Kuulustelut ja Annelin 'tunnustus'

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
ulkosuomalainen
Michael Knight
Viestit: 4021
Liittynyt: Su Huhti 25, 2010 3:08 pm

Re: Kuulustelut ja Annelin 'tunnustus' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja ulkosuomalainen »

Varsinkin siita ihka ekasta 2009 kuulustelusta loytyy myos paljon syyttajalle kayttokelpoista aineistoa. (Vanhat Turren kanssa inttamiset loytyvat esim. Kakkelista.)

Verityosta oli kuitenkin siina vaiheessa kulunut jo lahes kolme vuotta -- se on pitka aika tuonikaisen elamassa. Oikeat ja kuvitellut asiat ehtivat mainiosti tuossa ajassa sekoittua, varsinkin jos jollakulla on intressi edistaa valemuistoja.

Hovi perusteli painoarvon vahaisyyden keskustelujen johdattelevuudella ja ajan kulumisella:
Hovioikeuden omien havaintojen sekä ZI:n kertomuksen perusteella hovioikeus katsoo, että A:n vain noin kahdentoista tunnin kuluttua tapahtumista antama kertomus 1.12.2006 on näyttöarvoltaan merkittävin. A:n vuonna 2009 antamilla kertomuksilla ei sen sijaan ole sanottavaa merkitystä näyttönä, koska tuolloin tapahtumista on kulunut jo lähes kolme vuotta, häntä on puhuteltu asiassa useita kertoja, kyseiset aikaisemmat puhuttelut ovat olleet johdattelevia ja nyt puheena olevat puhuttelut ovat olleet erityisen johdattelevia. Siten A:n vuonna 2009 antamista kertomuksista ei ole saatavissa luotettavaa tietoa tapahtumista.
Sama argumentointi patee molemmin puolin.

Kuten pikasso (?) tassa taas vahan aikaa sitten huomautti, poliisi syotti tytolle vastauksia jo ihan eka kuulustelussa 2006. Samoin siina jo kuului selvasti mita aidin kanssa oli juteltu. Harmittavasti paljon kysymyksia ja outoja vastauksia jaa ilman selventavia jatkokysymyksia (sanoo jalkiviisas..)
Nothing sways the stupid more than arguments they can't understand.
Cardinal de Retz, Memoires (1781)

When a wise man points at the moon, the imbecile examines the finger.
Confucius
annaanna

Re: Kuulustelut ja Annelin 'tunnustus' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja annaanna »

ulkosuomalainen kirjoitti:
Kuulustelijalla oli kuulokkeet korvilla ja hän sai koko ajan ohjeita 'lasin takaa'. Samalta 'rykiltä' joka pääasiassa hoisi Auerinkin kuulustelut.
Mista tama tieto tuli?

Muuten olen ollut alusta saakka (todistettavasti) sita mielta, etta lapsen 2009 puhuttelut olivat painostavia ja jankkaavia eika niita voi uskoa todisteena miltaan osin. Molemmat oikeusasteet olivat samaa mielta. Taalla se on lahinna tama pro-Anneli puoli, joka niihin jatkuvasti vetoaa-- itselleen sopivin osin.


http://murha.info/phpbb2/viewtopic.php? ... ia#p323483
Jaaha.
Kilvenkiilloitusoperaatio taas käynnissä. Olet sitten ilmeisesti melkolailla eri mieltä mm. valhallan kanssa tästä asiasta.

Lapsen puhutteluista tehdyt litteraatiot ja videoinnit ovat nyt ja tulevaisuudessa painavia todisteita lapsen puhutteluiden suorittamisesta. Asiasta ei ole mitään syytä vaieta. Ja varmaan mielenkiintoinen lisä mikäli äiti tai tytär joskus haluaa kirjallisessa muodossa kertoa tarinaansa kuulustelijoista, kuulusteluista, televalvonnasta, peitetoiminnasta, eristämisestä tuntemattomaan paikkaan, netistä ja medioista löytämistään henkilöihinsä kohdistetuista kirjoituksista. Materiaalista tuskin on pulaa.

