Eipä mitään, ilmaisin itseäni turhan epäselvästi.Öyhö kirjoitti: Ke Syys 23, 2026 7:18 pm
Suo anteeksi, käsitin osin väärin.
En ala väittelemään osin Israel-kriittisestä juutalaisvihasta. Sitä on arabien, natsien, Kremlin ja myös äärivasemman yhteydessä. Natsit ja Kreml on helppo tuomita.
Kumisilmä tuossa selittikin jo pro-Palestiina- porukan ajatuksia. Tottakai heihinkin voi sisältyä juutalaisvihamielisiä, yleinen linja on tuo ei-antisemitistinen, mutta Israelin valtion tekosia vastustava.
Juutalaisvihaa harrastaa tosiaan useampi taho, kukin omalla agendallaan ja osa selkeämmin.
Ei ole mitenkään ok arabienkaan harrastaa juutalaisvihaa, vaikka heille vääryyksiä Palestiinassa tehdäänkin. "Tavisjuutalainen" kun niitä yleensä ei tee, vaan se on se valtion hallinto. Toki viha on käsitettävissä silloin, kun sorto ja murhaiskut ovat henkilökohtaisesti kohdistuneet ko. henkilöön, vaikka tappaen hänen läheisiään Palestiinassa. Osa silti pystyy olemaan vihaamatta sitä "tavisjuutalaista". Sama koskee myös mahdollisia "sijaisvihaajia" eli vaikkapa länsimaissa asuvia (arabi) Palestiina-aktivisteja.
Täytynee palata keskustelussa nuoria riveihinsä viekoitteleviin "natseihin". Keitähän kaikkia he ovat.