Jack-in-the-box kirjoitti: Ma Maalis 04, 2024 4:44 pm
Mielestäni tässä tapauksessa joku mättää pahasti. Minulle M näyttäytyy esitutkintapöytäkirjan ja uutisoinnin perusteella manipuloivana ja tunnekylmänä pelurina. Vastasiko käytös kotiin päästyä viesteissä välittyvää tunnelmaa? Joku kuvasi sanalla naarasleijona. Vai tehtiinkö viesteillä vain varmistelu, että Sebalus ottaa tiukan paikan tullen kaiken paskan yksin nimiinsä ja sovitaan, että turvat pysyy kiinni molemmilla, jotta tapahtuma vaikuttaa yllätykselliseltä ja kakku pysyy siedettävällä tasolla. Kaverilla itsellään ei välttämättä ole muistikuvia tapahtuneesta, toinen syöttää puuttuvat palaset lapaan ja kerää laajamittaisen todistusaineiston lähettelemällä syyllisyyttä tukevia viestejä Sebalukselle, vaikka molemmat olisivat samassa osoitteessa. Oliko tarkoitus kerätä dokumentoitut jäljet, tunnustukset ja todisteet talteen. Kuvat, viestikeskustelut ja varuilta vielä screenshotit keskusteluista. Eipä tainnut jakaa M tietoa tapahtuneesta perheryhmään eli että katsokaas mitä tuo sadisti on tehnyt vaan keräsi varuilta talteen.
M muistaa myös vastuuttaneensa alkuyön lääkkeenannon ja lapsenvahdin tehtävät Sebalukselle ja todisteena toimii tyhjä ruisku, että kyllä käyty oli lapsen luona. Sebalus ei itse muista mitään eikä välttämättä ole siellä käynytkään. Miksi olisi kiinnostunut lapsesta kun M on kotona. Toisekseen ei varmasti ymmärrä lapsen hoidosta tuon taivaallista - vielä vähiten siinä pilleripöllyssä. Lapsessa oli kuitenkin ymmärtääkseni vain hyvin vähäisiä määriä lääkettä, vaikka ennemminkin noin pienen lapsen annos menee helposti yläkanttiin. Ei varmasti olisi osannut kumpikaan arvata paljonko Milo oikeasti painoi. Toisekseen tuollaisen episodin jälkeen, tuolla CV:llä ja tuolla pelikunnolla ainakin normaalioloissa talon lastenhoitoon liittyvät lääkeluvat olisi Sebaluksen osalta menneet johtoryhmän käsittelyyn. Mikä tarve oli kovasti todistaa, että Sebalus se siellä yöllä oli hoitovastuussa?
Sebalus M:n luurilla tavoitteli kaveriaan ja pisti vielä tekstarin perään. Kaveri ei tainnut muistaa siitäkään mitään. Tekstarissa ei tainnut myöskään olla yhtään kirjoitusvirhettä ja jos vertaatte yön keskustelusisältöön nappikanavilla, niin ainakin minä ajattelin, että kerrankin osasi virheettömän viestin kirjoittaa.
Pahoittelut, jos tulee asiavirheitä. Koko tarinaa en ole lukenut pöytäkirjasta.
Viimeistään siinä vaiheessa aamulla kun lapsi osoittautuu kuolleeksi, olisi pitänyt Sebaluksen silmämunien olla tekokynsien tulilinjalla. Ja äkkiseltään tuollaisessa tilanteessa olisi uhkana saada kimppuunsa myös sukupuun ylemmältä oksasta pudonnut petolintu kynsineen, niin että olisi sivullisilla pitelemistä. Mitä tapahtuu: vedellään rauhassa Bostonia pihalla kun narkkari tekee täysin turhaa työtä ja yrittää elvyttää kylmentynyttä Miloa?