Sinun laillasi minäkin kaipaisin kerrankin muistin virkistämistä. Muistatko mitä cicero vastasi Sinulle kun tiedustelit tästä viestissään kertomastaan tunnistusjonosta?
Kirjoittaja cicero päivämäärä 26 Maalis 2012 Ulvila-kuvia (ketju2)
Anneli itse osoitti tunnistusrivistä vatsakkaan vaihtoehdon. Eli vatsakkaasta huppiksesta oli silloin tietenkin kyse.
Muistaakseni cicero on useamminkin kertonut tuosta tunnistusrivistä. Arkikokemukseni ei ollenkaan tue tuollaista tietoa, joten Sinä tarkkana tyttönä olet varmaan asiasta kysäissyt. Mitä vastasi.
Niin se vain on, että olet tainnut jonkun verran vieraantua näistä suomalaisista käyntänteistä. Meille täällä "paikan päällä" eläville on kertynyt arkikokemuksia ja käytännöntietoa, joten emme aina tarvitse viitettä sanomalehden sivuille. Tuon tiedän, että milloin kuulustelija ei ole tutkinnanjohtaja, niin ei se tutkinnanjohtaja luultavimmin kaukana ole, mutta en koskaan ole törmännyt tietoon tämän jutun yhteydessä henkilöistä koostuneeseen tunnistusriviin. Ehkä uutisoitu ennen palstalle tuloani.
ulkosuomalainen
Michael Knight
Viestit: 4021
Liittynyt: Su Huhti 25, 2010 3:08 pm

Re: Kuulustelut ja Annelin 'tunnustus' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja ulkosuomalainen »

Olen nyt taas kerran taysin ulalla siita mita Tupla tarkoittaa koko postillaan yleensa ja tuolla cicero-viitauksellaan erikseen.

Viitisitko tarkentaa mita mina olen cicerolta kuva-ketjussa kysynyt? En itse asiassa edes muista olleeni silloin pariin kolmeen viikkoon paikalla/palstaa lukeneeni.
Nothing sways the stupid more than arguments they can't understand.
Cardinal de Retz, Memoires (1781)

When a wise man points at the moon, the imbecile examines the finger.
Confucius
Avatar
Tara
Horatio Caine
Viestit: 6164
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 11:16 pm

Re: Kuulustelut ja Annelin 'tunnustus' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Tara »

ciceron sanomisista annaannan postipostista lainauslainaus:
Kirjoittaja cicero päivämäärä 26 Maalis 2012 Ulvila-kuvia (ketju2)
Anneli itse osoitti tunnistusrivistä vatsakkaan vaihtoehdon. Eli vatsakkaasta huppiksesta oli silloin tietenkin kyse...


.. ensiksikin: missä on tämän pätkän koko posti, linkki? Ketjussa 2 on vähän epämääräinen..Mihin ciceron puheenvuoro liittyi??

Anneli oli jo JJ:lle kuvannut tunkeutujaa vatsakkaaksi. Kai hänen silloin oli pikkuisen pakkokin valita tunnistusrivistä joku vatsakas mieluummin kuin vähemmän vatsakas.

Annelille näytettiin ensimmäisellä kerralla, 6.12.2006, vain yhtä kuvaa, ja hän tunnisti tyypin suoralta kädeltä. Tässä ei kuulemma ollut mitään mikä sulkisi pois sen ettei tämä henkilö olisi ollut surmaaja (PP!). lisäys: ko kuva oli A-nelosen kokoinen passikuva, eli vatsakkuus oli arvattava?? - Sitä en tiedä oliko pp vatsakas.

