Välillä kyllä ihmetyttää nuo iltapulujen jututkin. Ovatko kiireessä kirjoitettuja, vai onko oikolukija pysyvästi lomalla?mielen puolikas kirjoitti: Pe Syys 11, 2026 8:49 pmJos lukee iltapulua ja löytää näitä kielivirheitä, niin voi olla ainakin omasta aivotoiminnan vireydestä jonkin verran vähemmän huolissaan.manearia kirjoitti: Pe Syys 11, 2026 3:22 pmMunkin mielestäni tämä on todennäköisin syy. Keskittymiskyky ei riitä kuin TikTokkeihin, leffojakin katsotaan pikakelauksella, kirjat eivät kiinnosta koska kaikki tarpeellinen löytyy netistä, ja kirjoitustaitoja oppii tekstaamalla.PutsiKostari kirjoitti: Pe Syys 11, 2026 3:09 pm Hyrkkö kertoo, että kaikenmaalaisilla lapsilla alkaa olla ongelmia lukutaidon suhteen Suomessa ja se no suoraa seurausta tiktokeista ja muista somepaskoista, joissa tekstiä on sanan, tai rivin verran. Tämä sama näyttää yleistyvän kovaa vauhtia myös mediaan ja median kielenmuodostuskin tekstinä on umpisurkeaa nykyään ainakin iltamedioissa. Virheitä täynnä ja huonoa kapulakieltä.
Jos lukee iltapulua ja ei hummaa yhtäåän kielivirheitö, niin pitääsi ola omasta aivotoiminnasta jonkin veeran enemmän huilissaan.
Suomen Pisa-tulosten romahdus
Re: Uudet Pisa-tulokset julki: Suomi jatkaa kylmää syöksyä
-
mielen puolikas
- Poliisikoira Rex
- Viestit: 282
- Liittynyt: Su Tammi 11, 2026 1:47 pm
Re: Uudet Pisa-tulokset julki: Suomi jatkaa kylmää syöksyä
Luulisin että joku chättibotti noita juttuja suoltaa, jopa omaan makuun ovat liian tökeröitä itse tekoälyn tekeleiksi.manearia kirjoitti: Pe Syys 11, 2026 9:03 pmVälillä kyllä ihmetyttää nuo iltapulujen jututkin. Ovatko kiireessä kirjoitettuja, vai onko oikolukija pysyvästi lomalla?mielen puolikas kirjoitti: Pe Syys 11, 2026 8:49 pmJos lukee iltapulua ja löytää näitä kielivirheitä, niin voi olla ainakin omasta aivotoiminnan vireydestä jonkin verran vähemmän huolissaan.manearia kirjoitti: Pe Syys 11, 2026 3:22 pm
Munkin mielestäni tämä on todennäköisin syy. Keskittymiskyky ei riitä kuin TikTokkeihin, leffojakin katsotaan pikakelauksella, kirjat eivät kiinnosta koska kaikki tarpeellinen löytyy netistä, ja kirjoitustaitoja oppii tekstaamalla.
Jos lukee iltapulua ja ei hummaa yhtäåän kielivirheitö, niin pitääsi ola omasta aivotoiminnasta jonkin veeran enemmän huilissaan.
Kai mä tästäkin toivun
Re: Suomen Pisa-tulosten romahdus
Kiitokset Kyöpelille ketjujen yhdistämisestä!
"It is great to be a blonde. With low expectations it's very easy to surprise people."
Pamela Anderson
Pamela Anderson