Eikä ole sitten saatana millään ilveellä edes mahdollinen skenaario, etteikö olisi palovammoja huomattu vaatteiden alta. Eikä ajateltu edes tarkistaa kun tiedossa oli että nyt on poissa ollessa sattunut vahinko ja ihan ihokin kuoriutunut. Kuvia ei ole Sebalus laittanut niin olettaisi kiinnostavan mitä on tapahtunut. Ei huomattu? Lapsen valtavista kivuista puhumattakaan! M oli selvinpäin, eikä hoksannut palovammojen jatkuvan paidan alle vaan ajatteli että ne loppuu siihen kaula-aukkoon sopivasti? Meillä ainakin lapsen ollessa yli 39 kuumeessa heitetään paitaa pois päältä ja vähennetään peittoa kuumeen hillitsemiseksi ja meillä, mutta mahdollisesti tuollakin rotankolossa kuume mitataan kainalosta. Koska varsinkaan otsalämpömittarilla ei tee yhtään mitään. Pelkkä lapsen itku voi nostaa tulosta ja heitot kainaloon verrattuna on valtavia. Lapsi myös olisi osannut tajuissa ollessaan ilmaista todistetusti sanomalla "pipi, pipi" ja osoittaa mihin sattuu. Kuten teki muutamaa päivää aiemmin päiväkodissakin. Jos on edes ollut kivuiltaan tajuissaan, ei mahda olla laskenut paljon vaatteita hipaisemaan. Siinä sitä ilta höpöteltiin lukitun oven läpi ja oltiin normaalisti. Vittu! Selvittivätkö tuotakaan oliko lapsi lukittu huoneeseen yleisesti. Siihen kun ei normaalisti tarvita edes kahvan irrotusta. Väliovissa voi olla lukkorunko vakiona, jolloin oven saa lukkoon ja auki kääntämällä neliskanttisella esineellä tai vaikka tasapäämeisselillä peitelevyn keskellä olevasta reiästä, johon saa vaikkapa vessan ovesta tutun lukkomekanismin tai avaimella toimivan mekanismin.
Itselleni on paskantekevää, jos joku kokee tarpeelliseksi moralisoida sillä, että syyttömiä mummoja potkitaan joidenkin toimesta tarpeettomasti. Mielestäni ihan itse asettautuivat siihen asemaan. Niin paljon on valehdeltu puolesta. Jos ei tiedä niin voi sanoa, etten ole ollut tietoinen. Aiheesta ja ansaitusti on minusta kivitetty.
Mutta oliko kuitenkin joka tapauksessa joku "aivot" antanut ohjeet miten tehdään? Kukaan ulkopuolinen ei tiennyt mitään ja ruma totuus paljastui vasta 7.6. M:llekin? Siitä totuudesta löytyykin sattumalta yhdeltä henkilöltä kattava todistusaineisto. Sille ei mahdettu mitään, kun puhelin ratsattiin, mutta luvattiin kyllä puhua puolesta näitisti oikeudessa, kunhan Sebaluskin pysyy hiljaisena vastapalvelukseksi. Näillä eväin verisukulaisen piti luovia vapaille vesille helvetin mahdottomasta tilanteesta, mutta toisin kävi. Ihan kaikkiin skenaarioihin ei "aivotkaan" osannut varautua. Puhelimessa oli juoni punottu ennen ensihoidon tuloa. Milo-pojan on pitänyt näyttää karmaisevalta jo illasta, enkä ihmettele yhtään jos on lukitun oven takana ollut ja pidetty kiukkupylly, mietitty millä helvetillä tuo saadaan uneen ja kaikesta huolimatta sen verran pahaa tehnyt kuunnella ja katsoa, että piti kaljanostoon ja siskon luo sännätä. Ensin mentiin kauppaan, mutta muistettiin oho, ettei ollutkaan rahaa. Pakko päästä pois kotoa ja päässä hakkaa tieto, että vittu nyt ollaan muuten kusessa. Mitäpä luulette tajuaako pikkuisen heikommallakin älyllä varustettu, noita erittäviä, kuoriutuneita, loimottavia ja kooltaan valtavia palovammoja katsellessaan, että nyt lähti lapsi muuten joko taivaaseen tai huostaan eikä tule enää varmasti takaisin. Ottakaa mitta käteen ja mallailkaa mitä kokoluokkaa se jälki on ollut. Sen verran saattoi raksuttaa, että silmät kiinni, ovi lukkoon ja tulpat korviin ja hoitovastuu Sebalukselle, jotten tiennyt eikä tulisi kakkua. Muistetaan, että koko ajan oli tieto, mitä lapsi on puhunut päiväkodissa ja tiedettiin, ettei välttämättä mene läpi päiväkodissa, että joo nyt se ajoi potkupyörällään kalakeittokattilaan. Kyllä siellä on aavisteltu, että lastensuojelu on kohta ovella. Peli menetetty, lapsi kärsii, mutta syyllinen tiedossa. Mitä teen tai tehdään?