6.12. 2006 mennessä Puputin katoamisesta oli varmaankin jo ollut iltapuluissa kuin muissakin lehdissä, koska Poliisi ilmoitti 7.12. 2006 - Helsingin rikospoliisi etsii yhä kadonneeksi ilmoitettua 38-vuotiasta Pekka Juhani Puputtia. Puputti katosi työpaikkansa pikkujoulujuhlista hotelli Presidentin ravintolasta myöhään perjantai-iltana 1.12.2006. http://www.poliisi.fi/poliisi/bulletin. ... endocument

Lapsen kuulustelut oli mitä oli. Miksi tehdä niistä ongelma, puida niitten laatua mitenkään sen perusteellisemmin, kun varsinainen ongelma on edelleen sama kuin alusta asti? Jos lapsen puhuttelut eivät mitään lopullista ratkaisevaa antaneet, niin... mitä sitten? Varsinaisen ongelman kannalta. - En silti tässä vähättele lapsen kokemaa. Se vaan on ihan eri asia.
tara, tää oo sulle viimeinen varoitus. Jollet lopeta jo, haemme sinut ja tulet kärsimään todella paljon .
Miten oravatädille saisi rasteroinnilla haavaumia ja mustelmia naamaan?
Kepittelyiloa tässä tulevaisuudessa odottelen...
Valhalla
Watson itse
Viestit: 5897
Liittynyt: La Heinä 03, 2010 2:18 pm
Paikkakunta: Tampere

Re: Kuulustelut ja Annelin 'tunnustus' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Valhalla »

annaanna kirjoitti: Jaaha.
Kilvenkiilloitusoperaatio taas käynnissä. Olet sitten ilmeisesti melkolailla eri mieltä mm. valhallan kanssa tästä asiasta.
Jos tarkoitat lasten kuulemisia, niin varmasti US niin kuin minäkin on valmis tuomitsemaan epäasiallisen kuulemisen. Sen lisäksi, että olivat tulokseltaan köyhiä. Tuohon, että lapsella ei olisi ollut edustajaa on vaikea ottaa kantaa. Toinen kuulijoista oli kuitenkin sosiaalialan ammattilainen ja lapsi oli todistajana ja kaikkien paikallaolleiden tarkoitus oli varmasti tapahtumakulun selvittämisen kautta löytää henkirikoksesta vastuullinen. Ja lapsen huoltaja oli epäiltynä - toinen kuollut uhri. Poliisi oli siis lapsen asialla eikä lasta vastaan.

Mutta suurin puute minusta kuulemisissa on niiden laatu. Johdattelevuus ja puolinaiset kysymykset. Saldo oli varsin olematon. Se, että lapsi itki on varsin valitettavaa mutta vaikea tätä on litteroinnista arvioida pelkästään kuulustelijoiden viaksi. Herranjestas - äiti epäiltynä ja isä survottu hengiltä. Miten tuosta kukaan selviää ehjänä.
Avatar
turumurre
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4833
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 3:57 pm

Re: Kuulustelut ja Annelin 'tunnustus' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja turumurre »

ulkosuomalainen kirjoitti:Miten taman nyt enaa selvemmin sanoo? Ma olen ollut alusta asti valmis tuomitsemaan lapsen 2009 kuulustelut. Ne olivat selvasti epa-asiallisia, painostavia ja johdattelevia. Sen (ja tapahtumasta kuluneen ajan ja aidin vaikutusmahdollisuuksien vuoksi) niista ei mun -- ja kahden oikeusasteen mielesta--myoskaan saanut luotettavaa tietoa tapahtumista.
...
Suomen oikeuskaytantoa en tunne niin paljoa, etta tietaisin pitaako lapsella olla edunvalvoja paikalla, jos tata kuullaan silminnakijana. Mutta yks hailee: tuomitaan toiminta kokonaisuudessaan ja unohdetaan. Annelin syyllisyydesta keskusteltaessa lapsen 2009 kuulustelutavasta nyyhkiminen on joka tapauksessa pelkka red herring ( suom: punainen volvo).

Tara kirjoitti:...
Lapsen kuulustelut oli mitä oli. Miksi tehdä niistä ongelma, puida niitten laatua mitenkään sen perusteellisemmin, kun varsinainen ongelma on edelleen sama kuin alusta asti? Jos lapsen puhuttelut eivät mitään lopullista ratkaisevaa antaneet, niin... mitä sitten? Varsinaisen ongelman kannalta. - En silti tässä vähättele lapsen kokemaa. Se vaan on ihan eri asia.

