen ylläpito tulee maksamaan ja paljon. Hoitoon pääsemisessäkin on varmasti jo alueellisia eroja.