Kyllä joku olisi saattanut hävittää illan ja yön aikana tai viimeistään aamulla tuon mopin talosta jos olisi järki leikannut. Toisella ei leikannut ja toinen tarvitsi kaikki todisteet nähtäville ilman, että tarvitsee vasikoida ja ne keksii Joensuun columbot itse, kun jättää vielä keskelle käytävää, että joku siihen kaatuu. Diili tuolloin pitää.
Kysymys: eikö tosiaan nykyaikana voida todistaa, että Milo-pojan palovammoista löytyi kortisonirasvaa ja niitä rasvattiin vai rasvasiko poika nekin itse?
Käräjäoikeus: ai saatana, että kihisen raivosta. Onko tosiaan niin, että pienelle avuttomalle lapselle saa aiheuttaa erilaisia vakavia vammoja rajattomasti ja jättää ne hoitamatta, muttei ole siltikään selvää, että niistä voi aiheutua vähintäänkin kokonaisuutena kuolema? Vain koska yksittäisen tekotavan perusteella ei mahdollisesti olisi pitänyt? Minusta tuossa Milo-poika kuoli kidutettuna, eikä sieltä ihmeidentekijöitä kiinni otettu, vaikka toiselle oli vahva jeesusteluepäily viestien perusteella esitetty.
Minun arvaus on, että lopulta puolilta öin viimeistään toinen tajusi lapsen kuoleman tulevan, mutta toinen ei. Sille joka tajusi piti olla selusta turvattu. Mitään menetettävää ei pienillä aivoilla nähty, sillä lapsi oli jo menetetty - joko kuolemalle tai lastensuojelulle.
Vahingonkorvaushakemuksista: perusteettomasti vaadittu vakuutuskorvaus ainakin katsotaan vakuutuspetokseksi, jos on vaikka edesauttanut tai myötävaikuttanut omalla tavallaan tapahtunutta. Mitenkähän näissä?
Muistanko oikein, yrittikö poliisi pitää salassa esitutkintapöytäkirjan ja käräjäoikeus tulkitsi lakia omalla tavallaan ja päätti jakaa etp:n kaikille halukkaille. Liekö olivat sielläkin kansliassa itsekin niin kostonhimoisia jekkuilijoita, että siinä hötäkässä tuli jaettua kaikki puhelinnumerotkin sellaisenaan vailla sensurointia. Onko tämä miten yleinen tapa julkaista ne täysin luettavassa muodossa vai mahtoiko tosiaan vaan hupsista, käydä pieni "vahinko"? Pöytäkirjassa oli muutama muukin pahemman luokan tietosuojamoka sattunut.
"Mitävittuamikälie" olitkaan: tuli nimimerkkisi kahdesta ensimmäisestä sanasta muuan kotimainen elokuvakohtaus mieleen ja sen hengessä:
MITÄ VITTUA?
Rikosseuraamusviraston päätös siirtyä säästösyistä palasaippuan käyttöön nostanut kritiikkiä vankien keskuudessa
MITÄ VITTUA?
Eläkeläisen kroonisille kivuille ihmeparantuminen - Lääkevalmistaja selvittää tuotantoeriensä laadunvaihteluita
MITÄ VITTUA?
Vahingonkorvaushakemus hylätty - Rantakylän italialaisyhteisö järkyttyi