Valhalla kirjoitti: Jos tarkoitat lasten kuulemisia, niin varmasti US niin kuin minäkin on valmis tuomitsemaan epäasiallisen kuulemisen. Sen lisäksi, että olivat tulokseltaan köyhiä. Tuohon, että lapsella ei olisi ollut edustajaa on vaikea ottaa kantaa. ...


No niin, kopsaan oleellisen ed kirjoittajien kommenteista jotka käsittelevät lapsen epäasiallisia kuulusteluita v2009. Kirjoittajien tekstit kokonaisuudessaan tuolla edellä.

Nyt kun nämä 'vanhat pääjehut' ovat kertoneet selkeästi? että tuomitsevat lapsen epäasialliset kuulustelut, niin voi todeta että vuodessa on tapahtunut edistystä. Valhalla ei enää tarjoile täällä sellaista että poliisi saa valehdella kuulusteltaville, eikä Tara esitä että lapsen kuulustelut olivat asianmukaisia (kuten muinoin esitti). ulkosuomalinen edelleen vääntää sivuasioista mutta on kaiketi ihan ensimetreistä (2010 kevät) lähtien tuominnut lapsen epäasialliset kuulustelut. Onko näin, us itse varmaan tämän todistaa ja postaa postinsa.

Mutta hyvä näin.

Siitä nuo ed. tuntuvat olevan sitä mieltä ettei kyseisillä kuulusteluilla ollut mitään virkaa !!!.
Tämä on täysin harha-käsitys.
Olennaisinta näissä 'itketyskuulusteluissa' oli se että lapsi pysyi kannassaan siitä että näki ulkopuolisen poistuvan (se tuli varmaan puolensataa kertaa mainittua) Tämän myös Hovi perusteluissaan huomioi.
Toinen olennainen tieto oli se, etteivät vanhemmat riidelleet.
Auerin puolustukselle nämä olivat merkittäviä syyttömyyden todisteita.

Kyseisistä kuulusteluista selvisi myös se, että lasta yritettiin painostamalla/valehtelemalla saada puhumaan äitiään vastaan.
Lapsen kuulusteluita käytettiin Auerin omissa kuulusteluissa häntä vastaan, otetiin käyttöön 'Lapsi-kortti', eli hänelle valehdeltiin että lapsi olisi sanonut hänestä jotain epäedullista (tälläinen manipulointi sitten johtikin osittaiseen tulokseen, väärään sellaiseen). Lasta pussittettiin puolestaan 'Äiti-kortilla', tämä ilmeni mm. viimeisissä kuulusteluissa jolloin lasta usutettiin kertomaan vielä kaikki mahdollinen, koska kerran äitikin oli sitä mieltä. Lapselle ei vain kerrottu että tuossa vaiheessa hänen äitinsä oli jo perunut 'tunnustuksensa'. Tässäkin taas jätettiin humioimatta että lähiomaisen ei tarvitse puhua lähiomaista vastaan.

Yhtäkaikki, lapsi pysyi kannassaan ja Auer tuomittiin syyttömäksi. Tämän näkijätodistajan kertomukset olivat eräs merkittävimmistä syyttömyyden osoituksista, muttei läheskään ainoita.
Valhalla
Watson itse
Viestit: 5897
Liittynyt: La Heinä 03, 2010 2:18 pm
Paikkakunta: Tampere

Re: Kuulustelut ja Annelin 'tunnustus' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Valhalla »

Oikaistaan nyt heti, että epäasiallinen kuulustelu ei ole synonyymi kuulustelijan valehtelulle. Epäasiallinen etenkin lapsen kuulustelu tuskin on kenenkään mieleen kun taas kuulustelijalla on esim peitetehtävien suojaamiseksi oikeus vakavassa rikosepäilyssä turvata toimintaansa - ja tämä on tyystin eri asia. Eli tehtävää suorittavan poliisin, tilakuuntelun tai muun peitetoiminnan salaamiseksi oikeus käyttää vääriä, harhauttavia tai peiteltyjä tietoja.
Viimeksi muokannut Valhalla, To Touko 03, 2012 12:40 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
turumurre
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4833
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 3:57 pm

Re: Kuulustelut ja Annelin 'tunnustus' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja turumurre »

Valhalla kirjoitti:Oikaistaan nyt heti, että epäasiallinen kuulustelu ei ole synonyymi kuulustelijan valehtelulle. Epäasiallinen etenkin lapsen kuulustelu tuskin on kenenkään mieleen kun taas kuulustelijalla on esim peitetehtävien suojaamiseksi oikeus vakavassa rikosepäilyssä turvata toimintaansa - ja tämä on tyystin eri asia.


Puhe on pelkästään lapselle tehdyistä epäasiallisista kuulusteluista, joissa lapselle mm. valehdeltiin. Auerille valehdeltiin omissa kuulusteluissaan myös. Näillä ei ole mitään tekemistä peitetoiminnan kanssa.
Valhalla
Watson itse
Viestit: 5897
Liittynyt: La Heinä 03, 2010 2:18 pm
Paikkakunta: Tampere

Re: Kuulustelut ja Annelin 'tunnustus' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Valhalla »

turumurre kirjoitti:
Valhalla kirjoitti:Oikaistaan nyt heti, että epäasiallinen kuulustelu ei ole synonyymi kuulustelijan valehtelulle. Epäasiallinen etenkin lapsen kuulustelu tuskin on kenenkään mieleen kun taas kuulustelijalla on esim peitetehtävien suojaamiseksi oikeus vakavassa rikosepäilyssä turvata toimintaansa - ja tämä on tyystin eri asia.


Puhe on pelkästään lapselle tehdyistä epäasiallisista kuulusteluista, joissa lapselle mm. valehdeltiin. Auerille valehdeltiin omissa kuulusteluissaan myös. Näillä ei ole mitään tekemistä peitetoiminnan kanssa.
Puhe on milloin mistäkin. Poliisihan ei lapselle täällä olleiden näytteiden perusteella valehdellut. Nyt oli puhe siitä mitkä on poliisin oikeudet tutkinnassa. Tutkintaan liittyi peitetoimintaa peitepoliisin, telekuuntelun ja tilakuuntelun muodossa sekä peitetyn tiedonhankinnan muodossa. Minä en osaa sanoa koska poliisi hankki valtuudet ja kestivätkö kuinka kauan.
Hovioikeus katsoi käsittelyratkaisussaan, joka koski Anneli Aueriin kohdistetussa peitetoiminnassa laadittujen asiakirjojen julkisuutta, että ratkaisussa mainituin perustein peitetoiminnassa laaditut raportit olivat kokonaan salassa pidettäviä mutta peitetoiminnan toteuttamisesta laadittu pöytäkirja oli osaksi julkinen.
http://www.oikeus.fi/55276.htm
nuusku-nella
Adrian Monk
Viestit: 2733
Liittynyt: Pe Elo 06, 2010 9:14 pm
Paikkakunta: Etelämpi suomi

Re: Kuulustelut ja Annelin 'tunnustus' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja nuusku-nella »

Valhalla kirjoitti:Oikaistaan nyt heti, että epäasiallinen kuulustelu ei ole synonyymi kuulustelijan valehtelulle. Epäasiallinen etenkin lapsen kuulustelu tuskin on kenenkään mieleen kun taas kuulustelijalla on esim peitetehtävien suojaamiseksi oikeus vakavassa rikosepäilyssä turvata toimintaansa - ja tämä on tyystin eri asia. Eli tehtävää suorittavan poliisin, tilakuuntelun tai muun peitetoiminnan salaamiseksi oikeus käyttää vääriä, harhauttavia tai peiteltyjä tietoja.
Niin, kuulusteluista ei tehnyt epäasiallista se valehtelu niinkään vaan lapsen kohtelu muutoin. Mielestäni valehtelu kuulustelutaktiikkana on pieni "synti" murhaa selvitettäessä.
ulkosuomalainen
Michael Knight
Viestit: 4021
Liittynyt: Su Huhti 25, 2010 3:08 pm

Re: Kuulustelut ja Annelin 'tunnustus' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja ulkosuomalainen »

turumurre kirjoitti
ulkosuomalinen edelleen vääntää sivuasioista mutta on kaiketi ihan ensimetreistä (2010 kevät) lähtien tuominnut lapsen epäasialliset kuulustelut. Onko näin, us itse varmaan tämän todistaa ja postaa postinsa.
Linkittaminen mun postiin ei sitten riittanyt taas Turrelle todisteeksi ylla. Postataaan nyt sitten koko 2010 teksti pyynnosta uusiksi. Olisin sen jo aiemmin tehnyt, mutta sitten Tupla olisi rientanyt puolustamaan sankariaan ja narissut mun "bravuurista" -- itseni toistamisesta. (Nyt sitten iski kirveensa kiveen epamaaraisilla kuvaketju -kyselyillaan. Pakkohan sita oli jotain yrittaa jarkevan keskustelun sabotoimiseksi.)

Haulla loytyy osa muista mun lukemattomista posteista, joissa moitin lapsen kuulusteluja jankkaaviksi ja painostaviksi ja todistusarvoltaan vahaisiksi. Painoarvo todisteena ei ole mielestani mikaan sivuseikka mutta Turren vastauksenhan jo ennustin. Muistakin Turren "sivuasioista" on vaitelty pari vuotta. Ihmeko, etta kaikkia puuduttaa.

Lapsen 2009 haastatteluja koskeva osa on tummennettu. Tama oli siis kesakuussa 2010. Turren seuraavaa kommenttia ennakoiden: olen 2009 kuulustelut sen jalkeen tietenkin joutunut lukemaan useampaan kertaan loppuun kun tama on niista niin miljona kertaa lainannut sielta taalta identifioimattomia ja lahdetiedottomia, kontekstistaan irrotettuja patkia.

Kirjoittaja ulkosuomalainen päivämäärä Ma Kesä 28, 2010 6:28 pm

No, summa summarum. Jarkeva ihminenhan ei tahan turumurteen haasteeseen enaa vastaisi, mutta kerran viela.

Eli esimerkkeja. Vaitit, etta sorkkarauta on etp materiaalissa todettu astaloksi. Ei pida paikkaansa. Unohdit ymmartaa veitsen hajujalkitestin lisahuomautuksen. Unohdit koiran loytaman hajujaljen arvioinnista, etta ohjastaja sanoi jaljen voivan olla kenen jattaman tahansa. Ja etta useampi poliisi todisti, ettei tontilta loytynyt jalkia. Taysin jarjenvastaisesti vaitat edelleen, ettei etp:n tieto siita, etta puhelimen luota nakee terassin ovelle pida paikkansa. Vaitit minun vaaristelevan kuitututkimusten tietoja mutta itse poimit irrallisia lausuntoja/et ollut kokonaisuuksia ymmartanyt. Vaitit, etta halosta loytyi vieraan miehen verta. Vaitit, etta tukeuduin lapsen 2009 haastatteluihin lapsen kayntikertojen osalta, etka koskaan palannut niihin lupaamallasi tavalla kun huomasit olevasi vaarassa. Kuten olen 1,768,900 kertaa sanonut, en jaksanut jankkaavia ja painostavia 2009 haastatteluja lukea ja tukeuduin ainoastaan 2006 tietoihin. Kaytit ikkunan jalanjalkia selittaessasi ikkunan kuvakaappausta SISAANkiipeamisen jalkeen. Ei sen jalkeen kun ikkunasta olisi menty molemmin pain.

Jnejnejnejnejne

Normaaliin tapaan tasta alkaa uusi kadenvaanto, jonka jalkeen tutumurre taas kertaalleen kuvittelee osoittaneensa olleensa oikeassa. Vrt. tamanpaivainen vankkays siita oliko kuva 56 oikein identifioitu. Tai siita mika on suomalaisten miesten keskipituus tai aika tukevan yli 180-senttisen paino. Tai voiko linnuntieta mitatun matkan ottaa arvioksi kun kuvitellaan murhaajan poistumistieta pimeassa naapurin pihan poikki, joulukuisen lehvattoman pensasaidan lapi.

Edit: Huomasitko -- sanoin etta minulla ei ole ETP:ta mukanani. Ainakin kolme eri kertaa. Uskoakseni luit sita jalleen kuin piru raamattua. En vielakaan ymmarra mista paattelet etta ".../" kohdassa 2:07 Hake-nauhaa on kirosana.
http://murha.info/phpbb2/viewtopic.php? ... ia#p323483
Nothing sways the stupid more than arguments they can't understand.
Cardinal de Retz, Memoires (1781)

When a wise man points at the moon, the imbecile examines the finger.
Confucius
Kuolemannaakka
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 12290
Liittynyt: Ma Touko 31, 2010 10:43 pm

Re: Kuulustelut ja Annelin 'tunnustus' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Kuolemannaakka »

ulkosuomalainen kirjoitti: Olisin sen jo aiemmin tehnyt, mutta sitten Tupla olisi rientanyt puolustamaan sankariaan ja narissut mun "bravuurista" -- itseni toistamisesta. (Nyt sitten iski kirveensa kiveen epamaaraisilla kuvaketju -kyselyillaan. Pakkohan sita oli jotain yrittaa jarkevan keskustelun sabotoimiseksi.)
Tulkitsen tuplaannan tarkoittavan sitä, ettei mitään tunnistusrivejä ollut edes käytössä, vaan AA nimesi näkemistään kuvista sellaisen, joka muistutti hänen mielestään huppista?

En tiedä tulkitsinko oikein.
Lataa ilmainen 340-sivuinen nettikirja Ulvilan surmasta alla olevasta linkistä! Paras ja alkuperäinen! Salasana on "ulvila".
www.shorturl.at/agoNS


”En mää oo vääryyttä vastaan, mutten oikeuttakaan pualla” – Lavialainen sananparsi
Avatar
turumurre
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4833
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 3:57 pm

Re: Kuulustelut ja Annelin 'tunnustus' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja turumurre »

Laitan tämän myös tänne oikeaan osoitteeseen säilöön, alkuperäinen kakkelissa:
Meille on syötetty paskaa! (Sirpalta lainattu osittainen kielellinen ilmaisu).

Alla on mediassa julkaistu 'tunnustus'-video, sen saatteena:
IS julkaisee Ulvilan murhasta syytetyn Anneli Auerin videoidun "tunnustuksen", jonka hän sanoo syntyneen poliisin painostuksen alla. Arvioi itse, puhuuko videolla syytön aivopesun uhri vai murtunut syyllinen.

http://www.iltasanomat.fi/videot/Anneli ... 11679.html
:
Siitä voi nyt sitten arvioida Auerin olotilaa 24.9.2009
(vrt. litteroidut kuulustelut)

Kyseinen video on siis ''''''Tunnustus video'''''', voisi sanoa.

Tuon videoinnin jälkeen tapahtui pari päivää kuulusteluita ja sitten vangitseminen 28.9 jossa Auer kiisti teon. Alla tuolta päivältä mediajuttu ja siinä kuunneltavana on mm. Mannerin haastattelu:


Kuuntele murhasta epäillyn asianajajan Juha Mannerin haastattelu

Tämän jälkeen oli 30.9 kuulustelut joita poliisi piti tunnustuksena. Ja jo iltapäivän alussa kertoi sen medialle (hiukan kiiru tuntui olevan, koska heti kuulusteluiden loputtua lähti medialle tiedote tunnustuksesta):

Vaimo tunnusti tekonsa tänään

Kysymys tältä osin kuuluu: Oliko tarve saada julkisuuteen vangitsemisen 'selventämiseksi vähän kättä pidempää'.

Ihmeellistä sikälikin kun seuraavan päivän kuulusteluissa Auer eräseen kysymykseen vastaa näin (kiinnittäkää huomiota alleviivaamaani):


K: Piirrätkö pohjapiirrokseen kohdan, jossa Jukka Lahti löi Sinua kertomallasi veitsellä? Kertomasi kirjataan kuulusteluun.
V: Muistan saaneeni veitseniskun rintaani makuuhuoneessa, joko lattialla taikka sängyn päällä.
Muistan ainoastaan varmuudella saamani iskun, jonka aiheutti ulkopuolinen henkilö. Jos muita henkilöitä talossa ei ole ollut kuin minä ja Jukka Lahti on silloin lyönnin rintaani aiheuttanut Jukka Lahti.

Lähde: etpk, Auerin kuulustelut 1.10.2009


Ulkopuolinen henkilö!!! Ja juuri 'eilen' oli tunnustanut

Siinä siis 'aikajana' tapahtumineen


*

Mutta tuo että puhutaan paskaa siitä että kyseiset videot olisivat tunnustusvideoita, niin se on kyllä...
Hiukan on sellanen petetty olo...

Mutta toisaalta sitä nyt funtsii minkälainen olotila/olomuoto Auerilla on ollut tuon helpomman ajanjakson jälkeen (tuossakin jo on kuin loppuun ajettu jänis), kun on ollut ne rankemmat kuulustelut ja vangitsemiset. Ei voi välttyä siltä ajatukselta että tutkinnan johto vuodatti nuo videot julkisuuteen syystä ensinnäkin ettei varsinaisia tunnustus videoita ollut (ei edes jälkinauhoituksena) ja toisekseen siksi että heidän mielestään Auer on noissa 'vähän freesimmän näköinen', kuin mitä on ollut 'sen suuren rypistyksen' aikana.
Valhalla
Watson itse
Viestit: 5897
Liittynyt: La Heinä 03, 2010 2:18 pm
Paikkakunta: Tampere

Re: Kuulustelut ja Annelin 'tunnustus' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Valhalla »

Mutta tuo että puhutaan paskaa siitä että kyseiset videot olisivat tunnustusvideoita, niin se on kyllä...
Hiukan on sellanen petetty olo...
No voi lutuna.


Jukalla ei ole enää minkäänlainen olo. Mutta ne loppuhetket oli varmasti tuskantäyteiset. Ja lasten helvetti ei vain ota loppuakseen. Siinä voisi Anneli vaikka aloittaa asioiden parantamisen sillä, että puhuisi johdonmukaisesti. Totuus kestää väsymyksenkin. Kyllä poliisin olisi hyvä "kaikki tietää".
ulkosuomalainen
Michael Knight
Viestit: 4021
Liittynyt: Su Huhti 25, 2010 3:08 pm

Re: Kuulustelut ja Annelin 'tunnustus' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja ulkosuomalainen »

Kuolemannaakka kirjoitti:
ulkosuomalainen kirjoitti: Olisin sen jo aiemmin tehnyt, mutta sitten Tupla olisi rientanyt puolustamaan sankariaan ja narissut mun "bravuurista" -- itseni toistamisesta. (Nyt sitten iski kirveensa kiveen epamaaraisilla kuvaketju -kyselyillaan. Pakkohan sita oli jotain yrittaa jarkevan keskustelun sabotoimiseksi.)
Tulkitsen tuplaannan tarkoittavan sitä, ettei mitään tunnistusrivejä ollut edes käytössä, vaan AA nimesi näkemistään kuvista sellaisen, joka muistutti hänen mielestään huppista?

En tiedä tulkitsinko oikein.
Muuten hyva mutta ei selita miksi Tupla kyselee minulta ciceron linkittamattomasta viestista, jota en ole tietaakseni edes nahnyt saati kommentoinut.

Kun kerran aloitit, vastaatko samalla mun alkuperaiseen Turrelle osoitettuun kysymykseen, jonka Tupla onnistui hautaamaan roskapostinsa alle:
turumurre kirjoitti
Kuulustelijalla oli kuulokkeet korvilla ja hän sai koko ajan ohjeita 'lasin takaa'. Samalta 'rykiltä' joka pääasiassa hoisi Auerinkin kuulustelut.
Mista tama tieto tuli?
Nothing sways the stupid more than arguments they can't understand.
Cardinal de Retz, Memoires (1781)

When a wise man points at the moon, the imbecile examines the finger.
Confucius
Vastaa Viestiin